Fundacja Stocznia zaprasza do udziału w Naradzie obywatelskiej o kosztach energii. Jej celem jest wspólny namysł obywatelek i obywateli nad kwestią kosztów energii i zjawiskiem ubóstwa energetycznego.
Zastanawialiśmy się długo, czy jest w ogóle obecnie przestrzeń na rozmowy dotyczące energii. Czy wręcz godzi się rozmawiać, zamiast bezustannie i jak najgłośniej protestować wobec faktu brutalnej, haniebnej napaści na Ukrainę ze strony Rosji. Czy w czasach napływu setek tysięcy uchodźczyń i uchodźców do Polski i konieczności pomocy nie należy odłożyć wszystkiego? Uznaliśmy, że taka rozmowa ma sens, bo temat energii jest częścią szerszej całości – tej, w której toczy się obecna wojna. Energia, jej rodzaj, koszt i to, kto ją kontroluje, ma zasadnicze znaczenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.
W najbliższy poniedziałek 14 marca 2022 r. od godz. 10:30 zapraszamy na transmisję spotkania otwierającego projekt – relacja dostępna za pośrednictwem profilu Fundacji Stocznia w serwisie Facebook.
Wspólnie z ekspertami i ekspertkami przybliżymy zjawisko ubóstwa energetycznego, porozmawiamy o jego przyczynach i możliwych rozwiązaniach. Opowiemy też, jak można się włączyć do projektu – poprzez organizację narad lokalnych w samorządach i społecznościach lokalnych. Zależy nam, by narady odbyły się w całym kraju – do organizacji narad lokalnych będziemy zapraszać wszystkich chętnych.
Na zaproszenie Fundacji Stocznia do projektu przyłączyło się Centrum Nauki Kopernik w roli Partnera głównego. Członkami Rady Ekspertów, działającej przy Naradzie obywatelskiej o kosztach energii, są następujące instytucje i organizacje związane z tematem ubóstwa energetycznego, energii, klimatu oraz partycypacji obywatelskiej:
-
EAPN Polska
-
Federacja FOSA
-
Federacja Konsumentów
-
Forum Energii
-
Fundacja Client Earth
-
Fundacja Pole Dialogu
-
Instytut Badań Strukturalnych
-
Instytut Zielonej Gospodarki
-
Instytut na Rzecz Ekorozwoju
-
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
-
Polski Alarm Smogowy
-
Stowarzyszenie Fala Renowacji
-
Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”
-
Szlachetna Paczka
-
Wspólnota Robocza Związków Organizacji Socjalnych – WRZOS
Program spotkania (godziny orientacyjny)
10.30-12.30 – Przedstawienie zjawiska ubóstwa energetycznego (spojrzenie z różnych perspektyw), wypowiedzi ekspertów i ekspertek
12.30-13.00 Prezentacja projektu i poszczególnych jego części
13.00-14.00 Przerwa
14.00-16.00 Rozmowa o możliwych rozwiązaniach wspierających wychodzenie z kryzysu ubóstwa energetycznego
Informacje o organizatorze projektu dostępne są na stronie Fundacji Stocznia www.stocznia.org.pl.
Już wkrótce zostanie uruchomiona także strona dot. narady: www.naradaoenergii.pl
Źródło: Informacja prasowa