Europejskie Forum Rolnicze 2024

Kierunek Przyszłość Rolnictwa, 20-21 marca w G2A Arena w Jasionce.

Znamy termin najbliższej edycji Europejskiego Forum Rolniczego. Najważniejsze wydarzenie w branży rolno-spożywczej odbędzie się w dniach 20-21 marca 2024 roku w G2A Arenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa.

 Już wiosną przyszłego roku planowana jest realizacja szóstej edycji Europejskiego Forum Rolniczego. To prestiżowe wydarzenie gromadzi liderów, przedstawicieli rolników oraz reprezentantów związków branżowych. Ponadto, uczestniczyć w nim będą wybitni eksperci, autorytety ze świata nauki, przedstawiciele biznesu, a także kluczowi decydenci z polskiej i międzynarodowej sceny politycznej.

Przez dwa dni Forum będzie stanowić arenę wielu debat, skoncentrowanych na kluczowych kwestiach dotyczących sektora rolno-spożywczego, uwzględniając dynamiczne zmiany w gospodarce oraz sytuację geopolityczną.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, Europejskie Forum Rolnicze (EFR) zostanie zorganizowane w G2A Arenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego, położonej w Jasionce koło Rzeszowa. Wybór tego miejsca nie jest przypadkowy. Z danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, opartych na Powszechnym Spisie Rolnym z 2020 roku, wynika, że aż 37,8% powierzchni województwa stanowią gospodarstwa rolne. Dodatkowo, użytki rolne zajmujące 573,1 tys. ha stanowią 32,1% obszaru województwa. Ze względu na strategiczne znaczenie regionu, zwłaszcza w kontekście jego bliskości do Ukrainy, wybór tego miejsca wydaje się szczególnie trafny.

 

Z niecierpliwością czekamy na szóstą edycją Europejskiego Forum Rolniczego, podczas której skoncentrujemy się na kluczowych wyzwaniach i barierach, przed którymi stoi polskie i europejskie rolnictwo. To unikalna okazja do wspólnej refleksji nad tym, co obecnie determinuje rozwój branży. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni dialogu, w której odpowiedzią na realne potrzeby polskiego rolnictwa będą inspirujące rozmowy, innowacyjne pomysły i praktyczne rozwiązania. G2A Arena, będąca sercem naszego wydarzenia, idealnie wspiera realizację tego ambitnego projektu o ogólnopolskim zasięgu. Razem z ekspertami, liderami branżowymi oraz przedstawicielami środowiska rolniczego, chcemy kształtować przyszłość sektora, tworząc płodny grunt dla zrównoważonego rozwoju i innowacyjnych rozwiązań. Zapraszamy wszystkich do udziału w tej ważnej debacie o przyszłości polskiego rolnictwa — Krzysztof Podhajski, Prezes Zarządu, Fundacja EFRWP.

 

Idea Europejskiego Forum Rolniczego zakorzeniona jest w historii corocznych spotkań przyjaciół i współpracowników w rocznicę śmierci, pochodzącego z Podkarpacia, Marszałka Józefa Ślisza, jednego z twórców rolniczej Solidarności. Józef Ślisz został pośmiertnie uhonorowany Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian politycznych w Polsce. Jego dziedzictwo stanowi fundament Europejskiego Forum Rolniczego. Z roku na rok wydarzenie to ewoluuje, stając się areną ważnych debat i wymiany myśli na temat przyszłości sektora rolnego.

 

Szeroki wachlarz tematów

W nadchodzącej edycji Europejskiego Forum Rolniczego (EFR), kontynuując tradycję lat poprzednich, organizatorzy przygotowali szeroki wachlarz tematów, obejmujących najważniejsze i najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące przyszłości sektora rolno-spożywczego i mieszkańców wsi. Obszary tematyczne nadchodzącej edycji Forum zostały przygotowane w nawiązaniu do aktualnej sytuacji geopolitycznej, klimatycznej i gospodarczej, które będą kształtować najbliższą przyszłość rolników w Polsce, w Unii Europejskiej i na świecie.

Jednym z kluczowych punktów debaty będzie ocena 20-letniego okresu polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej, podczas której rolnicy, politycy i eksperci podejmą próbę syntetycznego podsumowania minionych dwóch dekad oraz zastanowią się nad perspektywami i kierunkami rozwoju tego sektora. Forum będzie również miejscem dyskusji na temat aktualnej sytuacji w Ukrainie i wpływu konfliktu z Rosją na europejskie i światowe rynki rolno-spożywcze.

W programie przewidziane są także panele poświęcone innowacjom w rolnictwie oraz wpływowi sztucznej inteligencji na jego rozwój. Eksperckie rozmowy obejmą również tematy związane z rolnictwem węglowym i regeneratywnym, a także dwie konkurencyjne koncepcje rozwoju obszarów wiejskich. Nie zabraknie także analizy kwestii związanych ze zmianami klimatycznymi i rozwojem odnawialnych źródeł energii. Nowością w programie będzie specjalny blok poświęcony zrównoważonemu rozwojowi i wpływowi kryteriów ESG na sektor rolno-spożywczy.

 

Przygotowując się do szóstej edycji Europejskiego Forum Rolniczego, kładziemy nacisk na różnorodność tematyczną, od refleksji nad dwudziestoletnim dorobkiem polskiego rolnictwa w Unii Europejskiej, po analizę wpływu światowych wydarzeń, takich jak konflikt w Ukrainie, na rolnictwo i rynki rolno-spożywcze. Chcemy, aby Forum stało się miejscem, gdzie eksperci dyskutują o innowacjach w rolnictwie, rozwijających się technologiach, a także zrównoważonym rozwoju, którego rola w sektorze rolno-spożywczym będzie poddawana szczególnej analizie. Naszym celem jest stworzenie przestrzeni inspirującej dla wszystkich uczestników, gdzie wnikliwe rozmowy przyczynią się do kształtowania przyszłości tego kluczowego sektora gospodarki – wskazuje Krzysztof Podhajski.

 

Strefa wystawiennicza

Integralnym elementem Europejskiego Forum Rolniczego jest strefa wystawiennicza, stanowiąca wyjątkową okazję do bezpośrednich spotkań z wystawcami. To specjalne miejsce, gdzie uczestnicy mają możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami i narzędziami służącymi podnoszeniu jakości produkcji rolnej, innowacjom w rolnictwie oraz wymianie handlowej na rynku rolno-spożywczym. Prognozy dotyczące frekwencji na nadchodzącej edycji Forum wskazują na oczekiwane przekroczenie poziomu 3000 uczestników, co potwierdza rosnące zainteresowanie branżą rolniczą. Strefa wystawiennicza pełni zatem funkcję nie tylko platformy do poszerzania wiedzy, lecz także doskonałego obszaru do nawiązywania partnerskich relacji biznesowych oraz czerpania inspiracji dla dalszego rozwoju sektora rolniczego.

Rejestracja na Europejskie Forum Rolnicze, które odbędzie się 20-21 marca 2024 roku rozpocznie się wkrótce!

Więcej informacji o Europejskim Forum Rolniczym można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia.

 

Europejskie Forum Rolnicze organizowane jest przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion.

Źródło: Informacja nadesłana do redakcji

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 01.03.2024
Rozpoczęcie wydarzenia: 20.03.2024
Zakończenie wydarzenia: 21.03.2024
Miejsce wydarzenia: Jasionka
Organizator: Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej we współpracy z Agro Promotion

Dane kontaktowe ↓

Odwiedź inne nasze portale

Całość na portalu edufin.pl

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!