Fundusz Naturalnej Energii

Startuje XVI edycja programu grantowego, który wspiera ekologiczne inicjatywy lokalnych społeczności. Samorządy, placówki oświatowe, stowarzyszenia i fundacje mogą ubiegać się o granty na realizację projektów proekologicznych. W tegorocznej edycji Funduszu Naturalnej Energii spółka GAZ-SYSTEM przeznaczy na dofinansowanie aż 300 tys. zł, inwestując w działania, które realnie wpływają na poprawę jakości środowiska i życia mieszkańców.

Wnioskodawcy mogą zgłaszać projekty w jednym z czterech tematów:

  • Zielone pracownie – tworzenie przestrzeni do edukacji ekologicznej poprzez eksperymenty, działania praktyczne oraz rozwijanie pasji, z wykorzystaniem odpowiedniej infrastruktury i sprzętu.
  • Ogród marzeń – zagospodarowanie terenów zielonych do obserwacji  i poznawania przyrody, np. ścieżek edukacyjnych, ogrodów społecznych czy parków, wraz z działaniami aktywizującymi mieszkańców.
  • Drzewa blisko nas – sadzenie drzew i krzewów we współpracy m.in. z nadleśnictwami, obejmujące zakup sadzonek i realizację nasadzeń.
  • Kampanie edukacyjne – działania informacyjne angażujące społeczności w ochronę środowiska i klimatu, z ograniczeniem materiałów jednorazowych.

W tegorocznej edycji o granty w wysokości do 15 tys. zł mogą ubiegać się organizacje z 37 powiatów i 16 miast w 11 województwach:

  • dolnośląskie: powiat głogowski, powiat legnicki, powiat lubiński, powiat polkowicki, miasto Lubin, miasto Polkowice,
  • kujawsko-pomorskie: powiat grudziądzki, powiat wąbrzeski, powiat toruński, powiat aleksandrowski, powiat włocławski, powiat żniński, miasto Żnin, miasto Janowiec Wielkopolski,
  • lubelskie: powiat kraśnicki, powiat opolski, powiat puławski,
  • lubuskie: powiat świebodziński, powiat zielonogórski, miasto Świebodzin,
  • mazowieckie: powiat miński, powiat otwocki, powiat pruszkowski, powiat Warszawa, powiat warszawski zachodni, miasto Mińsk Mazowiecki, miasto Otwock,
  • opolskie: powiat brzeski, powiat nyski, miasto Niemodlin,
  • podkarpackie: powiat stalowowolski, powiat niżański, powiat leżajski, powiat łańcucki, powiat rzeszowski,
  • pomorskie: powiat gdański, powiat tczewski, powiat kwidzyński, miasto Gdańsk,
  • śląskie: powiat bielski, powiat oświęcimski, powiat raciborski, powiat rybnicki, miasto Bielsko-Biała, miasto Oświęcim, miasto Skoczów, miasto Rybnik,
  • wielkopolskie: powiat nowotomyski, powiat poznański, powiat wolsztyński, miasto Murowana Goślina, miasto Wolsztyn,
  • zachodniopomorskie: miasto Świnoujście.

Wnioski z projektem na wybrany temat z programu przyjmowane będą od samorządów, placówek oświatowych, stowarzyszeń i fundacji z ww. lokalizacji do 22 czerwca 2026 r. do godz. 14.00.

Patronat honorowy nad XVI edycją Funduszu Naturalnej Energii objął Minister Energii i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem społecznym programu jest Fundacja „Za górami za lasami”.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu fne@gaz-system.pl.

Źródło: https://www.gaz-system.pl

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 22.06.2026
Rozpoczęcie wydarzenia: 01.06.2026
Zakończenie wydarzenia: 22.06.2026
Miejsce wydarzenia: Wybrane powiaty
Organizator: GAZ-SYSTEM

Dane kontaktowe ↓

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!