Nabór do projektu „Cyberbezpieczny Samorząd” został wydłużony do dnia 30 listopada br.
Celem programu jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa informacji Jednostek Samorządu Terytorialnego poprzez wzmocnienie odporności oraz zdolności do skutecznego zapobiegania i reagowania na incydenty w systemach informacyjnych.Granty zostaną przyznane na zakup usług i środków technicznych służących zwiększeniu poziomu cyberbezpieczeństwa JST w obszarach: organizacji, kompetencji i technologii.
Podczas uroczystej inauguracji Dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar zaznaczył, że projekt „Cyberbezpieczny Samorząd” jest drugim etapem cyfryzacji samorządów w Polsce. Pierwszym z nich była „Cyfrowa Gmina”, z której niecałe 20% środków zostało przeznaczonych na cyberbezpieczeństwo, zakupy sprzętowe oraz audyty. Analiza ich wyników pokazała ogromną skalę wyzwań, przed którymi stoją dzisiejsze samorządy.
Dyrektor podkreślił również, że doświadczenia z projektu „Cyfrowa Gmina” mają dwa wymiary wpływu: merytoryczny i organizacyjny. Dzięki zebranemu doświadczeniu i wiedzy eksperckiej oraz prześledzeniu całego procesu współpracy z samorządami udało się znacznie uprościć procedury aplikowania i rozliczania oraz opracować cały system wsparcia dla nowego projektu.
Konkurs będzie trwał do 30.11.2023 r. do godz. 16.00. O dofinansowanie mogą ubiegać się JST na poziomie gmin, powiatów i samorządów województw.
Szczegóły i dokumentacja konkursowa są dostępne na stronie: http://www.gov.pl/cppc/cyberbezpieczny-samorzad
***
Pod adresem: https://www.gov.pl/web/cppc/cyberbezpieczny-samorzad znajdziecie Państwo informację o zmianach w dokumentacji konkursowej dotyczących projektu realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027 pn. “Cyberbezpieczny Samorząd” na podstawie ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027 (Dz. U. Z 2022 r. poz. 1079, ze zm.).
Zmiany zostały dokonane w szczególności w poniższym zakresie:
- wydłużono termin na składanie wniosków konkursowych – nabór będzie trwał do 30.11.2023 do godziny 16:00;
- zaktualizowano par. 5 ust. 3 pkt. 15 Regulaminu Konkursu Grantowego w zakresie odwołania do Ustawy wdrożeniowej;
- dostosowano zapisy Regulaminu Konkursu Grantowego w zakresie czasu na odpowiedź w systemie LSI zgodnie z funkcjonalnościami systemu, z dni roboczych na dni kalendarzowe;
- dodano w Regulaminie Konkursu Grantowego informację, iż wniosek o zmianę kontekstu w systemie LSI można złożyć nie póżniej niż 7 dni przed planowanym zakończeniem naboru do konkursu;
- zmodyfikowano wzór Umowy o powierzenie Grantu, w par. 2 ust. 7a doprecyzowano zapis dotyczący terminu wypłaty pierwszej transzy i przesłania Ankiety;
- zmodyfikowano (doprecyzowano) opis wskaźników projektu w Załączniku nr 9 do Regulaminu Konkursu Grantowego – Opis wskaźników projektu Cyberbezpieczny Samorząd;
- poprawiono oczywiste omyłki pisarskie/rachunkowe w dokumentacji konkursowej bez wpływu na zawartość merytoryczną.
Informujemy również, że w najbliższym czasie Centrum Projektów Polska Cyfrowa i NASK – Państwowy Instytut Badawczy zorganizują webinar, na którym będziecie mogli Państwo otrzymać i pogłębić wiedzę dotyczącą złożenia wniosku o przyznanie grantu i rozliczenia projektu.
Dodatkowo dokonaliśmy aktualizacji w systemie LSI, która w konsekwencji usuwa z wniosków roboczych wpisane dane „miejsce realizacji projektu”. Poza tym w celu ponownego przeliczenia procentowego wartości dofinansowania, mogą pojawić w kwotach duże wartości liczbowe po przecinkach. Prosimy o sprawdzenie swoich wniosków roboczych i ponowne uzupełnienie danych.
WIĘCEJ INFORMACJI
Źródło: Centrum Projektów Polska Cyfrowa