Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zamknieto ulicę, żeby na próbę otworzyć deptak. Konsultacje społeczne w Jasieniu

W Jasieniu (woj. lubuskie) znajduje się jeden z trzech zabytkowych trójkątnych rynków w Polsce. Obecnie jest on zdominowany przez samochody parkujące na każdym z trzech jego ramion. Duża część mieszkańców miasta chciałaby, żeby rynek stał się też miejscem bezpiecznym i atrakcyjnym dla pieszych. Andrzej Kamyszek, burmistrz Jasienia, w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców czasowo zamknął dla samochodów ulice okalające rynek, żeby sprawdzić, czy rozwiązanie to się sprawdzi.

Czasowe zamknięcie ulic i przyglądanie się efektom zmiany, fachowo nazwane prototypowaniem, jest częścią szeroko zakrojonych konsultacji społecznych, które urząd miejski przeprowadza w Jasieniu w ramach programu Fundacji Wspomagania Wsi - Nasza Przestrzeń III.

Obejrzyj film, żeby dowiedzieć się więcej o próbie stworzenia deptaka w Jasieniu.

Zamknięcie ul. Plac Wolności w Jasieniu.
Zmiana organizacji ruchu na zamkniętej ul. Plac Wolności w Jasieniu.

Czego dotyczy program Nasza Przestrzeń?

Założeniem jest to, aby mieszkańcy mieli większy wpływ na swoje otoczenie, na to co może być wybudowane w ich sąsiedztwie (np. szkoła, trasa szybkiego ruchu, park). Samorząd zanim uchwali dokumenty przesądzające o przeznaczaniu terenu zwraca się z pytaniem do mieszkańców, co oni na ten temat myślą i prosi ich o opinie, uwagi, a czasami zaprasza do wspólnej pracy nad wprowadzeniem zmian w otoczeniu.

Fundacja Wspomagania Wsi pomaga w zaplanowaniu i przeprowadzeniu dobrych konsultacji dokumentów planistycznych.

Pracujesz w urzędzie gminy lub miasta albo masz dobry kontakt z samorządem? Zgłoś gminę do programu Nasza Przestrzeń III!

Źródło: http://fundacjawspomaganiawsi.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx