Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Krajoznawstwo, turystyka, wypoczynek. Aspekty formalno – prawne. Przewodnik dla podmiotów działających na terenach wiejskich

Celem niniejszego poradnika jest przybliżenie Państwu podstawowych aspektów formalno – prawnych organizacji wycieczek, biwaków, imprez o charakterze turystycznym i innych podobnych form.

Krajoznawstwo, turystyka, wypoczynek to pojęcia, które na co dzień, bywają używane zamiennie. Jednak, choć bywa, że traktowane są jako synonimy, to ich znaczenie jest różne.

I tak według słownika języka polskiego:

-         krajoznawstwo to „wiedza o kraju ojczystym lub regionie, poznawanie ich historii, geografii przez organizowanie wycieczek, konkursów itp.”[1];

-         turystyka to „zorganizowane wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania”[2];

-         turystyka zorganizowana to „formy wypoczynku dla wielu osób, którym zapewnia się całodzienne wyżywienie, rozrywki itp.”[3];

-         wypoczynek to „pozbywanie się zmęczenia po pracy lub podczas przerwy w pracy”[4].

Odmiennie jest także znaczenie powyższych pojęć w legislacji. Innemu zestawowi aktów prawnych podlegają krajoznawstwo i turystyka dla uczniów, wypoczynek dzieci i młodzieży, imprezy turystyczne. Każda z tych form ma swoją specyfikę, od której zależy procedura organizacyjna, obsada kadrowa, sposób zorganizowania opieki i zapewnienia bezpieczeństwa.

Opracowanie dedykowane jest zarówno organizatorom krajoznawstwa, turystyki, wypoczynku czy agroturystyki, jak też osobom korzystającym z powyższych form.


[1] https://sjp.pwn.pl/szukaj/krajoznawstwo.html, online: 16.06.2019 r.

[2] https://sjp.pwn.pl/szukaj/turystyka.html, online: 16.06.2019 r.

[3] Tamże.

[4] https://sjp.pwn.pl/szukaj/wypoczynek.html, online: 16.06.2019 r.

POBIERZ PORADNIK W PLIKU PDF

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx