Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mam plon! Internetowy targ lokalnych produktów

 

Autor: Marek Lasota

A gdyby tak na mapie Polski zaznaczyć rolników, którzy produkują żywność? Owoce, przetwory, produkty mleczne... W jakim celu? Żeby z kolei każdy, kto chce kupić taką żywność, mógł szybko znaleźć najbliższego lub wybranego przez siebie producenta przy pomocy GPS. Tak działa stworzona właśnie aplikacja mobilna mam plon! ­- internetowy targ lokalnych produktów.

Inspiracja

W XXI w. sposobów na to, aby cieszyć się dobrym zdrowiem jest wiele, jednakże prawie każdy dbający o siebie człowiek doskonale zdaje sobie sprawę, że stosując odżywki, witaminy, suplementy czy zioła nie osiągnie oczekiwanych rezultatów bez spożywania zdrowej i świeżej żywności, która jest podstawą zbilansowanej diety. Żyjemy w czasach, gdy bycie fit oraz spożywanie produktów poprzedzonych przedrostkiem „Eko” kształtują świadomość wielu ludzi, definiując zarazem określony styl życia. Przy tym zasadnicze pytanie brzmi: gdzie znaleźć taką żywność? W sklepach? A może lepiej na polskiej wsi?

Powyższe rozważania zbiegły się w czasie ze zmianami w polskim prawodawstwie. W 2016 r. na sile przybrała dyskusja dotycząca ustawy o sprzedaży detalicznej żywności, wyprodukowanej w gospodarstwach rolnych. Sprawa znalazła swój finał w Sejmie i dzięki temu 1 stycznia 2017 r. weszły w życie przepisy o sprzedaży bezpośredniej, które m.in. umożliwiają rolnikom sprzedawanie swoich wyrobów do 20 tys. zł bez podatku. Warto zapoznać się z tymi aktami prawnymi.

Otwarta w ten sposób furtka dała rolnikom nowe możliwości w zakresie dystrybucji swoich produktów. Do tego potrzebne jest jednak odpowiednie narzędzie...

Pomysł

...A tego na rynku brakowało. W takim razie, w jaki sposób dotrzeć do producentów wiejskiej zdrowej żywności, skoro zmianie uległy przytoczone wyżej przepisy? Najprostsze rozwiązania są najlepsze: mapa. Mapa żywności. Zdrowej. Z polskiej wsi. Tak powstała koncepcja aplikacji mam plon!. Takie przedsięwzięcie trzeba jednak stworzyć od podstaw. Programowanie aplikacji, rozwiązania technologiczne, baza kontaktów, promocja. Jednak przede wszystkim bezpośrednie rozmowy z głównymi zainteresowanymi - rolnikami.

Pomysł spotkał się wśród nich z aprobatą. Główny argument - na powstające w gospodarstwach nadwyżki nie ma zapotrzebowania, a szukanie odbiorców czy sprzedaż na targu zajmuje dużo czasu. Tymczasem celem tego projektu jest właśnie dotarcie do mniejszych gospodarstw. Nawet tych, które produkują niewielkie ilości, ale zawsze będą to polskie, zdrowe produkty.

Nie tylko dla rolników!

A odbiorcy? Stworzyć mapę żywności to jedno, ale zainteresować konsumentów to inna sprawa. Zainteresować, a następnie poprowadzić do producentów i przekonać, że polska żywność prosto z wiejskich gospodarstw jest tego warta. Odbiorcą może być zatem każdy, kto ceni swojskie produkty. Ze wspomnianej wcześniej furtki otwartej dla rolników przez ustawodawcę mogą na przykład skorzystać ci, o których mowa była na początku. Ale jak pomóc im przez nią przejść? Na przykład poprzez nawigację. Bezsprzecznym jest, że z każdym rokiem wzrasta liczba samochodów jeżdżących po polskich drogach, a w każdym z tych pojazdów jest kierowca, który zaopatruje się w żywność. Mapa w ramach aplikacji mam plon! ma więc za zadanie połączyć konsumenta z producentem.

A tak to działa...

Sprawa jest prosta. Rolnik rejestruje się na stronie www.mamplon.pl. Po zalogowaniu należy kliknąć dodaj ofertę, skąd użytkownik zostanie przekierowany do okna umożliwiającego wystawienie oferty. Można tam wybrać kategorię (np. produkty mleczne) i podkategorię (np. maślanka). Kolejnym krokiem jest ustawienie lokalizacji na mapie. Na koniec należy wskazać termin, w którym możliwy jest odbiór oraz cenę za dany produkt. Po uzupełnieniu powyższych pól nie pozostaje nic innego, jak wystawić ofertę i czekać na klientów!

W przypadku konsumentów proces jest zbliżony. Najpierw należy wybrać kategorię a następnie podkategorię. W ten sposób wyświetlona zostanie lista sprzedawców oferujących dany produkt wraz z terminami odbioru. Można przy tym ustalić obszar, na jakim określona żywność jest dostępna. Po dokonaniu wyboru, nawigacja poprowadzi klienta prosto do celu. Jest też możliwość przejścia do mapy od razu - wówczas wyświetlą się wszyscy producenci w okolicy. Spośród nich również można wybrać jednego i zaznaczyć opcję nawiguj. Aplikacja daje więc możliwość kupienia zdrowej żywności, przy wsparciu GPS, zarówno u najbliższego jak i konkretnie wybranego przez siebie producenta.

Ważnym elementem tego projektu jest fakt, że nie uczestniczą w nim żadni pośrednicy. To z kolei stwarza możliwość nawiązania bezpośrednich relacji na linii producent-konsument, a w efekcie być może kontaktów celowych i długoterminowych

Epilog

Opisane założenia aplikacji mam plon! to model idealny, do którego zmierza ten projekt. Ma być narzędziem dla rolników oraz ułatwieniem dla konsumentów. Mapa wciąż się rozrasta. Im więcej użytkowników, tym większy zasięg i w konsekwencji większy wybór produktów.

Rejestracja producentów na stronie www.mamplon.pl i aplikacja są bezpłatne. I tak ma pozostać.

 

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx