Fundusz Innowacji prowadzony przez uchodźców wspiera innowacyjność wszystkich osób, które doświadczają przymusowego wysiedlenia. Dąży do przekształcenia ich udziału w świadczeniu pracy humanitarnej poprzez umieszczenie ich w centrum decyzji wpływających na ich życie oraz zapewnienie, że przewodzą identyfikacji potrzeb i projektowaniu innowacyjnych rozwiązań.
Fundusz zapewnia holistyczny mechanizm wsparcia, łączący zasoby finansowe, mentoring i inną wiedzę fachową bezpośrednio z organizacjami kierowanymi przez osoby, które doświadczyły przymusowego wysiedlenia. Umożliwi im to zaprojektowanie nowych interwencji, które będą miały trwały pozytywny wpływ na ich społeczności.
O Funduszu
Organizacje kierowane przez uchodźców, przymusowo przesiedlonych i bezpaństwowców wnoszą znaczący wkład w rozwój swoich społeczności, ale stoją przed poważnymi wyzwaniami, które uniemożliwiają im dostęp do bezpośredniego i elastycznego finansowania.
Często są wykluczeni z istniejących sieci przedsiębiorców i innowatorów, co skutkuje słabym dostępem do wiedzy, informacji i zasobów, które mogą pomóc im zwiększyć ich wpływ.
Fundusz innowacyjny kierowany przez uchodźców proponuje fundamentalną zmianę w architekturze programu. Jest to podejście oddolne, w ramach którego organizacje kierowane przez osoby, które doświadczyły przymusowego wysiedlenia, otrzymują bezpośrednio znaczące zasoby finansowe i wsparcie wymagane do wdrażania innowacyjnych podejść.
Kto może złożyć wniosek?
Fundusz wspiera innowacje we wszystkich organizacjach kierowanych przez osoby, które doświadczyły przymusowego wysiedlenia, w tym uchodźców, osoby ubiegające się o azyl, osoby wewnętrznie przesiedlone, osoby powracające i bezpaństwowcy.
Wnioskodawcy zostaną poproszeni o zgłoszenie się jako zespół, zwykle w ramach istniejącej organizacji.
Fundusz przyjmuje wnioski zarówno od organizacji zarejestrowanych, jak i niezarejestrowanych.
Dodatkowa uwaga zostanie zwrócona na zapewnienie osobom LGBTIQ+, organizacjom kierowanym przez kobiety, niepełnosprawnym i innym niedostatecznie reprezentowanym organizacjom wsparcia i zachęty do ubiegania się o członkostwo w Funduszu.
Fundusz przyjmuje obecnie wnioski od organizacji z następujących krajów pilotażowych: Demokratyczna Republika Konga, Ekwador, Egipt, Etiopia, Francja, Grecja, Włochy, Litwa, Malawi, Mali, Meksyk, Peru, Polska, Portugalia, Rwanda, Południe Afryka, Sudan, Tanzania i Uganda.
Co oferuje Fundusz?
Wybrane organizacje mogą liczyć na następujące wsparcie:
- Wsparcie finansowe na testowanie i rozwijanie pomysłów : organizacje mogą ubiegać się o dofinansowanie w wysokości do 50 000 USD na testowanie i wdrażanie swoich pomysłów.
- Wsparcie w zarządzaniu programami i projektami : Beneficjenci otrzymają pomoc od krajowych zespołów UNHCR w rozwiązywaniu problemów i ułatwianiu nawiązywania lokalnych kontaktów. To jeszcze bardziej poprawi pomyślną realizację i trwałość projektów.
- Wsparcie techniczne, wiedza specjalistyczna i coaching : Doradztwo specjalistyczne w oparciu o potrzeby od technologii po wsparcie prawne i innowacje.
- Wsparcie peer-to-peer : zespoły będą zachęcane do spotykania się, dzielenia się doświadczeniami, uczenia się od siebie nawzajem i odkrywania partnerstw.
- Inne wsparcie oparte na potrzebach każdego projektu : może to obejmować wsparcie organizacyjne, pomoc w zakresie trwałości i skali projektu, szkolenia na określone tematy, porady dotyczące modelu biznesowego oraz wsparcie w zakresie mediów i komunikacji.
- Nacisk na uczenie się : Fundusz pomoże stypendystom mierzyć wyniki, oceniać efekty ich inicjatyw i gromadzić informacje wspierające wzrost. Wnioskodawcy będą zachęcani do dokumentowania, dzielenia się i korzystania z odpowiedniej wiedzy. Dyskusja i refleksja ze społecznościami umożliwi uwzględnienie i odpowiedź na informacje zwrotne.
Jak złożyć wniosek?
Dział Innowacji prowadzi dwuetapowy proces selekcji w celu przesiewania aplikacji. Do złożenia pełnego wniosku zostaną zaproszone tylko zespoły z krótkiej listy.
W pierwszym etapie organizacje proszone są o wyrażenie zainteresowania w okresie od 17 czerwca do 17 lipca , przedstawiając krótki przegląd wyzwania, przed którym stoi zespół, oraz przewidywanego pomysłu lub rozwiązania.
Służba ds. innowacji przeanalizuje następnie te wnioski Zespoły z krótkiej listy zostaną o tym powiadomione i będą miały trzy tygodnie na złożenie pełnego wniosku. Otrzymają wsparcie od Biura ds. Innowacji i biur UNHCR w składaniu pełnych wniosków.
Aby przesłać wyrażenie zainteresowania, kliknij przycisk Aplikuj teraz.
Aplikuj teraz
WIĘCEJ INFORMACJI
Źródło: https://www-unhcr-org