31 marca będzie ostatnim dniem przyjmowania zgłoszeń kandydatów do 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”.
Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronem nagrody ustanowionej w 1974 roku jest Oskar Kolberg – polski etnograf, folklorysta i kompozytor. W tym roku kandydatów można zgłaszać do 31 marca.
Co roku nagroda trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy – wzorem patrona nagrody – gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej.
Wyróżnienie przyznawane jest w siedmiu kategoriach:
- twórcom z dziedziny: sztuki i rękodzieła ludowego, muzyki, tańca, śpiewu oraz budowy instrumentów ludowych;
- mistrzom tradycji;
- pisarzom i poetom ludowym,
- kapelom ludowym,
- zespołom folklorystycznym,
- badaczom, naukowcom, regionalistom, działaczom społeczno-kulturalnym, popularyzatorom;
- nagroda honorowa dla instytucji i organizacji działających na rzecz kultury ludowej.
Wyróżnienia honorowe otrzymują instytucje i organizacje szczególnie zasłużone dla rozwoju oraz popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.
Zgłoszenia kandydatur mogą nadsyłać instytucje kultury i nauki (w tym uczelnie wyższe i instytuty PAN), organy administracji rządowej, jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pozarządowe działające w sferze kultury. Dokumenty należy przesyłać do 31 marca 2023 roku (decyduje data stempla pocztowego) pocztą tradycyjną na adres:
Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze
al. Jana Pawła II 11
26-400 Przysucha
Regulamin oraz dokumenty niezbędne do zgłoszenia kandydatur w tegorocznej edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” znajdują się poniżej:
Więcej informacji o nagrodzie – jej patronie, misji, historii, organizatorach, towarzyszących wydarzeniach, a także dotychczasowych laureatach – można znaleźć na stronie internetowej: www.nagrodakolberg.pl.
Organizatorem konkursu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego koordynacją zajmują się Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu oraz jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
Źródło: https://www.nagrodakolberg.pl/