Fundacja Stocznia zaprasza do udziału w Naradzie obywatelskiej o kosztach energii. Jej celem jest wspólny namysł obywatelek i obywateli nad kwestią kosztów energii i zjawiskiem ubóstwa energetycznego.
Zastanawialiśmy się długo, czy jest w ogóle obecnie przestrzeń na rozmowy dotyczące energii. Czy wręcz godzi się rozmawiać, zamiast bezustannie i jak najgłośniej protestować wobec faktu brutalnej, haniebnej napaści na Ukrainę ze strony Rosji. Czy w czasach napływu setek tysięcy uchodźczyń i uchodźców do Polski i konieczności pomocy nie należy odłożyć wszystkiego? Uznaliśmy, że taka rozmowa ma sens, bo temat energii jest częścią szerszej całości – tej, w której toczy się obecna wojna. Energia, jej rodzaj, koszt i to, kto ją kontroluje, ma zasadnicze znaczenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.
W najbliższy poniedziałek 14 marca 2022 r. od godz. 10:30 zapraszamy na transmisję spotkania otwierającego projekt – relacja dostępna za pośrednictwem profilu Fundacji Stocznia w serwisie Facebook.
Wspólnie z ekspertami i ekspertkami przybliżymy zjawisko ubóstwa energetycznego, porozmawiamy o jego przyczynach i możliwych rozwiązaniach. Opowiemy też, jak można się włączyć do projektu – poprzez organizację narad lokalnych w samorządach i społecznościach lokalnych. Zależy nam, by narady odbyły się w całym kraju – do organizacji narad lokalnych będziemy zapraszać wszystkich chętnych.
Na zaproszenie Fundacji Stocznia do projektu przyłączyło się Centrum Nauki Kopernik w roli Partnera głównego. Członkami Rady Ekspertów, działającej przy Naradzie obywatelskiej o kosztach energii, są następujące instytucje i organizacje związane z tematem ubóstwa energetycznego, energii, klimatu oraz partycypacji obywatelskiej:
EAPN Polska
Federacja FOSA
Federacja Konsumentów
Forum Energii
Fundacja Client Earth
Fundacja Pole Dialogu
Instytut Badań Strukturalnych
Instytut Zielonej Gospodarki
Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Polski Alarm Smogowy
Stowarzyszenie Fala Renowacji
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
Szlachetna Paczka
Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych – WRZOS
Program spotkania (godziny orientacyjny)
10.30-12.30 – Przedstawienie zjawiska ubóstwa energetycznego (spojrzenie z różnych perspektyw), wypowiedzi ekspertów i ekspertek
12.30-13.00 Prezentacja projektu i poszczególnych jego części
13.00-14.00 Przerwa
14.00-16.00 Rozmowa o możliwych rozwiązaniach wspierających wychodzenie z kryzysu ubóstwa energetycznego
Informacje o organizatorze projektu dostępne są na stronie Fundacji Stocznia www.stocznia.org.pl.
Już wkrótce zostanie uruchomiona także strona dot. narady: www.naradaoenergii.pl
Źródło: Informacja prasowa