Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Krótka instrukcja dla grup producentów - jak przekazać warzywa i owoce do Banków Żywności?

 

Grupy Producentów i ich  zrzeszenia oraz rolnicy indywidualni, w sytuacji kryzysowej mogą korzystać z europejskiego mechanizmu wycofywania warzyw i owoców, do czego zachęca również  Komisja Europejska. Jak przekazać produkty do Banków Żywności - skrótowa instrukcja. Instrukcja dla rolników indywidualnych jest w przygotowaniu ARR.Instrukcja współpracy:


1. Grupa Producentów nawiązuje współpracę z miejscowym Bankiem Żywności i doprecyzowuje zasady przekazania produktów: asortyment, ilość produktów, termin odbioru oraz warunki transportu i dystrybucji. Lista Banków Żywności

2. Następnie Grupa Producentów zgłasza na specjalnym formularzu wypełnione „Powiadomienie o zamiarze niewprowadzenia do sprzedaży owoców i warzyw”, należy je przesłać faksem na nr (022) 661-72-16 bądź pocztą elektroniczną na adres: e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., do godziny 10.00 na dzień lub dwa dni przed planowaną datą przekazania w zależności od asortymentu.


3. Każdorazowo żywność zgłoszona przez Grupę Producentów  do przekazania jest ocenia pod względem spełnienia wyznaczone kryterium jakości przez WIJHARS, która wystawi dokument „Świadectwo wycofania” lub w wybranych przypadkach przez Grupę Producentów.

4. Jeśli decyzja WIJHARS jest pozytywna wówczas niezwłocznie ARR podejmuje decyzję o uruchomieniu przekazania. W decyzji określony jest termin przekazania wycofywanych produktów do odbiorcy w niej wskazanego.

5. Koszty sortowania, pakowania pokrywa organizacja producentów lub zrzeszenie producentów dokonujące wycofania ze sprzedaży.

6. Organizacja oraz koszt transportu uzgadniany jest pomiędzy organizacją producentów lub ich zrzeszeniem dokonującym wycofania z odbiorcą lub odbiorcami wskazanymi w decyzji Prezesa ARR. Warto ten punkt dopilnować, aby żywność była dowieziona do magazynu.

7. Ważne: produkt powinien być oznaczone przez Grupę Producentów. Na opakowaniach produktów przeznaczonych do bezpłatnej dystrybucji należy umieścić: godło europejskie, adnotację „Produkt przeznaczony do bezpłatnej dystrybucji [rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) nr 543/2011].”

 

8. Odbiorca produktu otrzymuje 2 Świadectwa przejęcia owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży, wystawione przez Grupę Producentów.

 

9. Jeśli przekazanie żywności jest dokonane w miejscu odbiorcy WIJHARS dokonuje wyrywkowej oceny u odbiorcy i stosowną adnotację umieszcza w Świadectwa przejęcia owoców i warzyw nieprzeznaczonych do sprzedaży. Jeśli przekazanie odbywa się miejscu Grupy Producentów , to taka adnotacja jest składana w momencie odbioru.Szczegółowych informacji udziela
Agencja Rynku Rolnego w sprawie mechanizmu: tel. (22) 661 71 70

 

Źródło:http://www.bankizywnosci.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx