Energetyka obywatelska – darmowy webinar

Fundacja Miasto i Związek Miast Polskich zapraszają do udziału w webinarium dla samorządów, które poświęcone będzie energetyce obywatelskiej. Kastry energii, spółdzielnie energetyczne, społeczności energetyczne – w jaki sposób wykorzystać je w dążeniu do lokalnej niezależności energetycznej? O tym będzie mowa podczas webinaru, który odbędzie się 9 listopada, w godz. 10.00 – 11.45.

Organizatorzy spotkania online zwracają uwagę, że rosnące koszty energii oraz potrzeba przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatycznych – to główne powody transformacji energetycznej. Nie jest ona już wyborem, ale koniecznością, a przed samorządami staje poważne wyzwanie – w jaki sposób skutecznie ją przeprowadzić? Obserwowany w ostatnich latach kryzys na rynku energetycznym pokazał, że bezpieczeństwo energetyczne należy traktować jako priorytet.

Jednym ze sposobów na zapewnienie takiego bezpieczeństwa są inicjatywy wpisujące się w energetykę obywatelską. Polegają one na aktywnym uczestnictwie w rynku energetycznym podmiotów niezwiązanych z energetyką zawodową – m.in. jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielni mieszkaniowych, społeczności sąsiedzkich, czy też małych i średnich przedsiębiorców – wskazują organizatorzy.

Celem energetyki obywatelskiej jest zapewnienie społeczeństwu pełnego uczestnictwa w rynku energetycznym – wytwarzaniu energii, jej dystrybucji, obrotu nią oraz jej magazynowaniu. Postulaty te nie wynikają tylko z pobudek klimatycznych, ale również finansowych. Pieniądze przeznaczane na energię (cieplną i elektryczną) w ramach energetyki obywatelskiej zostają w lokalnych społecznościach.

Od czego więc zacząć? Jak wykorzystać technologie odnawialnych źródeł energii (OZE) w dążeniu do niezależności energetycznej? Jakie wyzwania wiążą się z założeniem formy organizacyjno-prawnej energetyki obywatelskiej? O tym będzie mowa 9 listopada podczas otwartego webinaru dla samorządów.

Webinar przeznaczony jest dla:

  • pracowników samorządowych: specjalistów z działów planowania przestrzennego, ochrony środowiska, inwestycji, rozwoju lokalnego oraz promocji i komunikacji; wszystkich tych, którzy na co dzień zajmują się projektami związanymi z OZE, zainteresowanych tematem energetyki obywatelskiej, zarządzaniem zasobami naturalnymi i wspieraniem inicjatyw lokalnych;
  • przedstawicieli organizacji społecznych (NGO): działających na rzecz zrównoważonego rozwoju, edukacji ekologicznej oraz promocji OZE szczególnie w formule stowarzyszeń, klastrów i spółdzielni angażujących lokalnych mieszkańców;
  • lokalnych przedsiębiorców: zainteresowanych wdrażaniem i korzystaniem z rozwiązań opartych na OZE, w szczególności fotowoltaiki na terenach zieleni.

Rejestracji udziału można dokonać na stronie: https://zwiazekmiastpolskich.clickmeeting.com/energetyka-obywatelska/register.

Źródło: https://www.zgwrp.pl/

Szczegóły wydarzenia

Termin nadsyłania zgłoszeń: 09.11.2023
Rozpoczęcie wydarzenia: 09.11.2023
Zakończenie wydarzenia: 09.11.2023
Miejsce wydarzenia: on-line
Organizator: Fundacja Miasto i Związek Miast Polskich

Dane kontaktowe ↓

Najnowsze wydarzenia!

Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024
Maturzyści ze wsi lub miasta do 20 tysięcy mieszkańców
09.07.2024
- 20.08.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 15.09.2024
Cała Polska
22.07.2024
- 14.10.2024

Newsletter

Co miesiąc najlepsze teksty WW w Twojej skrzynce!