Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej wraz Fundacja DiversityPL i organizacjami partnerskimi zapraszają na warsztaty równościowe, które odbędą się w 7 miastach Polski w ramach kampanii 16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.
Opis
Tytuł warsztatów „Jestem Silna” nawiązuje do serii grafik narysowanych przez znaną ilustratorkę Martę Frej. Tematyka warsztatów będzie silnie związana z: przemocą, którą dzielimy na przemoc: fizyczną, psychiczną, seksualną i ekonomiczną, przez zaniedbanie.
Będzie omawiana również dyskryminacja, w której mamy do czynienia z grupami defaworyzowanymi, dyskryminacją instytucjonalną, wykluczeniem, stereotypami, przekonaniami.Kolejny temat będzie dotyczył pewności siebie i porozmawiamy o świadomości ciała, wyznaczaniu własnych granic, asertywności.
Ostatnim, równie ważnym i często zaniedbanym instytucjonalnie tematem będzie zdrowie psychiczne, skupimy się na samookaleczeniach, depresji, kryzysie suicydalnym.
Warsztaty poprowadzą:
- Marta Frej – ilustratorka i artystka wizualna, prezeska Fundacji Kulturoholizm; absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Holistycznej Szkoły Trenerów i Latającego Uniwersytetu Praw Człowieka; za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę „Memy i grafy. Dżender, kasa i seks”, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks „Dromaderki”, oraz książka „150 Twarzy Marty Frej” . Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, były wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce,
- Danuta Sowińska – dyplomowana suicydolożka, członkini Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Absolwentka interwencji kryzysowej i mediacji sądowej Uniwersytetu Gdańskiego. Założycielka i prezeska Fundacji DiversityPL. Absolwentka Szkoły Liderów. Producentka reportaży filmowych: „Moje problemy nie są błahe” i „W tym wieku można być szczęśliwym”. Dyplomowana coach z certyfikatem ACSTH. Trenerka antydyskryminacyjna i biznesowa. Trenerka w warszawskim projekcie „Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka”. Działaczka społeczna. Przedsiębiorczyni. Wydawczyni i autorka książki o zarządzaniu innowacją. Współtworzyła Model na Rzecz Równego Traktowania powołany przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Była nominowana do nagrody Natwest LGBT+ Diamonds oraz do Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza.
Harmonogram warsztatów:
- poniedziałek, 27 listopada, godz. 17:00-20:00, Laboratorium Kultury Adebar, ul. Armii Krajowej 12, Kołobrzeg – wydarzenie na Facebooku
- środa, 29 listopada, godz. 17:00-20:00, Klub Kultury MCK Jedynka, ul. Bolesława Chrobrego 9, Gorzów Wielkopolski – wydarzenie na Facebooku
- niedziela, 3 grudnia, godz. 14:00-17:00, Temar-Kompleks Wypoczynkowy w Dąbiu – wydarzenie na Facebooku
- poniedziałek, 4 grudnia, godz. 10:00-13:00, Fundacja Raduga, ul. Grodzka 76, Legnica – wydarzenie na Facebooku
- poniedziałek, 4 grudnia, godz. 18:00-21:00, Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. marszałka Józefa Piłsudskiego 64a, Wrocław – wydarzenie na Facebooku
- wtorek, 5 grudnia, godz. 10:00-13:00, Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Świdnicy, ul. Franciszkańska 18, Świdnica – REJESTRACJA
- środa, 6 grudnia, godz. 9:00-12:00, Miejska Biblioteka Publiczna w Łaziskach Górnych, ul. Jana Pawła II 1, Łaziski Górne – wydarzenie na Facebooku.
Jedna na trzy kobiety w UE, czyli około 62 mln kobiet, doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej, a ponad połowa kobiet (55%) w UE przynajmniej raz od 15 roku życia doświadczyła molestowania seksualnego. 16 Dni to międzynarodowa kampania, mająca na celu zlikwidowanie przemocy ze względu na płeć na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym.
Co roku rozpoczyna się 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) i trwa do 10 grudnia w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka.
Komisja Europejska przedstawiła w czerwcu 2023 r. pierwszą w historii strategię na rzecz praw ofiar, która ma zapewnić wszystkim ofiarom przestępstw możliwość pełnego korzystania z przysługujących im praw, bez względu na to, gdzie w UE zostało popełnione przestępstwo. Komisja Europejska zainicjowała także kampanię społeczną „Będę mieć oczy szeroko otwarte”, mająca na celu uświadomienie ofiarom przemocy ich praw, oraz zapewnienie ich o wsparciu, jakie mogą otrzymać.
Cykl warsztatów jest organizowany przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce, Fundację DiversityPL oraz Martę Frej.
Partnerami wydarzenia są:
- Urząd Miasta Kołobrzegu,
- Laboratorium Kultury Adebar,
- Klub Kultury MCK Jedynka,
- Temar-Kompleks Wypoczynkowy w Dąbiu,
- Fundacja BawMy
- Towarzystwo Rozwoju Rodziny Zielona Góra,
- Fundacja Raduga,
- Dolnośląskie Centrum Filmowe,
- Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K. Norwida w Świdnicy
- Miejska Biblioteka Publiczna w Łaziskach Górnych.
Źródło: Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce