Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Poradnik dla producentów rolnych prowadzących dostawy bezpośrednie, sprzedaż bezpośrednią, działalność marginalną, lokalną i ograniczoną, gospodarstwa agroturystyczne oraz oferujących produkty tradycyjne

Wzrastająca świadomość konsumentów oraz poszukiwanie żywności wysokiej jakości wygenerowały na rynku artykułów rolno-spożywczych powstanie nowej niszy produktów wyprodukowanych w oparciu o tradycyjne receptury, w małych, często rodzinnych przedsiębiorstwach.

Powstaje nowy lokalny rynek produktów wytworzonych w sposób tradycyjny, regionalny, pochodzących prosto z gospodarstwa, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem klienta. Jest to okazja dla małych rodzinnych gospodarstw rolnych, które poprzez zaoferowanie swoich wyrobów na rynku mogą pozyskać nowe źródło dochodu. Często jednak potencjalny producent z powodu istniejących w jego ocenie barier prawnych, niezrozumienia lub złej interpretacji przepisów nie podejmuje się prowadzenia takiej działalności.

Dążenie do wzmocnienia pozycji rynkowej rolnika, skrócenie cyklu dostaw w łańcuchu żywnościowym, poszerzenie działalności rolnika o przetwórstwo jest jednym z kierunków rozwoju obszarów wiejskich. Przekazywanie poradnika ma na celu ułatwienie podejmowania nowych wyzwań w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Mając na uwadze potrzeby producentów, jak również oczekiwania konsumentów oferujemy Państwu broszurę, w której zebraliśmy obowiązujące przepisy sanitarne, weterynaryjne,podatkowe i ubezpieczeniowe określające możliwości oraz formy prowadzenia działalności w ramach dostaw bezpośrednich, sprzedaży bezpośredniej i działalności marginalnej, ograniczonej i lokalnej.

Niniejsza publikacja ma charakter poradnika, który kierujemy do potencjalnych producentów, czyli do wszystkich rolników zainteresowanych zwiększeniem dochodów swojego gospodarstwa poprzez produkcję żywności naturalnej, tradycyjnej lub prowadzących sprzedaż bezpośrednio z gospodarstw, osób fizycznych, prawnych zajmujących się produkcją żywności w gospodarstwach rolnych, organizacji pozarządowych o statusie stowarzyszeń prowadzących działalność w zakresie produkcji żywności, gospodarstw agroturystycznych, małych rodzinnych zakładów, przedsiębiorstw produkcyjnych. Ponadto zainteresowani podjęciem działalności pozarolniczej generującej dodatkowe dochody związane z produkcją i usługami w innym zakresie także mogą poszerzyć swoją wiedzę o zobowiązania podatkowe i ubezpieczeniowe w KRUS.

Złożoność prezentowanych problemów, niejednokrotnie brak jednoznacznie sprecyzowanych informacji w wielu aktach prawnych wypłynęła na to, że autorzy niniejszego poradnika świadomi aktualnych uwarunkowań prawnych i ekonomicznych prezentują ogólne założenia uruchamiania działalności produkcyjnej. Natomiast każdy potencjalny producent mając indywidualne uwarunkowania, powinien wyjaśniać problemy wynikające z działań ukierunkowanych na uruchomienie produkcji bezpośrednio z powiatowymi instytucjami bezpośrednio w miejscu uruchamiania działalności.

Sprzyjający klimat i zwiększające się zainteresowanie konsumentów żywnością regionalną jest odzwierciedlone w niniejszej publikacji. W redakcję tego poradnika aktywnie włączyły się opolskie instytucje, bezpośrednio nadzorujące ten obszar, których celem jest przybliżenie producentom i konsumentom bezpiecznych zasad produkcji i sprzedaży żywności regionalnej.

Mamy nadzieję, że opracowane i zebrane w ten sposób przepisy prawne wraz z ich dostępną interpretacją ułatwią producentom, świadome i bez obaw podjęcie decyzji o rozpoczęciu tej formy działalności, co przyczyni się do wzrostu zadowolenia klientów, którzy będą mogli zdobyć poszukiwany towar.

Antoni Konopka
Wicemarszałek Województwa Opolskiego

POBIERZ PORADNIK ZE STRONY INTERNETOWEJ "ROZWÓJ WSI OPOLSKIEJ"

Źródło: http://www.odnowawsi.eu/serwis/index.php

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx