Kto próbuje wpływać na nasze decyzje wyborcze i jak identyfikować dezinformację w sieci?

Szkolenie dla społecznych obserwatorów wyborów (14-15 czerwca, Białystok).

Interesujesz się wydarzeniami wokół Ciebie oraz funkcjonowaniem komunikacji online?

Wolisz wiedzieć, kto próbuje wpływać na nasze emocje i podejmowane w oparciu o nie decyzje?

Chcesz mieć wpływ na to, by nadchodzące wybory przebiegły na bardziej uczciwych warunkach?

Jeśli na co najmniej jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś lub odpowiedziałaś twierdząco, serdecznie zapraszamy na dwudniowe, bezpłatne szkolenie, które odbędzie się w Białymstoku w dniach 14 – 15 czerwca.

Zapraszamy osoby zainteresowane włączeniem się w obserwację wyborów w Polsce w 2023 i 2024 roku na dwudniowe, bezpłatne szkolenie. Będzie ono dotyczyć dwóch zjawisk, które mogą wpływać na przebieg kampanii wyborczej i, co za tym idzie, ostateczny wynik głosowania:

1) Metod manipulacji online (w tym dezinformacji) – sposobów jej identyfikacji oraz przeciwdziałania;

2) Możliwości zaangażowania się w proces wyborczy tzw. aktorów trzecich, tj. podmiotów niebędących komitetami wyborczymi, w tym aktorów zagranicznych.

Celem szkolenia będzie przekazanie uczestniczącym w nim osobom wiedzy oraz umiejętności, które pozwolą im skutecznie wykrywać i rejestrować ww. zjawiska. Szkolenie skierowane jest do osób, które chcą obserwować nadchodzące wybory parlamentarne i/lub lokalne w Polsce w ramach różnych inicjatyw obywatelskiego monitoringu, jak również do osób zajmujących się lokalnie działalnością dziennikarską.

UWAGA: obowiązuje rejestracja za pomocą FORMULARZA (będzie otwarty do środy 7 czerwca do końca dnia).

Do udziału w najbliższym szkoleniu zapraszamy przede wszystkim osoby ze wschodniej Polski, tzn. z województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego oraz mazowieckiego Dopuszczamy też możliwość udziału wyjątkowo zmotywowanych uczestników i uczestniczek z innych części kraju. Ale planujemy też organizację szkoleń w innych lokalizacjach, na które będziemy zapraszać osoby z pozostałych regionów kraju (terminy i miejsca ogłosimy wkrótce).

Spotkanie odbędzie się w formie stacjonarnej, w centrum Białegostoku. Zajęcia zaczniemy o 11.00 w środę 14 czerwca i zakończymy ok. 16.00 w czwartek 15 czerwca. Organizatorzy pokrywają koszty podróży oraz zapewniają zakwaterowania i pełne wyżywienie – osobom, które dokonają rejestracji za pomocą FORMULARZA oraz otrzymają potwierdzenie o przyjęciu na szkolenie od jego organizatora, czyli Instytutu Spraw Publicznych.

Zgłoszenia przyjmujemy do środy 7 czerwca br. do godz. 23.59. Wszystkie zakwalifikowane do udziału osoby zostaną poinformowane o tym do piątku 9 czerwca br. do godz. 16.00.

UWAGA: Prosimy o nie dokonywanie rezerwacji transportu przed otrzymaniem informacji o przyjęciu na szkolenie.

Zajęcia poprowadzą:

Anna Mierzyńska – Analityczka mediów społecznościowych. Specjalizuje się w analizie zagrożeń informacyjnych, zwłaszcza rosyjskiej dezinformacji w Polsce, fake newsów i manipulacji w sieci. Współpracowniczka serwisu OKO.press. Autorka książki „Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie”, wydanej w 2022 roku przez Wydawnictwo Agora. Autorka rozdziału „Gdy obywatele nie ufają władzy. Popularność teorii spiskowych jako oznaka kryzysu państwa” w publikacji „Poza płaską Ziemią. Teorie spiskowe a europejscy liberałowie”, wydanej przez Europejskie Forum Liberalne (2021). Autorka poradnika „Dezinformacja. Jak się przed nią chronić”, wydanej przez Fundację Orange (2022).

https://mierzynska.marketing/

Filip Pazderski – prawnik i socjolog po Uniwersytecie Warszawskim oraz European Master’s Degree in Human Rights and Democratisation (E.MA) w Wenecji; Starszy analityk oraz Dyrektor Programu Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Spraw Publicznych, gdzie specjalizuje się w funkcjonowaniu społeczeństwie obywatelskiego, edukacji obywatelskiej, partycypacji publicznej oraz jakości demokracji i instytucjach państwa prawa. Był koordynatorem monitoringu przejrzystości finansowania wyborów samorządowych w Polsce w 2014 roku, koordynując pracę z grupą ponad 50 obserwatorów-wolontariuszy. Wiceprezes europejskiej sieci organizacji obywatelskich European Civic Forum (ECF) oraz konsultant Rady Europy w dziedzinie edukacji i partycypacji obywatelskiej (więcej informacji).

Więcej o działaniach ISP dotyczące wyborów i finansowania polityki

Źródło: Informacja prasowa

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 07.06.2023
Rozpoczęcie wydarzenia: 14.06.2023
Zakończenie wydarzenia: 15.06.2023
Miejsce wydarzenia: Białystok
Organizator: Instytut Spraw Publicznych

Dane kontaktowe ↓

Najnowsze wydarzenia!

Katowice
19.10.2024
- 19.10.2024
Wybrane powiaty woj.: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, lubuskiego
14.10.2024
- 20.11.2024
Katowice
19.10.2024
- 19.10.2024
Wybrane powiaty woj.: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, lubuskiego
14.10.2024
- 20.11.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!