Monitoring wykorzystania środków publicznych w kampanii wyborczej – zaproszenie na warsztaty

Od 26 do 28 maja 2023 roku zapraszamy przedstawicielki i przedstawicieli organizacji społecznych, a także aktywnych obywateli i obywatelki na warsztaty, podczas których będziemy wspólnie planować monitoring wyborów.

Kto zaprasza na warsztaty?

Zapraszają trzy organizacje – Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Stowarzyszenie 61 (prowadząca portal MamPrawoWiedziec.pl) i Fundacja Odpowiedzialna Polityka.

> FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY <<

 

Co chcemy monitorować?

Na warsztatach chcemy planować monitorowanie tych obszarów działania instytucji publicznych, które zaburzają równą konkurencję między partiami i komitetami wyborczymi w czasie kampanii i tzw. “pre-kampanii”.

Taką konkurencję zaburza na przykład wykorzystywania sprawowanego stanowiska do opłacenia kosztów podróży związanych z wyborami. Może to być tańszy lub wyłączny dostęp do miejsc spotkań wyborczych dla polityków mających relacje z lokalną władzą, opłacanie promocji polityków z pieniędzy na promowanie programów społecznych czy też wykorzystywanie pracowników instytucji publicznych do realizowania kampanii wyborczej. Nie zawsze związki monitorowanych zachowań z kampanią wyborczą są oczywiste. Czasem zaś trudno definitywnie określić jaki mają charakter.

Jedno jest ważne. Takim działaniom trzeba się przeciwstawiać. Nie ze względu na sympatie polityczne, a ze względu na to, że traci na tym państwo, czyli my. Dotyczy to zarówno finansowych strat, jak też osłabienia demokracji i praworządności.

O czym będziemy rozmawiać na warsztatach?

Warsztaty planujemy podzielić na część wykładową, podczas której Fundacja Odpowiedzialna Polityka przedstawi zjawisko “nadużywania władzy i środków publicznych w kampanii wyborczej”. Dostarczymy też wiedzę o prawie i praktyce regulujących wybrane do monitorowania obszary.

Druga, znacznie dłuższa, część spotkania poświęcona zostanie na ewaluację narzędzia do monitoringu przygotowanego przez Fundację Odpowiedzialna Polityka. Jego zakresu i wykonalności na poziomie lokalnym. Jest to okazja do współtworzenia narzędzia do monitoringu w oparciu o własne doświadczenia osób uczestniczących i podzielenia się dotychczasowymi osiągnięciami/dobrymi praktykami.

Będziemy też pracować nad metodami prowadzenia monitoringu. Może to być np. obserwacja bezpośrednia, wywiady, analiza oficjalnych danych.

Na zakończenie warsztatów Fundacja Odpowiedzialna Polityka opowie o swoich planach dotyczących pierwszego ogólnopolskiego monitoringu wykorzystywania władzy i środków publicznych w kampanii wyborczej i możliwości wspólnego działania.

Podczas spotkania trzy godziny (w sobotę od 17.00 do 20.00) poświęcimy na prezentację projektów lokalnych realizowanych przez uczestniczki i uczestników Szkoły Inicjatyw Strażniczych’23 (lokalnych aktywistów i aktywistki). Osoby uczestniczące w warsztatach będą mogły podzielić się  praktycznymi trudnościami i sukcesami przy monitorowaniu działań władz. Będzie to też dodatkowa okazja do sieciowania się.

Podstawowym celem warsztatów jest wypracowanie planów, które są realne w danym czasie, sytuacji i przy takim zaangażowaniu czasowym na jakie mogą zdobyć się osoby uczestniczące w planowaniu, a jednocześnie w temacie który ma znaczenie społeczne.

Zapraszamy osoby, które:

Chcą nauczyć się w jaki sposób monitorować nadużycia władzy i środków publicznych w kampanii wyborczej;

Mają doświadczenie w działaniach strażniczych, szczególnie na rzecz swojej gminy/miasta oraz mają silną motywację do działania przy monitorowaniu wyborów;

Są niezależne od władz (nie pełnią funkcji radnej/radnego, nie są członkami partii wyborczych);

Nie planują kandydowania w wyborach (parlamentarnych, samorządowych, europejskich i prezydenckich) w latach 2023-2025

Kiedy dokładnie trzeba zaplanować czas?

Szkolenie będzie trwało od 15.00 w piątek, 26 maja 2023 (wcześniej można przyjechać na obiad o godzinie 14.00) do niedzieli 28 maja 2023 o godzinie 13.00. O 13.00 jest obiad.

Obecność na całym wydarzeniu jest obowiązkowa

 

Co oferujemy?

Szkolenie z prowadzenia monitoringu w okolicach Warszawy w dniach 26 – 28 maja (piątek od 15 do niedzieli do godziny 14), w tym zwrot środków za dojazd na szkolenie, noclegi, wyżywienie,

Pracę ekspertów i ekspertek wspierających planowanie monitoringu.

Więcej na temat koncepcji warsztatów, oferowanej pomocy i oczekiwań opisujemy w Regulaminie warsztatów.

Zgłoszenia należy dokonać przez formularz, najpóźniej do 18 maja 2023. Realizatorzy zachęcają do jak najwcześniejszego wysłania zgłoszenia.

Warsztaty finansowane są w ramach programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy, Projekt “Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności”.

Merytorycznie organizatorzy korzystają też z działań w innych projektach, finansowanych przez Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca i National Endowment for Democracy.

Źródło: https://siecobywatelska.pl

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 18.05.2023
Rozpoczęcie wydarzenia: 26.05.2023
Zakończenie wydarzenia: 28.05.2023
Miejsce wydarzenia: Okolice Warszawy
Organizator: Sieć Obywatelska Watchdog Polska, Stowarzyszenie 61 i Fundacja Odpowiedzialna Polityka

Dane kontaktowe ↓

Najnowsze wydarzenia!

cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024
cała Polska
27.05.2024
- 27.05.2024
Cała Polska
13.05.2024
- 12.06.2024
Wybrane powiaty i miasta
13.05.2024
- 31.07.2024

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!