Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fundacja, która dzieli się pasją

Przemysław Chrzanowski: Dlaczego PasjoDzielnia? Brzmi intrygująco.

Wiolka Piwowarska, prezeska Fundacji PasjoDzielnia w Wiązownicy Kolonii: - Nazwa powstała z połączenia dwóch słów  „pasji” jako zamiłowania do czegoś oraz „dzielenia” w kontekście dzielenia się czymś. I tak powstała nazwa Fundacji PasjoDzielnia - czyli miejsce do dzielenia się pasjami. Tych mamy wiele, a działania fundacji są ściśle z nimi powiązane.

Sala kinowa w stodole część 2zaja2
Wiolka Piwowarska w sali kinowej w stodole.

Fundacja jest rocznym dzieckiem, zatem pewnie dopiero raczkuje, a może już twardo stąpa po ziemi?

- To prawda istniejemy od roku, ale doświadczenie w działaniach społecznych mamy duże (8 i 20 lat). PasjoDzielnia tak naprawdę swoje regularne działania rozpoczęła w marcu. W czasie, gdy koronawirus sparaliżował cały świat i pokrzyżował każdemu plany, okazało się, że jest to idealny moment, by zmienić otoczenie, w którym działamy. To właśnie podczas ogólnonarodowej kwarantanny powstały: scena, kino i galeria fotografii w stodole, drewniane sanitariaty, miejsce na ognisko etc. Więc ten czas wykorzystaliśmy najlepiej jak się dało.

W czasie kwarantanny zrodził się też pierwszy pomysł na prowadzenie zajęć z jogi on-line. Jedna z nas - podróżniczka Monika Czuba jest nauczycielką jogi. Swoje doświadczenie zbierała na kursach w Indiach, Mysor i Goa. Doszłyśmy do wniosku, że skoro wszyscy dookoła wstrzymują się ze swoimi aktywnościami, to dobry moment, aby rozkręcić naszą fundacyjną działalność. I to był strzał w dziesiątkę. Powstało 9 filmików z praktykami jogi na różne części ciała i różne dolegliwości. Filmiki trwały średnio kilkanaście minut. Po zakończeniu serii już wiedziałyśmy, że jest dobrze, gdyż w sumie odtwarzano je przez ponad 100 godzin. Masa dziewcząt pisała do nas z pytaniem: kiedy zaczniemy jogę w realu? Więc gdy tylko obostrzenia związane ze zgromadzeniami zostały poluzowane, rozpoczęliśmy zajęcia z jogi na trawie!

Joga na trawie (2)zaja2

Joga na trawiezaja2

Zajęcia z jogi na trawiezaja2
Zajęcia z jogi na trawie.

 

Po jodze przyszła pora na inne działania: wieczory dyskusyjno-filmowe dla kobiet, organizację spotkań dla liderek i liderów społecznych, organizacja pierwszego w okolicy biegu „wDECHĘrun” czy różnego rodzaju warsztaty. Te działania i ich regularność sprawiły, że stało się o nas głośno. A dzięki dużemu zainteresowaniu, grono osób wspierających nas i biorących udział w fundacyjnych przedsięwzięciach jest coraz większe.

Kto stoi za tym wyzwaniem?

- Fundację formalnie tworzą dwie kobiety: prezeska Wiolka Piwowarska – czyli ja we własnej osobie i wiceprezeska Małgosia Skwarzec. Ale nasz podstawowy zespół liczy cztery kobiety. Oprócz zarządu są jeszcze Monika Czuba oraz Sylwia Żyła-Zdziech. Ale tak naprawdę osób, które tworzą PasjoDzielnię jest dużo więcej: Olga, Kaśka, Anka, Kaśka, Dagmara, Agnieszka, Ela, Ewelina, Magda, Sylwia, Gośka, Renata, Anita, Klementyna… Bo to one podsuwają nam pomysły, biorą udział w naszych działaniach i pomagają w razie potrzeby, bez nich nie byłoby fundacji. Oczywiście kobiety są naszą priorytetową grupą i to one mają wpływ na to, co robimy. Mężczyźni przewijają się w naszych działaniach, pomagają, wspierają, ale to kobiety decydują o kierunku, w którym podążamy jako fundacja.

1 urodziny Fundacji PasjoDzielnia Fot. Marek Kopećzaja2
1 urodziny Fundacji PasjoDzielnia Fot. Marek Kopeć.

Spotkanie integracyjnezaja2
Spotkanie integracyjne.

Co skłoniło Was do tego, by powołać taką organizację?

- Od 8 lat działamy (Wiola, Gosia, Sylwia) w stowarzyszeniu Dolina Kacanki, pracujemy tam na rzecz wszystkich, aktywizujemy lokalną społeczność, dbamy o przyrodę, historię, organizujemy imprezy rodzinne. Cała nasza energia społeczna była ukierunkowana w tą jedna stronę. Od jakiegoś czasu czuję wypalenie w tej materii- działania na rzecz wszystkich to już nie moja bajka, bliżej mi do działań na rzecz konkretnych grup, z którymi jest mi po drodze (aktywistek, działaczy społecznych, biegaczy, osób posiadających zbliżone pasje do moich), dlatego postanowiłam powołać fundację, której działania skierowane będą do tych konkretnych grup.

Zależało mi, by powstało miejsce nie nastawione tylko na dawanie od siebie innym, ale też na czerpanie i inspirowanie się innymi. Pomysł ten spodobał się Gośce (wiceprezesce), która powiedziała ,że „wchodzi w to” . Więc już byłyśmy we dwie z naszą koncepcją działań. Potem szybko pojawiła się Sylwia i Monika. Teraz trudno jest określić dokładną liczbę osób, które tworzą PasjoDzielnie. Pisanie, że to zasługa czterech kobiet byłoby dużym nadużyciem, bo PasjoDzielnia to społeczność osób, które podzielają nasze poglądy i którym jest po drodze z naszymi działaniami.

Warsztaty czerpania papieruzaja2
Warsztaty czerpania papieru.

Fotografie w mediach społecznościowych zdradzają interesującą lokalizację. To dawne gospodarstwo?

- Działania PasjoDzielni realizujemy na moim prywatnym podwórku, tu mieszkam z rodziną. Wraz z dziewczynami sukcesywnie zmieniamy całe obejście w miejsce wyjątkowe, przyciągające ludzi. Działanie na „swoim terenie” ma wiele plusów: nie musimy prosić nikogo o pozwolenie, gdy chcemy zorganizować spotkanie, pokaz filmowy, czy bieg. Działamy wtedy, gdy mamy czas, nie ograniczają nas godziny (otwarcia lub zamknięcia obiektów), nikt nad nami nie stoi i nie sprawdza czy nasze działania są „poprawne politycznie”. Działamy na swoich zasadach. Ustaliłyśmy na początku, że tu wszyscy mają czuć się dobrze, jak u siebie. Jedną z zasad, którą musi zaakceptować osoba uczestnicząca w naszych działaniach jest to, że tu jesteśmy wszyscy równi, nie mówimy sobie na „pan/pani” tylko na „ty” - nie ważne, że się jeszcze nie znamy. Pobyt w PasjoDzielni należy zacząć od: „Cześć jestem ...”. To fantastycznie skraca dystans i rozładowuje atmosferę.

Rozgrzewka podczas biegu wDECHĘrun fot. Dominik Klimekzaja2
Rozgrzewka podczas biegu wDECHĘrun fot. Dominik Klimek.

Start biegu wDECHĘrun ze stodoły fot. Dominik Klimekzaja2
Start biegu wDECHĘrun ze stodoły fot. Dominik Klimek.

Ekipa Biegu wDECHĘrunzaja2
Ekipa Biegu wDECHĘrun.

Uczesnicy imprezy  BIEG wDECHĘrun Fot Dominik Klimekzaja2
Uczesnicy imprezy  BIEG wDECHĘrun. Fot Dominik Klimek.

Oczywiście prócz podwórka z piękną niebieską stajnią pomalowaną w motywy świętokrzyskie i kieleckie (autorem malowideł jest lokalny malarz Jan Karol Żukowski) dysponujemy szopą - przerobioną na mini salę kinową, w której realizujemy działania związane z Wiejskim Kinem Kobiet- czyli wieczory dyskusyjno-filmowe zahaczające o tematykę praw kobiet. Naszą kolejną dużą przestrzenią do działania jest stodoła. To tu było miejsce startu i mety biegu wDECHĘrun, tu wisi galeria zdjęć naszego nieżyjącego przyjaciela biegacza amatora Pawła Grygla i to właśnie tu odbył się ostatni Przegląd Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata nagrodzonych na 13 festiwalu Grand OFF.

Jak to się robi, że ma się kino?

- Koncepcja powstania kina jest bardzo prosta, nam wystarczyła biała poszwa po kołdrze (w małym kinie) i kilka prześcieradeł (kino w stodole), które zostały przymocowane do desek - to nasze ekrany. Potrzebny jest również projektor - ten pożyczamy, trochę leżaków (część oczywiście pożyczonych). Jeśli nastawiamy się na pokazy filmowe potrzebna jest licencja. Nam udało się pozyskać pieniądze z Funduszu Feministycznego (4400 zł) na utworzenie Wiejskiego Kina Kobiet i organizację wieczorów dyskusyjno-filmowych, w ramach tego działania zakupiłyśmy licencję parasolową (koszt roczny ok 1800 zł). Bardzo nam zależało, żeby w PasjoDzielni pojawiły się filmy trochę ambitniejsze, niszowe i poruszające często tematy tabu. Dlatego gdy pojawiła się możliwość zostania partnerem Festiwalu Grand OFF Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata - szybko z niej skorzystaliśmy. I teraz możemy robić pokazy filmowe, najlepszych niezależnych produkcji światowych ostatnich lat. I to jest tematyka na której chcemy się skupić. Zatem nie potrzeba wiele, a jak ma się do tego taką grupę wsparcia jaką ma PasjoDzielnia, to wszystko wychodzi fantastycznie.

PasjoDzielniazaja2

Pokaz Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata nagrodzonych podczas 13 Grand OFF. Pokaz w stodole fot. Jacek Piwowarskizaja2

Porzed pokazemzaja2
Pokaz Najlepszych Niezależnych Krótkich Filmów Świata nagrodzonych podczas 13 Grand OFF. Pokaz w stodole, fot. Jacek Piwowarski.

Wiązownica Kolonia to tygiel dobrych działań w trzecim sektorze, czy trzeba było się rozpychać łokciami, by zaistnieć?

- Nie mogę się wypowiadać w imieniu całej Wiązownicy Kolonii i wszystkich aktywności, jakie tu zachodzą, ale w odniesieniu do PasjoDzielni myślę, że nie trzeba było się rozpychać łokciami. Założenie jest takie, ze fundacja ma być naszą odskocznią od codzienności i miejscem inspiracji dla innych, ale również dla nas samych. Realizujemy w niej inicjatywy, z którymi nam po drodze, które są dla nas ważne. Nie chodzi o to, by się „zajechać” psychicznie i fizycznie w imię działania dla ludzi, tylko by miło spędzić czas w grupie osób mających w życiu podobne priorytety i cele. Działania realizujemy na moim prywatnym podwórku, zależy mi na tym, by nie robić „spędowisk”, tylko kameralne spotkania z jakimś ważnym tematem przewodnim. Fundamentalne są dla nas relacje między osobami, które się tu pojawiają, a wiadomo - w mniejszej grupie łatwiej wypracować dobre relacje. Skupiamy się na tym, by ludzie dobrze się u nas czuli. Wtedy jest duża szansa, że wrócą. Z założenia nasze działania kierujemy do grup kilkunastoosobowych. Wyjątkiem był bieg (50 uczestników + kibice w sumie ok 120 osób) oraz przegląd filmów kina niezależnego (40 osób). Ale to są nasze graniczne wartości.

Galeria fotografii w stodole  Fundacja PasjoDzielni. Fot. Dominik Klimekzaja2
Galeria fotografii w stodole- Fundacja PasjoDzielnia. Fot. Dominik Klimek.

Myślę, że alternatywą dla „rozpychania się łokciami”, o którą pytasz jest danie ludziom ciekawej możliwości do spędzania wolnego czasu, urokliwe miejsce w którym działamy też działa na naszą korzyść. I to jest super bo odwiedzają nas ludzie z całej Polski. Na jogę na trawie przyjeżdżają dziewczyny z miast i miejscowości oddalonych o 30 km. W biegu „wDECHĘrun”, w którym nagrody były symboliczne a dystans śmiesznie krótki (6 km) brali udział biegacze i biegaczki startujący na maratonach i ultramaratonach, nie zabrakło osób z Katowic, Lublina, czy Warszawy. To co ich przyciągnęło to na pewno miejsce. I nie ma w sumie wielu biegów, których start i meta znajdują się w stodole (o ile jest jakiś prócz naszego). Na zorganizowane spotkania przyjechały aktywistki i aktywiści z Kielc. A na 5-dniowe „wakacje” z PasjoDzielnią kilkunastoosobowa grupa z Lublina, działająca od lat w temacie praw człowieka.

Jest dużo organizacji, które dzięki internetowi i naszej aktywności dowiedziały się o nas. Jedną z nich jest Fundusz Feministyczny, który wspiera inicjatywy organizowane dla kobiet i realizowane przez kobiety. Ostatnio na przeglądzie filmów mieliśmy delegację z Warszawy z Funduszu Feministycznego, dziewczyny bardzo chciały zobaczyć to miejsce na własne oczy. Niebawem odwiedzi nas Dyrektor Generalny Festiwalu Grand OFF Witold Kon, który też jest zauroczony miejscem i pomysłem wyświetlania filmów festiwalowych w… stodole. Więc miejsce plus nietuzinkowość rodzaju działań sprawia, że ludzie chcą tu być i nam pomagać. W tej sytuacji rozpychanie się ramionami jest zbędne.

PasjoDzielnia zaczęła z rozmachem, czy jej przyszłość jest równie obiecująca?

- Na to będzie miało wpływ wiele czynników. Póki działania przynoszą nam samym radość i jest grupa osób, dla której chcemy działać i która nas wspiera, będziemy to kontynuować. Jeśli z czasem zmienią nam się priorytety lub dojdziemy do wniosku, że „działania w fundacji to jednak nie to”, to nie będziemy tego ciągnąć. Na tą chwilę wszystkie mamy mega siłę do działania, która spływa na nas od osób, które u nas się pojawiają!

Fot. Archiwum Fundacji PasjoDzielnia

***

Warto zajrzeć: https://www.facebook.com/PasjoDzielnia

 

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx