Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fundusze Europejskie w kwietniu

Wychodzisz na dwór czy na pole? Ta odwieczna różnica między południem Polski i resztą kraju nie ma aż tak dużego znaczenia, jak jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy.

Kwiecień to m.in. powrót naborów o dofinansowanie projektów, które służą zmniejszeniu smogu i innych zanieczyszczeń powietrza w polskich miastach.

Zapoznaj się z kwietniowymi konkursami i sprawdź, jakiego rodzaju wsparcie może Cię zainteresować.

Odnawialne źródła energii w walce ze smogiem

W kwietniu rozpoczynają się nabory do 2 konkursów w Programie Infrastruktura i Środowisko, w których można sfinansować projekty dotyczące inwestycji w tzw. zieloną energię.

Tylko do 28 maja wnioski mogą składać przedsiębiorcy, którzy mogą otrzymać dofinansowanie do budowy lub przebudowy instalacji wytwarzania energii elektrycznej wykorzystujących energię promieniowania słonecznego.

Szczegóły na stronie NFOŚiGW

Dodatkowe środki z Funduszy Europejskich przeznaczone są na poprawę środowiska w województwie śląskim.

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, spółki prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa oraz podmioty będące dostawcami usług energetycznych mogą w kwietniu i maju wnioskować o dofinansowanie do projektów dotyczących m.in.:

 • ocieplenia obiektów;
 • wymiany okien, drzwi zewnętrznych, oświetlenia na energooszczędne;
 • przebudowy  systemów  grzewczych  lub  podłączenia  bardziej  efektywnego energetycznie i ekologicznie źródła ciepła;
 • likwidacji dotychczasowych, nieefektywnych, źródeł ciepła;
 • instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE) w modernizowanych  energetycznie  budynkach;
 • przeprowadzenie audytów energetycznych.

Szczegóły na stronie WFOŚiGW

Wsparcie przedsiębiorstw w przygotowaniu do udziału w programach europejskich

Nawet 280 tys. zł na przygotowanie się do składania wniosków mogą otrzymać mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy planują ubiegać się o dofinansowanie w wielkich konkursach organizowanych przez Komisję Europejską.

Jeśli planujesz ubiegać się o duże wsparcie z takich programów jak: Kreatywna Europa, LIFE oraz innych programów Unii Europejskiej zarządzanych centralnie przez Komisję Europejską, ogłaszanych w 2021 roku, w tym Horyzont Europa i Single Market Programme, najpierw skorzystaj z szansy, jaką masz na etapie przygotowania wniosku.

Na początek otrzymaną dotację można przeznaczyć m.in. na:

 • sfinansowanie kosztów usługi doradczej, dzięki której zostanie przygotowany projekt wniosku o Eurogrant;
 • sfinansowanie kosztów opracowania studium wykonalności;
 • organizację spotkań (w tym koszty poszukiwania partnerów projektu oraz koszty podróży służbowych);
 • sfinansowanie kosztów tłumaczenia dokumentacji aplikacyjnej przedkładanej organizatorowi konkursu.

 Szczegóły na stronie PARP

Szkolenia z dostępności architektonicznej i projektowania uniwersalnego

Do 5 maja trwa nabór wniosków w konkursie na realizację szkoleń dla wszystkich, którzy uczestniczą w procesach planowania przestrzennego i inwestycyjno-budowlanych z dostępności przestrzeni architektonicznej i budynków dla osób z niepełnosprawnościami.

Szczegóły na stronie POWER.gov.pl

Produkt polski. Rynek zagraniczny

7 kwietnia rusza konkurs dla małych i średnich przedsiębiorstw z województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego, które chcą wprowadzić swoje produkty i usługi na rynki zagraniczne.

Pomoc finansowa z Programu Polska Wschodnia może być przeznaczona na:

 • usługi doradcze na opracowanie i przygotowanie do wdrożenia nowego modelu biznesowego;
 • usługi związane bezpośrednio z wdrożeniem nowego modelu biznesowego, w tym m.in. koszty materiałów reklamowych, szkoleń, tłumaczeń, testów;
 • udział w międzynarodowych targach, wystawach lub misjach gospodarczych;
 • środki trwałe  potrzebne do przygotowania do internacjonalizacji działalności.

Wnioski można składać do 27 maja.

Szczegóły na stronie PARP

Pomagajmy sobie nawzajem

Do 19 kwietnia trwa nabór wniosków o dofinansowanie projektów polegających na:

 • tworzeniu i funkcjonowaniu miejsc, gdzie będą świadczone usługi opiekuńcze w formie stałych lub krótkookresowych miejsc pobytu dziennego lub całodobowego;
 • świadczeniu usług opiekuńczych i/lub asystenckich dla osób z niepełnosprawnościami lub rodzin z dziećmi z niepełnosprawnościami;
 • świadczeniu usług zwiększających mobilność, autonomię i bezpieczeństwo osób z niepełnosprawnościami i osób potrzebujących wsparcia w codziennym życiu (np. dowóz osób potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu, dowożenie posiłków lub sprzętu zwiększającego samodzielność osób).

Wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć należy składać do Lokalnej Grupy Działania Biebrzański Dar Natury.

Szczegóły na stronie Lokalnej Grupy Działania

A w województwie łódzkim, WUP w Łodzi czeka do 26 kwietnia na wnioski m.in. instytucji pomocy i integracji społecznej, organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej, statutowo świadczących usługi na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz podmiotów leczniczych.

Dofinansowanie z Regionalnego Programu można otrzymać na m.in. na rozwój usług medyczno-opiekuńczych dla osób potrzebujących wsparcia w codziennym życiu, w tym także osób starszych lub z niepełnosprawnościami.

Szczegóły na stronie programu regionalnego

To tylko niektóre wybrane przykłady konkursów. Jeśli jesteś zainteresowany, szczegółowe informacje o wszystkich trwających w kwietniu naborach znajdziesz poniżej:

Źródło: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx