Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wszechnica Żywieniowa w SGGW

Od 1994 roku na Wydziale Żywienia Człowieka (do 30 września 2019 r. Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji) Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW) co miesiąc w trakcie roku akademickiego (październik-czerwiec) odbywają się otwarte prelekcje prowadzone przez pracowników naukowych Wydziału oraz innych wydziałów i placówek SGGW.

Jest to jedna z form działalności Wydziału w zakresie popularyzacji wiedzy o prawidłowym żywieniu człowieka. Wszechnica Żywieniowa przedstawia aktualne problemy żywieniowe i dietetyczne oraz najnowsze osiągnięcia nauki w żywieniu osób zdrowych i chorych, a także żywności. Obecnie prezentowana jest druga część cyklu wykładów poświęconych układowi pokarmowemu człowieka omawiająca wybrane, często występujące jego schorzenia. Prelekcje transmitowane są on-line www.wszechnica-zywieniowa.sggw.pl.

Niektóre wykłady doczekały się streszczeń lub relacji przygotowanych przez doktorantkę Wydziału mgr inż. Alicję Ponder w ramach Akademii Dobrego Smaku SGGW (http://www.akademiadobregosmaku.sggw.pl) – żywieniowego bloga poruszającego kontrowersyjne tematy z różnych, ale zawsze wiarygodnych opartych na wynikach badań naukowych punktów widzenia.

11 grudnia 2019 r. o godz. 17.15 zapraszamy na wykład Choroby wątroby – diagnostyka i leczenie, który przeprowadzi dr n. med. Tadeusz Tacikowski z Kliniki Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie i dr inż. Danuta Gajewska z Katedry Dietetyki, Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW (http://www.wszechnica-zywieniowa.sggw.pl/index3.htm).

Ostatni listopadowy wykład ,,Jak uspokoić jelito drażliwe? ” przeprowadził dr n. med. Mirosław Kiedrowski z Kliniki Onkologii i Hematologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz dr inż. Danuta Gajewska z Katedry Dietetyki, Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW. Wykład dotyczył zespołu jelita drażliwego, a poprawnie nadwrażliwego (ZJN). Szacuje się, że na tę przewlekłą i bardzo uciążliwą, obniżającą znacznie komfort życia, chorobę może cierpieć nawet 20% ludności krajów rozwiniętych, i to nie tylko dorośli ale również dzieci i młodzież. Opracowanie skutecznej terapii ZJN musi być zindywidualizowane i może być dużym wyzwaniem dla zespołu leczącego, w skład którego wchodzić powinien lekarz i dietetyk a czasami wskazana jest też pomoc psychoterapeuty. Dlatego właśnie lekarz i dietetyk przedstawili problem ZJN, omawiając definicję, postaci, objawy, diagnostykę i metody farmakoterapii oraz rolę czynników żywieniowych w rozwoju i leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego (https://www.youtube.com/watch?v=V5d2sSjzrz8).

Na poprzednim wykładzie ,,Zgaga, refluks i choroba wrzodowa - palące problemy na talerzu” prowadzonym przez dr n. med. Mirosława Kiedrowskiego z Kliniki Onkologii i Hematologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz dr inż. Katarzynę Kowalcze z Instytutu Nauk o Zdrowiu, UPH w Siedlcach przedstawiono problemy górnego odcinka przewodu pokarmowego, tj. chorobę refluksową oraz wrzodową, dolegliwości występujące stosunkowo często i dla pacjentów bardzo uciążliwe. Słuchacze z tymi problemami mogli od zaproszonych ekspertów (lekarza i dietetyka), uzyskać pełną wiedzę, na co najczęściej brak czasu podczas wizyt lekarskich. Omówiono następujące zagadnienia: częstość występowania; objawy, przyczyny i skutki; diagnostyka i leczenie farmakologiczne; czynniki predysponujące do choroby refluksowej, produkty nasilające objawy zgagi; wsparcie żywieniowe w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy; rola modyfikacji stylu życia; produkty i potrawy dozwolone oraz niewskazane w żywieniu osób z chorobą refluksową i wrzodową oraz metody łagodzenia objawów zgagi i refluksu. (https://www.youtube.com/watch?v=Qhwz03W5VF4)

Wiosną w kwietniu i maju dwa wykłady dotyczyły błonnika pokarmowego – jego właściwości i występowania w żywności oraz wpływu błonnika na zdrowie człowieka, w tym roli w profilaktyce wielu chorób m.in. zaparć, czyli częstej dolegliwości dolnego odcinka przewodu pokarmowego jakim są jelita: https://www.youtube.com/watch?v=M-0HeWxAcIU ; (https://www.youtube.com/watch?v=XuNeSlqr_5I)

Zapraszamy !

25-lecie Wszechnicy Żywieniowej SGGW

40 lat Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW

Wydział Żywienia Człowieka SGGW w Warszawie

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx