Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników

UWAGA! 16 listopada 2016 Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników. Ustawa i konieczne rozporządzenia będą obowiązywać od 1 stycznie 2017.

A więc po maratonie aktywnych spotkań w sejmowych komisjach i podkomisjach, akcjach wysyłania listów do polityków i urzędników, ogólnopolskich wydarzeniach edukacyjnych BEZPOŚREDNIO OD ROLNIKA, powiększyło się światełko w tunelu.

CO JEST DOBREGO W POWYŻSZEJ USTAWIE?

1. Zastosowania minimalnych przepisów sanitarnych, które zawarte są w rozdziale III załącznika II do rozporządzenia WE 852/2004.

Sprawę tę (czyli WYKLUCZENIE rolniczej sprzedaży detalicznej spod przepisów sanitarno-higienicznych obowiązujących wielkie przetwórnie i ciągłą produkcję) ma regulować rozporządzenie wydane przez Ministra Rolnictwa i NIE WYMAGA ono notyfikacji UE.

I tutaj nastąpiła kluczowa zmiana w interpretacji prawa przez urzędników, bowiem do wczoraj twierdzili, że musi być notyfikowana...cokolwiek spowodowało tę zmianę, jest to dobra zmiana. Oczywiście wg zasady "politykom się nie wierzy" poczekajmy na treść tego rozporządzenia i wtedy ocenimy czy są to dobre czy złe propozycje.

2. Rozszerzenie grupy odbiorców, które zawiera min. restauracje, stołówki, sklepy. Oznacza to, że rolnicy, po spełnieniu odpowiednich wymagań, będą mogli sprzedawać żywność wytworzoną w gospodarstwie: w domu, na targach, festynach, kiermaszach ale również do restauracji, stołówek, sklepów.

CZEGO MIN. ZABRAKŁO W POWYŻSZEJ USTAWIE:

1. Poprawki zwiększenia kwoty wolnej od podatku od PRZYCHODÓW a więc została BARDZO NISKA KWOTA - "przychody, o których mowa w art. 20 ust. 1c, do kwoty 20 000 zł rocznie" . Strona społeczna proponowała 75 000 zł.

2. Zapisu, że jest jedna jednostka kontrolna bowiem aktualnie działa 5 instytucji: "Obecny system sprawowania nadzoru nad bezpieczeństwem żywności jest bardzo rozproszony. Jest on wykonywany przez 5 instytucji kontrolnych, a mianowicie: Państwową Inspekcję Sanitarną (PIS), Inspekcję Weterynaryjną (IW), Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) oraz Inspekcję Handlową (IH)."

http://www.minrol.gov.pl/Ministerstwo/Biuro-Prasowe/Informacje-Prasowe/Bezpieczenstwo-zywnosci-jedna-inspekcja

Pamiętajmy też, że cały proces "tworzenia" tego prawa trwa już około 5 lat. I to my podatnicy płacimy za to!

BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA AKTYWNE ZAANGAŻOWANIE I PROSIMY O DALSZE!

Źródło: Informacja prasowa Międzynarodowej Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi - ICPPC

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx