Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zaproszenie na lekcje o Europie i dezinformacji

Fundacja im. prof. Bronisława Geremka zaprasza szkoły ponadpodstawowe oraz klasy 7–8 szkół podstawowych do udziału w lekcjach-warsztatach dla młodzieży na temat Unii Europejskiej, fake newsów i kompetencji medialnych. Lekcje będą prowadzone przez trenerki i trenerów współpracujących z Fundacją Schumana oraz Fundacją Centrum im. Prof. Bronisława Geremka.


Tematyka lekcji:


1. Unia Europejska na mapie świata.

Podczas lekcji poruszone zostaną następujące problemy:

  • Jakie jest miejsce Europy we współczesnym świecie?
  • Czym zajmuje się Unia Europejska?


2. „Fake news” – czym jest dezinformacja i jak się przed nią bronić?

Podczas lekcji poruszone zostaną następujące problemy:

  • Pokazanie czym jest ‘fake news’ i w jaki sposób może tworzyć obraz świata.
  • Lepsze zrozumienie przez młodzież mechanizmów działania fake newsa.
  • Jak wystrzegać się nieprawdziwych informacji w Internecie.


3. Nie daj się zmanipulować, czyli jak korzystać z mediów społecznościowych.

Podczas lekcji zostaną poruszone następujące zagadnienia:

  • Jak oceniać wiarygodność informacji z mediów społecznościowych?
  • Czy media społecznościowe służą jedynie zabawie?
  • Czemu w Internecie wszyscy się kłócą?
  • Czy media społecznościowe mają wpływ na nasze relacje z innymi?

Dot. zajęć z p. 3.: Zajęcia skierowane są do młodzieży. Możliwe są też oddzielne zajęcia trenerskie dla nauczycieli i nauczycielek – przekazanie materiałów i instrukcji do samodzielnego prowadzenia zajęć z młodzieżą. Zajęcia będą prowadzone od marca.


Informacje praktyczne

Spotkania będą organizowane w formie online dla szkół na terenie całej Polski od lutego 2021 roku (zajęcia z p. 3 od marca). Każde z nich trwa ok. 40 minut (jedna godzina lekcyjna) i może wziąć w nim udział 20-30 osób. Szkoła nie ponosi żadnych kosztów związanych z organizacją spotkań. Zadaniem szkoły jest zaproszenie osób uczestniczących (młodzieży). Techniczna organizacja spotkania (rodzaj platformy, etc.) zostanie uzgodniona indywidualnie z zainteresowanymi szkołami.


Jak zgłosić chęć udziału w zajęciach?

Zajęcia z p. 1 oraz 2 będą prowadzone przez trenerów Fundacji Schumana, w partnerstwie z Fundacją Konrada Adenauera. Celem zgłoszenia chęci udziału należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy. FORMULARZ Wszelkie pytania prosimy kierować do: Aldona Kuleszka, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, tel.: 226217555 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zajęcia z p. 3. będą prowadzone przez trenerów Centrum im. Prof. Bronisława Geremka w ramach Alfred Landecker Democracy Fellowship. Celem zgłoszenia chęci udziału należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy FORMULARZ Wszelkie pytania prosimy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Źródło: https://www.geremek.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx