Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

prowincjonalia2006

[ Prowincjonalia 2006 ] mają charakter konkursu najlepszych polskich filmów fabularnych, telewizyjnych i dokumentalnych o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej oraz kina oryginalnego i artystycznego, w którym dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości, subtelność i estetyka narracji.

Celem Festiwalu jest popularyzacja polskiej sztuki filmowej oraz zaakcentowanie roli filmu w życiu społecznym. Szczególnie zależy nam na wyróżnieniu filmów o wysokich walorach artystycznych i humanistycznych. Chcielibyśmy także, aby Festiwal inspirował do nowych, ciekawych dokonań oraz tworzył atmosferę otwartości i zaufania między ludźmi, bez uprzedzeń, stereotypów i ksenofobii.

Patronem duchowym festiwalu jest “Jańcio Wodnik", filozof i uzdrowiciel, bohater filmu Jana Jakuba Kolskiego. Postać ta, stała się pierwowzorem statuetki autorstwa Stanisława Sztamblewskiego z Kraśnicy, przyznawanej twórcom najlepszych filmów.

Cechą szczególną Prowincjonaliów jest ich otwarcie na kino niskobudżetowe. To właśnie od Wrześni rozpoczęła się festiwalowa przygoda takich filmów jak: "Anioł w Krakowie" Artura Więcka "Barona" i "Zmruż oczy" Andrzeja Jakimowskiego.

Począwszy od IX edycji Festiwalu, program wzbogacono o dwa cykle filmowe: "Prowincje świata", w którym prezentowane są dzieła z różnych obszarów kulturowych m.in. z Kenii, Konga, Hiszpanii, Argentyny, Meksyku, Chin, Gruzji, Niemiec i Węgier oraz cykl "Porozmawiajmy o przyszłości", filmy z nurtu kina niezależnego, etiudy studentów PWSFTViT w Łodzi i UŚ w Katowicach.

Na Festiwalu miały miejsce prapremiery wielu filmów m.in. : “Ballada o kozie" Bartka Konopki, “Każdy Serb jest Radowanem" Anny Waśniowskiej, “Powiedz to Gabi" Rolanda Rowińskiego oraz “Niepochowany" Marty Meszaros.

Dobrą tradycją Festiwalu jest również przyznawanie nagród honorowych za całokształt twórczości. Dotychczas otrzymali je:
1994- Jan Jakub Kolski, Franciszek Pieczka
1995- Witold Leszczyński
1996- Andrzej Kondratiuk
1997- Andrzej Barański
1998- Grzegorz Królikiewicz
1999- Franciszek Pieczka
2000- Stanisław Różewicz
2001- Krystyna Feldman
2002- Kazimierz Kutz
2003- Kazimierz Karabasz
2004- Marcel Łoziński
2005- Sylwester Chęciński
2006- Wiesław Gołas

Oprócz pokazów i spotkań z twórcami, w programie zawsze znajduje się szereg imprez towarzyszących m.in. koncerty zespołów muzycznych takich jak: Stare Dobre Małżeństwo, Jahir Group, La Bocheme, Carantuohil, Max Klezmar Band czy zespół Czeremszyna, a także wielu solistów m.in. Katarzyna Skrzynecka, Adrianna Biedrzyńska, Ewa Dałkowska i Edyta Geppert. Ze swoimi programami kabaretowymi, wystąpili również Stanisław Tym i Maciej Stuhr.

Festiwal odbywa się w Kinie “Trójka" we Wrześni.

[ Prowincjonalia 2006 ]

Więcej w tej kategorii: « rs2006 »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx