Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Relacja z konferencji podsumowującej operację „Akademia Umiejętności Animatora LGD”

W dniach 2 –3 października 2018 w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja podsumowującą operację „Akademia Umiejętności Animatora LGD”.

Organizatorem projektu było Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich realizujące operację w ramach Planu działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019.

Celem Akademii było podniesienie kompetencji LGD w zakresie animacji lokalnej oraz przygotowanie 60 animatorów do inicjowania aktywności w społecznościach lokalnych. Grupą docelową projektu były osoby mieszkające na obszarach wiejskich, zainteresowane uczestnictwem w życiu publicznym, wymianą doświadczeń i działaniami zmierzającymi do podniesienia jakości życia na wsi.

Program Akademii dał okazję udziału jej uczestników w szeregu działań:

- Cyklu warsztatów prowadzonych przez doświadczonych trenerów;

- Wyjazdów studyjnych i seminariów;

- Konkursu z nagrodami pieniężnymi  dla uczestników, którego celem było zachęcenie do sprawdzenia w praktyce wiedzy nabytej w czasie warsztatów.  Przedmiotem konkursu była relacja z działań podjętych przez uczestnika warsztatów w swoim środowisku lokalnym;

- Konferencji podsumowującej projekt, poświęconej wymianie doświadczeń, dobrych praktyk oraz dyskusji nad rekomendacjami dla FAOW w zakresie dalszych szkoleń animacyjnych.

Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania filmowej relacji z konferencji.

część 1

Otwarcie konferencji i przywitanie uczestników - Ryszard Kamiński, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.

Rola i znaczenie lidera lokalnego w rozwoju obszarów wiejskich - Ryszard Zarudzki, Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

część 2

Rola podejścia LEADER po 2020 roku – stan prac nad kształtem przepisów nowego otwarcia programu Leader - Joanna Gierulska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

część 3

Prezentacja projektu i wyniki ankiet - Małgorzata Kramarz, Forum Aktywizacji Obszarów Wiejskich.

część 4

Panel dyskusyjny: Małgorzata Ofierska, Prezes LGD „Warmiński Zakątek”, dr hab. Piotr Nowak - Uniwersytet Jagieloński w Krakowie, Joanna Wojtko - Animatorka, Irena Krukowska - Szopa - Animatorka, Łukasz Tomczak, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich MRiRW, Wojciech Stanny, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich i Rolnictwa.

część 5

 Interdyscyplinarność w procesie animacji – Agnieszka Rosińska, Inga Kawałek.

Część 6

Animacja w budowaniu wspólnoty kulturowej opartej na dziedzictwie. Małgorzata Szeja – animatorka.

Część 7

 O nowych projektach ustaw: o kołach gospodyń wiejskich, o produktach pochodzenia zwierzęcego oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia, oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników - Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Część 8

 Społeczne aspekty przedsiębiorczości na obszarach wiejskich – dr hab. Piotr Nowak, Uniwersytet Jagieloński w Krakowie.

Część 9

 Możliwości wykorzystania metody Design Thinking w animacji - Damian Dec.

 Część 10

 Czy Smart Village i nowe działanie WSPÓŁPRACA mogą być szansą na nowe otwarcie Leader’a – Ryszard Kamiński FAOW.

Część 11

Omówienie prac konkursowych, wnioski do dalszej pracy z animatorami – Leszek Leśniak, Sekretarz Komisji Konkursowej, prezentacje prac konkursowych.

Część 12

Wręczenie nagród i wyróżnień z udziałem ministra Ryszarda Zarudzkiego.

Część 13

Aleksandra Witkowska, Click Community "Wykorzystanie sieci i mediów społecznościowych w procesie animacji w promowaniu działań społecznych."

Opracowanie: P.S.

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx