Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Terminal internetowy web-kiosk

W Europie Zachodniej urządzenia te już od kilku lat stały się powszechnym narzędziem, umożliwiającym dostęp do Internetu

Terminal internetowy web-kiosk.

 

Jak wynika z raportu opublikowanego w maju 2006r. przez Economist Intelligence Unit (EIU) w Polsce zaledwie w 36 procentach domów znajduje się komputer, zaś z Internetu korzysta 29 proc. Obywateli. Tak niski stopień informatyzacji naszego kraju z pewnością nie może napawać optymizmem i pokazuje jak wiele pracy zostało jeszcze do wykonania i jak dużych inwestycji wymaga w tej kwestii „pościg za Europą Zachodnią”. Pozytywnym aspektem wydaje się to, że coraz to nowsze rozwiązania techniczne umożliwiające połączenie z Internetem, dosyć szybko docierają również do Polski. W ciągu ostatnich dwóch lat zdecydowanie powiększyła się oferta prędkości łącz internetowych u wszystkich jego dostawców w naszym kraju. Coraz powszechniejsze staja się sieci bezprzewodowe i powstające na ich bazie „hot spoty”. Rozwijają się również usługi umożliwiające dostęp do sieci internetowej poprzez telefony komórkowe. To wszystko z pewnością pracuje na to, aby Polska w najbliższej przyszłości mogła dorównać krajom Europy Zachodniej po względem informatyzacji i dostępu do sieci internetowej.

Inaczej wygląda sytuacja, jeżeli spojrzymy na dostępność sieci internetowej na terenach wiejskich, gdzie bardzo często problem stanowi możliwość wykorzystania najbardziej tradycyjnych metod takich jak stałe łącze Neostrady, a jedynym sposobem na uzyskanie połaczenia z Internetem, pozostaje łącze telefoniczne, które jest dodatkowo usługą dosyć kosztowną. Koniecznym staje się, więc umożliwienie dostępu do sieci internetowej na terenach wiejskich chociażby w miejscach ogólnodostępnych, będących bardzo często lokalnymi centrami kulturalnymi, jak świetlice, remizy strażackie, domy kultury czy urzędy gminne. Inicjowane różnego rodzaju przedsięwzięcia, polegające na stworzeniu sali komputerowej z dostępem do Internetu napotykają bardzo często na wiele przeszkód, jak brak odpowiedniego lokalu, brak środków na zatrudnienie osoby opiekującej się salą, obawy przed dewastacją, bądź kradzieżą zakupionych komputerów. Te wszystkie problemy, które mogą wpływać niekorzystnie na zwiększenie dostępności sieci internetowej na terenach wiejskich, pomagają rozwiązywać wprowadzane od kilku miesięcy na rynek polski terminale internetowe „web-kiosk”.

Historia tego typu urządzeń wiąże się nierozerwalnie z tzw. infomatami i info-kioskami, które początkowo wykorzystywane były na zachodzie jako medium reklamowe, prezentujące produkty firm komercyjnych. Pierwsze z nich powstały już w 1978 roku w Stanach Zjednoczonych. Z czasem wykorzystane były również jako informatory w różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej (administracja, uczelnie, banki, poczta itp.). Wraz z rozwojem sieci internetowej powstała cała gama kiosków umożliwiających korzystanie z sieci internetowej w miejscach publicznych i coraz powszechniejsze stało się określanie ich mianem terminali internetowych.

W USA, rozwiniętych krajach azjatyckich oraz w Europie Zachodniej urządzenia te już od kilku lat stały się powszechnym narzędziem, umożliwiającym dostęp do Internetu i wykorzystywane są w różnego rodzaju punktach usługowych jak: puby, restauracje, fast-foody, kina, teatry, a nawet pralnie, na lotniskach, w urzędach, bankach, centrach handlowych, stacjach benzynowych, szpitalach, sanatoriach oraz na dworcach. Ich użyteczności nie podważył nawet dynamiczny rozwój sieci bezprzewodowych, oraz coraz powszechniejsze posiadanie komputerów przenośnych, umożliwiających bezprzewodowy dostęp do sieci.

Od kilku miesięcy wprowadzaniem na polski rynek tego typu urządzeń zajmuje się jedna z polskich firm - http://www.web-kiosk.eu/

Są to urządzenia produkowane w Polsce, dzięki temu ich cena odpowiadała realiom naszego rynku.

  Co oferują nam takie urządzenia? Jakie są ich zalety i w czym przewyższają zwykłe komputery w aspekcie publicznego dostępu do Internetu tzw. publicznych punktów dostępowych?

  Pierwszą cechą, która zwiększa ich atrakcyjność jest solidność konstrukcji samego urządzenia, jej trwałość i odporność na zniszczenia. Zostało to osiągnięte poprzez wykorzystanie takich elementów jak: szyba hartowana chroniąca monitor, stalowa konstrukcja malowana proszkowo bądź też wykonana ze stali nierdzewnej, klawiatura o podwyższonej wytrzymałości (20 mln uderzeń na jeden klawisz!!!). To wszystko sprawia, że w kwestii trwałości urządzenie to zdecydowanie przewyższa zwykły komputer.

Autor: Tomasz Kała

wersja do druku

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx