Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

"Zielona Solidarność: nowa opozycja na wsi czy nawiązanie do PSL?" - retransmisja dyskusji on-line w ramach cyklu „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku”

Organizatorem dyskusji, która odbyła się 22 stycznia br. był Przystanek Historia Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki. 

Czym była Zielona Solidarność? Czy wyrastała z wierzchosławickich tradycji witosowych i odwoływała się do dorobku mikołaczykowskiego PSL czy angażowała nowe pokolenie, będąc siostrą Solidarności i Ludzi Sierpnia 1980?

Jaka była droga do jej powstania i jakie znaczenie na mapie opozycji lat 80.O Zielonej Solidarności rozmawiają: ▪ dr Mateusz Szpytma ▪ dr Tomasz Kozłowski ▪ dr Dariusz Iwaneczko. Prowadzenie: dr hab. Filip Musiał

Cykl: „Między mitem a rzeczywistością – najważniejsze wydarzenia XX wieku” zajmuje się historią Polski lat 1945-1989, która wzbudza zainteresowanie, ale też i niemało społecznych emocji. Jako wspólnota narodowa nie odpowiedzieliśmy sobie jeszcze na pytanie, „czym był PRL".  Ważne rocznice historyczne staną się pretekstem do rozmów, w czasie których postaramy się oddzielić społeczne przekonania od komunistycznej propagandy, utarte spojrzenia od historycznej prawdy. Poznając w ten sposób przeszłość, łatwiej nam będzie odpowiedzieć na pytanie, co jest tradycją, którą chcemy kultywować, a co niechcianą spuścizną, o której powinniśmy jedynie pamiętać. Gospodarzem cyklu dyskusji jest dr hab. Filip Musiał, historyk i politolog.

Źródło: https://www.youtube.com

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx