Jak angażować mieszkańców w działania na rzecz lokalnych społeczności? – webinarium edukacyjne

Fundacja Roll-na zaprasza dnia 22 listopada 2022 roku na webinarium pt. Jak angażować mieszkańców w działania na rzecz lokalnych społeczności?, które odbędzie w ramach projektu „Nawzajem”.

Projekt „Nawzajem” Fundacji Roll-na powstał z zachwytu nad różnorodnością i bogactwem działań kobiet, które angażują się w życie lokalnych społeczności. Codziennie dbają o historię, tradycję i kulturę miejsc, w których mieszkają. Zapraszają do tych działań mieszkanki i mieszkańców, w ten sposób współtworząc małe wspólnoty.

Przyszedł czas na kolejne działanie. Zapraszamy do nowej odsłony projektu – Uczymy się nawzajem, w ramach którego już w listopadzie będzie można wziąć udział w dwóch webinariach. Pierwsze z nich będzie poświęcone angażowaniu mieszkańców w działania, drugi finansowaniu i promocji działań prośrodowiskowych.

Jak angażować mieszkańców w działania na rzecz lokalnych społeczności? – WEBINARIUM EDUKACYJNE otwarte dla wszystkich osób aktywnie działających w swoich małych ojczyznach.

➡ 22 listopada 2022, godz. 18-20.

➡ online

➡ obowiązują zapisy: https://nawzajem.pl/uczymy-sie-1/

Dlaczego to robimy?

Z badań wynika, że aż 62% organizacji pozarządowych ma problem z zaangażowaniem w działania lokalnej społeczności.*

Dlatego do rozmowy zaprosiliśmy osoby, które od lat pracują na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

Zapytamy, w jaki sposób angażują ludzi do współtworzenia lokalnych aktywności. Co to znaczy, że takie aktywności mogą być smart. Jak zorganizować wzmacniające działania na rzecz kobiet, mając do dyspozycji jedynie starą stodołę. W jaki sposób kobiety zmieniają wizerunek dzisiejszej wsi. Zapytamy również o dobre praktyki na rzecz działania naturalnego środowiska, które jest wspólną sprawą społeczności oraz jak skutecznie współpracować z samorządami.

Sławomir Kalinowski – profesor w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk, kierownik Zakładu Ekonomii Wsi, sekretarz Rady Naukowej IRWiR PAN. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki ubóstwa i poziomu życia na wsi, ekonomii dobrobytu, niepewności dochodów, koncepcji smart villages, a także prekaryzacji ludności wiejskiej. Prywatnie folklorysta i choreograf tańca ludowego.

Marta Smejda – od 2019 roku sołtyska Wolborza. Wychodzi z założenia, że gmina jest dobrem wspólnym i razem powinniśmy dbać o to żeby było to nasze miejsce na Ziemi. Bliskie są tematy ekologii i działalności charytatywnej. W tym roku, wraz z trzema innymi sołtyskami założyła grupę SOŁTYSKI, mającą na celu wspieranie i wzmacnianie oraz wspólne inspirowanie się do działania sołtysek z całej Polski. Aktualnie grupa liczy ponad 1400 zaangażowanych kobiet.

Wiola Piwowarska – fundatorka, założycielka i prezeska Fundacji PasjoDzielnia; współzałożycielka i była członkini zarządu w Stowarzyszeniu Aktywności Lokalnej Dolina Kacanki; działaczka społeczna z 8-letnim doświadczeniem; trenerka kompetencji cyfrowych/edukatorka; organizatorka zajęć rękodzielniczych dla dzieci, survivali, działań wzmacniających dla kobiet;  ekspertka/praktyczka w ogólnopolskiej akcji Masz Głos, liderka zespołu edukatorów w projekcie Mobilne Laboratoria Przyszłości (Instytut Badań Edukacyjnych).

Dariusz Cieślak – wójt Gminy Sędziejowice, wybrany w 2018 roku jako jeden z najmłodszych wójtów w kraju. W momencie wyboru miał 29 lat. Wcześniej od 2010 radny Rady Gminy Sędziejowice, w kadencji 2014-2018 pełnił funkcję jej przewodniczącego. Wcześniej w Starostwie Powiatowym w Łasku odpowiadał m.in. za współpracę z organizacjami pozarządowymi. Uczestnik Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego. Inicjator i założyciel organizacji pozarządowych na terenie gminy. Wykładowca Społecznej Akademii Nauk. Prywatnie mąż, ojciec Antonii i Ignacego.

Rozmowę poprowadzi: Katarzyna Jabłońska-Kuśmierek – dziennikarka, redaktorka, trenerka umiejętności społecznych.

Organizator wydarzenia: Fundacja Roll-na, https://nawzajem.pl/

➡ Współpraca: Grupa Sołtyski

➡ Kontakt: dziendobry@nawzajem.pl / tel. 61 831 35 36

➡ Wydarzenie na FB: https://www.facebook.com/events/455015316540195

Źródło: Raport „Kondycja organizacji pozarządowych Trendy 2002-2022”, Stowarzyszenie Klon Jawor.

Więcej informacji o drugim webinarium niebawem.

 

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 22.11.2022
Rozpoczęcie wydarzenia: 22.11.2022
Zakończenie wydarzenia: 22.11.2022
Miejsce wydarzenia: cała Polska
Organizator: Fundacja Roll-na

Dane kontaktowe ↓

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!