Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Kolorowa wieś i zaangażowana młodzież

Wola Cygowska nabrała kolorów, a budynek gospodarczy w centrum sołectwa zachwyca mieszkańców i przejezdnych. Jednak to nie budynek gospodarczy jest najważniejszy w tym artykule, tylko młodzież, która za pomocą farb, pędzli i wałków zamieniła go w dzieło sztuki.

A wszystko zaczęło się w 2019 roku od przygotowania projektu do Regionalnego Konkursu Grantowego programu „Równać Szanse” (aktualnie trwa nabór wniosków w kolejnej edycji). W ramach przygotowań zostały przeprowadzone ankiety i rozmowy z młodzieżą w Szkole Podstawowej w Poświętnem. Był to bardzo ważny punkt, bo to właśnie młodzież odgrywa kluczową rolę w projektach programu „Równać Szanse”, a ankiety były podstawą przygotowania projektu, który miał aktywizować młodzież, nauczyć ją samodzielnej pracy, planowania, a także rozwijać ich pasje i zainteresowania. W jaki sposób to osiągnąć? Na przykład poprzez ciekawe działania, które zainteresują i zaangażują młodzież. I tak padł pomysł, aby młodzież namalowała pierwszy w gminie Poświętne mural i to w szczególnym miejscu, bo na wprost Gminnego Centrum Kultury w Woli Cygowskiej.

1

Przygotowany projekt pod tytułem „Zmalujmy coś Razem” otrzymał dofinansowanie, a z początkiem 2020 roku młodzież zabrała się za działania. Ważnym punktem projektu były spotkania z projektantką, która omawiała razem z młodzieżą m.in. rodzaje murali, tłumaczyła sposoby mieszania farb i wspierała w procesie przygotowania projektu. Samo przygotowanie projektu malowidła było poprzedzone konsultacjami społecznymi (z powodu pandemii odbyły się w formie online), w ramach których każdy mógł zgłosić swój pomysł na mural. Niektóre pomysły były intrygujące, jak namalowanie Paczkomatu lub ślimaka z wąsami, ale pojawiło się też sporo zgłoszeń, aby namalować mazowiecką wieś czy też dziedzica Woli Cygowskiej – Prota Lelewela.

2

Po przeanalizowaniu zgłoszeń młodzież pracowała nam projektem muralu i jak widać częściowo uwzględniła sugestie mieszkańców, bo na muralu znalazło się miejsce dla Prota Lelewela i herb Gminy Poświętne.

Jako Sołtys Woli Cygowskiej, najbardziej bałam się, że młodzież namaluje coś dziwnego i spotka się z krytyką mieszkańców sołectwa. Jednak jak się okazało strach miał tylko duże oczy, a praca młodzieży wzbudziła dużo pozytywnych emocji. Myślę, że efekt końcowy zaskoczył nas wszystkich. Mural wyszedł przepięknie, a dzieci i dorośli z dużym zainteresowaniem i optymizmem śledzili cały proces malowania, a także wyrażali dużo pozytywnych opinii. To było bardzo motywujące dla nas wszystkich”.- Anna Elsner, koordynatorka projektu.

3

Warto również dodać, że w czasie realizacji projektu w ramach programu „Równać Szanse” młodzież miała ogromną swobodę działania. Sami podejmowali kluczowe decyzje czy też planowali swoją pracę. A tej pracy było dużo, bo samo namalowanie muralu na ścianie o powierzchni 80 mkw wymagało 2 tygodni pracy (czasem nawet w deszczu).

4

Po skończeniu swego dzieła młodzież zorganizowała uroczyste oddanie muralu, na które zaprosili rodziny, przyjaciół, władze gminy i mieszkańców Woli Cygowskiej. Zorganizowali poczęstunek i liczne artystyczne atrakcje dla dzieci. Na koniec miała odbyć się bitwa na balony z wodą: młodzież kontra rodzice, ale dorośli „stchórzyli”. Za to z ogromnym entuzjazmem do zabawy włączyły się dzieci, a 300 balonów z wodą rozeszło się w mgnieniu oka.

5

Dorośli podchodzili do mnie i gratulowali mi fajnego projektu, super muralu i jeszcze lepszej imprezy. A ja im wszystkim cały czas musiałam powtarzać, że gratulacje należą się młodzieży, bo to oni zrobili, ja tylko pilnowałam dokumentów! Młodzież z projektu „Zmalujmy coś Razem” była zaangażowana we wszystkie działania, wielokrotnie zaskoczyła mnie swoim podejściem do tematu, swoją determinacją, kreatywnością czy zaangażowaniem. Oni naprawdę potrafili lepiej zaplanować i przewidzieć pewne rzeczy. Współpraca z nimi nie była prosta, ale wiązała się z ogromną satysfakcją i dumą z ich samodzielności i trafności w podejmowaniu decyzji”.- Anna Elsner, koordynatorka projektu.

6

Mural malowany przez młodzież stał się też motywatorem dla dorosłych do innych działań w centrum Woli Cygowskiej, m.in. sadzenia roślin w sąsiedztwie muralu czy wymiany dachu na budynku gospodarczym. Młodzież otrzymała nawet zapytanie od wójta o możliwość namalowania drugiego muralu – w centrum gminy Poświętne w sąsiedztwie urzędu gminy.

Zdjęcia najlepiej obrazują zmiany jakie zaszły w sołectwie dzięki działaniom młodzieży.

7

8

9

10

11

12

13

14

Projekt „Zmalujmy coś Razem” był realizowany przez Fundację Działaj do Woli w ramach dotacji z programu „Równać Szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Anna Elsner

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx