Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wójtowianką po zdrowie

 

 

Przemysław Chrzanowski: Spacerując po wójtowskim lesie można natknąć się na ciekawe instalacje. Co to takiego?

Beata Jakubiak, stowarzyszenie Wspólne Wójtowo: - To nasza ścieżka zdrowia. Jakiś czas temu dowiedzieliśmy się o projekcie, któremu patronowała jedna z firm ubezpieczeniowych. Wizja utworzenia w okolicy takiej trasy rozbudziła nasze apetyty. Postanowiliśmy poważnie do tego podejść i zapytać mieszkańców, co sądzą na temat ewentualnej lokalizacji owej instalacji.

foto 1zaja 

Stanęło na tym, że najlepiej będzie ją umiejscowić w kompleksie leśnym pomiędzy Wójtowem a Kaplitynami. Nasz wniosek przeszedł pomyślnie formalną weryfikację, dostaliśmy się do pierwszej trzydziestki. Potem mogliśmy już tylko czekać. Oczywiście nie bez znaczenia był tu udział gminy, ponieważ wnioskodawca zobowiązany był do wniesienia wkładu własnego w kwocie minimum 10 tys zł. Z wkładu własnego zostały sfinansowane: niezbędne procedury formalne (dokumenty, pozwolenia), porządkowanie terenu (wycinka drzew, wyrównanie podłoża), zabezpieczenie dojazdu do trasy, mapy geodezyjne, utwardzenie terenu pod instalacje i polisa ubezpieczeniowa.

Czym jest trasa zdrowia? Czym odróżnia się od coraz powszechniej występujących siłowni napowietrznych?

- PZU Trasa Zdrowia to mini kompleks rekreacyjno-sportowy, którego centralnym elementem jest wytyczona, oznakowana i wyposażona w proste instalacje ścieżka, przystosowana do bezpiecznego uprawiania sportu na co dzień. Trasa umożliwia aktywność w dyscyplinach między innymi takich jak bieganie, nordic walking, spacery, czy nawet narty biegowe. Siłownie napowietrzne skumulowane są zwykle na niewielkiej powierzchni, tutaj masywne, drewniane urządzenia rozlokowaliśmy na sporym kawałku lasu, pętla z instalacjami ma długość około trzech kilometrów.

foto 2zaja

Urządzenia zostały zamontowane w określonym porządku. Gdzie zacząć przygodę z aktywnością na waszej trasie?

- Początek zlokalizowany jest (aby łatwiej było się dostać na szlak, osobom zmotoryzowanym) przy Hotelu-Restauracji Hier-Man w Wójtowie. Jest tam duża tablica informacyjna, na której można znaleźć przebieg całej PZU Trasy Zdrowia. Do wykorzystania mamy tu 9 różnych instalacji. Przy każdej z nich znajduje się tablica, na której zaproponowany jest przykładowy zestaw ćwiczeń, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przy każdym pokazanym ćwiczeniu jest QR Code, który daje dodatkowe możliwości multimedialnego obejrzenia ćwiczeń na tablecie, czy telefonie komórkowym.

foto 3zaja

Program obejmował nie tylko wybudowanie samej trasy, ale także przeprowadzenie warsztatów konsultacyjnych, prowadzonych przez moderatorów.

- Otrzymaliśmy plan animacji przewidziany do realizacji przez trzy lata a także granty na działania animacyjne. Dostaliśmy więc nie tylko narzędzie, ale i swoistą instrukcję obsługi trasy, bo celem programu było przede wszystkim umożliwienie organizacji atrakcyjnych i innowacyjnych form aktywności fizycznej, odpowiadających potrzebom lokalnej społeczności oraz wprowadzających pozytywne zmiany w środowisku lokalnym.

foto 4zaja

Wy postawiliście między innymi na potyczki sąsiedzkie. Na czym polega ta rywalizacja?

- Każdego roku w maju organizujemy imprezę rekreacyjną. To zawody sportowe mieszkańców gminy Barczewo, w których kluczową rolę odgrywa trasa zdrowia „Wójtowianka”– bo tak ją nazwaliśmy. Każdy uczestnik przechodzi ścieżkę, gdzie wykonuje konkretne zadania. Aby rywalizacja była uczciwa, wolontariusze wszystko notują, zliczają punkty, czuwają nad prawidłowością wykonywanych ćwiczeń. Sąsiedzkie potyczki to także dobry czas na integracyjne animacje, w zabawie uczestniczą całe rodziny, atmosfera zawsze jest doskonała. Każdy uczestnik tego sportowego wydarzenia dostaje dyplom ukończenia trasy, każdego roku losujemy mnóstwo atrakcyjnych nagród, finansowanych przez lokalnych sponsorów. Sąsiedzkie potyczki to impreza, którą łączymy z innymi wydarzeniami takimi jak Dzień Dziecka, czy rajdy rowerowe.

foto 5zaja

„Wójtowianka” zatem to trasa wielu możliwości?

- Każda grupa społeczna ma własne potrzeby i oczekiwania, a każdy człowiek preferuje inny rodzaj aktywności fizycznej. Trasa zdrowia została zaprojektowana tak, aby każda z osób chętnych do aktywności fizycznej miała szansę skorzystania z niej w najlepszy dla siebie sposób - czy to uprawiając poranny jogging, czy realizując trening siłowy, wytrzymałościowy bądź szybkościowy. Zapewniano nas, że komplet instalacji treningowych został dobrany w taki sposób, aby umożliwić początkującym przyjemne rozpoczęcie przygody z aktywnością fizyczną, a doświadczonym sportowcom dać możliwość wykonania pełnowartościowego treningu. Na terenie naszych miejscowości mamy kilku zawodników profesjonalnie uprawiających sport, wiem, że chętnie korzystają z leśnej trasy.

foto 6zaja

Kompleks ma przeznaczenie nie tylko sportowe, ale i rekreacyjne. My gorąco zachęcamy do tego, by zaplanować sobotni spacer połączony z piknikiem. Aktywny czas spędzony na świeżym powietrzu wspólnie z rodziną na pewno pozwoli się zrelaksować i poprawi ogólne samopoczucie.

Położona nieco na odludziu instalacja może prowokować wandali. Czy macie kłopoty z utrzymaniem jej w należytej kondycji?

- Kompleks leśny położony jest dość blisko ludzkich siedlisk. To teren rekreacyjno-spacerowy, więc zawsze ktoś tędy się przemieszcza. Jest sporo rowerzystów, panie chodzą z kijkami i jak do tej pory nikt nie zauważył, by z naszą ścieżką działo się coś złego. Dość łaskawie obchodzą się z nią także warunki atmosferyczne, drewniane bale porządnie zaimpregnowano, a całość bardzo solidnie zmontowano. Od producenta dostaliśmy 25 lat gwarancji na te urządzenia. Cóż, pozostaje tylko ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć!

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx