Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Telewizja po Sąsiedzku - lokalna telewizja internetowa z Chełmży

Na swoim profilu facebookowym zespól "Telewizji po Sąsiedzku" z Chełmży tak pisze o swojej misji:

"Pragniemy być telewizją otwartą, telewizją bez ograniczeń, telewizją czułą na wasze uwagi, pomysły a nawet na wasze realizacje. Gorąco zachęcamy do współpracy z Telewizja po Sąsiedzku. Interesuje nas wszystko, co dzieje się w gminach, poszczególnych wsiach, przedszkolach, szkołach podstawowych, gimnazjach, szkołach ponadgimnazjalnych i szkołach profilowanych, bibliotekach, domach kultury. Ciekawe przedstawienie, koncert, kabaret szkolny, szkolny teatr, interesująca inicjatywa, lokalna mobilizacja, lokalny problem, ciekawi ludzie, pasjonaci, sportowcy, ekscentryczne koła gospodyń wiejskich, lokalne zespoły wokalne, chóry.... MASZ CIEKAWY POMYSŁ na reportaż lub program po prostu napisz do nas e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwoń 694724285."

*

Podczas wizyty w Chełmży mieliśmy okazję porozmawiać z panią Barbarą Łałukajtys, nauczycielką gimnazjum w Głuchowie, która wraz ze swoim mężem Marcinem stworzyła i prowadzi "Telewizję po Sąsiedzku".

Rozmowę prowadzi Justyna Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi.

W jaki sposób powstał pomysł realizacji telewizji internetowej?

- Badając wspólnie z moim mężem, który od lat jest fotoreporterem, loklany rynek mediów, zauważyliśmy, ze brakuje szybkiego kanału lokalnej informacji. Stwierdziliśmy również, że ludzie odchodzą od tekstu - staliśmy sie kulturą obrazkową. W głowie mojego męża narodził sie pomysł stworzenia Telewizji po Sąsiedzku. Projekt realizowany jest od dwóch lat i jestem pewna, że dziś gdybyśmy wyszli na ulice i zapytali któregoś z lokalnych mieszkańców o telewizje internetową - to każdy by wiedział, ze chodzi o Telewizję po Sąsiedzku.

Na jakim terenie działa Telewizja po Sąsiedzku?

TV obsługuje gminę Chełmża, miasto Chełmża a teraz nawet powiat toruński. Kręcimy krótkie reportaże internetowe - od 2 do 20 minut. Jest to rodzaj telewizji XXI wieku - gdzie w każdej chwili jest dostęp do różnych treści - poprzez różnorodne urządzenia.

W jaki sposób zaczynaliście?

Mieliśmy pewne zabezpieczenie - oboje pracowaliśmy wcześniej w branży fotograficznej. Dzięki temu mieliśmy własny sprzęt. Na początku postanowiliśmy zrobić kilka reportaży i zobaczyć, czy pomysł chwyci. Pomysł chwycił a jednocześnie była to dla nas świetna przygoda i zabawa.

Jak sytuacja wygląda dzisiaj?

Dzisiaj projekt ma już ręce i nogi i nadal się rozwijamy.

Ile osób bierze udział w tym projekcie?

Tylko ja i mój mąż.

Czy mogłabyś zdradzić trochę szczegółów technicznych waszej pracy?

My operujemy lustrzankami - w tej chwili jest to bardzo modne - lustrzanki dają większe możliwości postrzegania rzeczywistości, rozwijają bardziej wyobraźnię, nie są tak zautomatyzowane. Po zrobieniu filmu należy go jeszcze opisać i opublikować.

Ile takich filmów produkujecie tygodniowo?

Nie ma tutaj żadnej reguły – wiosną i latem tempo przyspiesza - zimą zwalnia. Czasami inspirujemy się latem - a materiały powstają zimą.

Czy gmina współpracuje z Telewizją po Sąsiedzku?

Bez gminy nie udałoby się telewizji rozwinąć. Bardzo dziękuję wójtowi naszej gminy, panu Czarneckiemu za pomoc, bo bez niej nie udałoby się nam tego projektu rozwinąć, a przynajmniej, nie tak szybko, dobrze i sprawnie, jak to funkcjonuje obecnie.

Jaka jest tematyka waszych audycji?

Ta telewizja ma przede wszystkim informować i budować poczucie tożsamości i wspólnoty regionalnej. Głównym naszym zadaniem jest informowanie o tych sprawach, które budują tą społeczność.

Czy możesz opowiedzieć o projekcie filmu, nad którym teraz pracujecie?

Jest to pierwszy film fabularny, który opowiada o dziejach gminy i miasta Chełmży. Będzie bardzo dużo fajnych ujęć, które w tej chwili powstają. Film jest tworzony przez mojego męża Marcina, jako projekt społecznościowy. To znaczy, że nie mamy żadnych źródeł finansowania, a film powstaje. Artyści z regionu tworzą scenografię, gmina pomaga przy realizacji różnych pomysłów. Ludzie, którzy zajmują sie rekonstrukcjami historycznymi - wypożyczają za darmo rekwizyty i sami są głównymi bohaterami, podobnie jak dzieici z miejscowych szkół. Wójt gra wójta a burmistrz - burmistrza.

A kogo ty grasz?

Błogosławioną Jutę. Mniej więcej byłyśmy jednolatkami, ona była również blondynką. W filmie występuje wiele osób z naszej społeczności.

Kiedy i gdzie odbędzie się premiera filmu?

Premiera planowana jest na początek 2017 roku i odbędzie się zapewnie w naszej sali kinowej w Chełmży. Staramy się również o projekcję w Toruniu. Ciekawostką jest, że film będzie tłumaczony na język mołdawski - ponieważ biorą w nim udział osoby z Mołdawii, uczestnicy naszego projektu partnerskiego.

Dziękuję za rozmowę.

*


Adresy internetowe:

http://wizja-ps.pl 

Facebook

Opracowanie: P.S.

***

Najnowsze