Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

„Systemy i skala produkcji a obciążenia środowiskowo-klimatyczne" - nowy raport Fundacji EFRWP

Zapraszamy do zapoznania się z raportem „Systemy i skala produkcji a obciążenia środowiskowo-klimatyczne", który został przygotowany na zlecenie Fundacji EFRWP przez Zespół Pracowników Zakładu Ekonomiki Gospodarstw Rolnych i Ogrodniczych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - Państwowego Instytutu Badawczego.

Autorzy raportu podjęli się analizy zagadnień związanych z ekonomicznymi potrzebami koncentracji i specjalizacji produkcji w gospodarstwach rolniczych, zajmujących się m.in. chowem zwierząt i związanymi z nimi zagrożeniami środowiskowymi i klimatycznymi. W raporcie przedstawiono również m.in. zmiany w poziomie i strukturze towarowej produkcji rolniczej wyrażonej w cenach bieżących w latach 2004-2018, zmiany w poziomie i strukturze handlu zagranicznego produktami rolno-spożywczymi, zmiany w strukturze gospodarstw w Polsce w latach 2013-2016, oddziaływanie systemów produkcji rolniczej na środowisko i klimat.

Główna konkluzja płynąca z przeprowadzonych badań to brak potwierdzenia tezy o przewadze małych gospodarstw w zakresie korzystnego oddziaływania na środowisko i klimat. Jak pokazują badania, aż 50% małych gospodarstw nie stosuje nawożenia nawozami naturalnymi (obornikiem), co przyczynia się do degradacji gleby. Autorzy stoją na stanowisku, że korzystniej na środowisko wpływają gospodarstwa o większej powierzchni i skali produkcji, mające większe możliwości stosowania różnych rozwiązań. Np. chów zwierząt o większej skali produkcji, wbrew potocznym opiniom, nie musi nadmiernie obciążać środowiska. Decydują o tym stosowane technologie produkcji i stopień profesjonalizacji producentów rolnych.

Pełna wersja raportu dostępna jest tutaj: Systemy i skala produkcji a obciążenia środowiskowo-klimatyczne

Źródło: https://www.efrwp.pl

Najnowsze