Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Załatw sprawę przez Internet. Pomoże ci profil zaufany!

 

Chcesz załatwiać sprawy urzędowe w sieci? Jest na to sposób - potrzebujesz profilu zaufanego (eGo). To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możesz potwierdzać swoją tożsamość w Internecie. Dzięki niemu możesz łatwo, szybko i bezpiecznie wysyłać oraz sprawdzać dokumenty w różnych serwisach urzędowych.

 

Założenie tego profilu możliwe jest w kilku serwisach bankowych i jest ono bezpłatne. Ponadto Poczta Polska zapowiada możliwość założenia takiego profilu przez listonosza wyposażonego w tablet. Potwierdzenie podpisu profilem wywołuje skutki jak odręczny podpis. Profil zaufany ułatwia załatwianie spraw urzędowych, można dzięki niemu złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego czy zarejestrować działalność gospodarczą.

Profil zaufany zastępuje podpis własnoręczny w kontaktach w podmiotami publicznymi. Potwierdza on tożsamość obywatela — podobnie jak kwalifikowany podpis elektroniczny.

Założenie profilu zaufanego

Profil zaufany można założyć w następujących serwisach bankowych: PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium, Inteligo, Bank Pekao, mBank, BZWBK oraz w serwisie Envelo.

W przypadku braku dostępności do bankowości elektronicznej Profil zaufany można również założyć poprzez serwis www.pz.gov.pl wybierając „Załóż Profil zaufany i potwierdź – w punkcie potwierdzającym”. Profil założony w ten sposób wymaga osobistego potwierdzenia tożsamości w jednym z wybranych punktów potwierdzających. Listę tych punktów w konkretnym mieście można wyszukać na wspomnianym portalu.

Są to placówki urzędu skarbowego, urzędu pocztowego, ZUS, banki a także urzędy gminy. Tam osoba upoważniona do potwierdzania profilu stwierdza tożsamość na podstawie dowodu osobistego lub paszportu i drukuje wniosek do podpisu. Po pozytywnej weryfikacji danych potwierdza profil zaufany. Potwierdzenie profilu poza granicami Polski jest możliwe w ambasadach i konsulatach.

Profil zaufany ePUAP ważny jest przez okres 3 lat, każde kolejne przedłużenie możliwe jest na kolejne 3 lata. Przedłużenie ważności profilu możliwe jest przed upływem terminu samodzielnie w ePUAP lub w punkcie potwierdzającym.

Załatwianie spraw

Załatwienie sprawy należy rozpocząć od zalogowania się na swoje konto w systemie ePUAP. Następnie przy pomocy wyszukiwarki w zakładce „Katalog spraw” należy wyszukać sprawę, którą chcemy załatwić. Następnie wybieramy interesującą nas usługę lub urząd, gdyż po wyborze danego urzędu, pojawi się nam katalog spraw, które można załatwić online, a po wyborze usługi można przejść do formularza złożenia wniosku do danego urzędu.

Po wyborze sprawy, którą chcemy załatwić wypełniamy wniosek udostępniony w systemie, podpisujemy go przy pomocy Profilu Zaufanego i wysyłamy online do odpowiedniego urzędu. Po zalogowaniu do systemu ePUAP w zakładce „Moja skrzynka” można również przeglądać dokumenty przesłane na skrzynkę dotyczące toczącej się w urzędzie sprawy. W przypadku posiadania korespondencji w skrzynce - na banerze „Moja skrzynka” pojawia się czerwona cyfra.

Przykładowy wykaz spraw, które można załatwić bez wychodzenia z domu:

- złożenie wniosków o: wydanie dowodu osobistego, odpisu aktu stanu cywilnego, interpretacje podatkowe, wydanie prawa jazdy, zarejestrowanie pojazdu, założenie działalności gospodarczej, dopisanie do rejestru wyborców, wydanie Karty Dużej Rodziny;

- zgłoszenie urodzenia dziecka;

- zameldowanie na pobyt stały lub czasowy;

- zarejestrowanie jako osoba bezrobotna;

- rozliczanie podatków;

- uzyskanie zaświadczenia o niekaralności.

Dostępność usług on-line zależy w dużej mierze od urzędów, które udostępniają katalog takich spraw. Korzystając z e-administracji oszczędzamy czas, wniosek możemy złożyć 24 godziny na dobę, nie czekając w kolejce.

Poczta Polska w walce z wykluczeniem społecznym

W ponad 4 tys. placówek Poczty Polskiej można już potwierdzić profil zaufany. W niektórych miejscowościach jest to czasami jedyne miejsce, gdzie takiego potwierdzenia można dokonać. Zamierzenia są jednak takie, aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców z inicjatywą założenia profilu zaufanego. Poczta Polska pracuje nad rozwiązaniem, aby móc założyć profil za pomocą urządzenia mobilnego, w które wyposażony będzie listonosz. Wówczas nie będzie konieczności udawania się do punktu potwierdzającego, listonosz po okazaniu dowodu osobistego poprosi o złożenie podpisu na tablecie i uwierzytelni profil.

Kontrola NIK w 2016 r. wykazała, że platforma ePUAP służy przede wszystkim wymianie dokumentacji pomiędzy urzędami. Pomimo ogromnych nakładów finansowych na rozwój e-administracji, wciąż wielu ludzi nie ma zaufania do drogi elektronicznej i woli osobiście udać się do urzędu.

Opr. Barbara Chrzanowska

Najnowsze