Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Białowieska konferencja w obiektywie

Kolejną konferencję poświęconą dziedzictwu kulturowemu wsi mamy już za sobą. Tym razem dane nam było spotkać się we wspólnej sprawie u wrót Białowieskiego Parku Narodowego.

O dobrych praktykach, wyzwaniach w zakresie dziedzictwa kulturowego mogliśmy tu rozmawiać wespół z mieszkańcami Podlasia i Lubelszczyzny.

Ostatnie uzgodnienia, drobne zmiany w harmonogramie, za kilka minut inauguracja spotkania. Justyna Duriasz-Bułhak, Krystian Połomski i Jacek Pietrusiak (przedstawiciele FWW) dopinają na ostatni guzik organizacyjne szczegóły.

Każdy z uczestników dwudniowego spotkania trafia najpierw tutaj. Trzeba parafować swoją obecność i odebrać pakiet publikacji, poświęconych ochronie dziedzictwa kulturowego.

Justyna Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi oraz dr Mirosław Stepaniuk, Dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego otwierają konferencję.

Przez aulę wykładową w siedzibie Białowieskiego Parku Narodowego „przewinęło się” około 130 uczestników konferencji. To przede wszystkim przedstawiciele organizacji pozarządowych z województw podlaskiego i lubelskiego.

Dr Artur Gaweł wystąpił z wykładem na temat ochrony wiejskiego krajobrazu na Podlasiu. Jego interesujące wywody spotkały się z licznymi komentarzami ze strony uczestników spotkania.

Każdy panel wykładowy kończyła dyskusja. Wykładowcy byli zarzucani gradem pytań. Na zdjęciu Justyna Torbicz ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej – Koalicja Kulturalna w Wyrykach.

W białowieskiej konferencji wzięli udział nie tylko mieszkańcy województw podlaskiego i lubelskiego. Witold Roy Zalewski mieszka w Wielkopolsce, jego rodzinne korzenie są jednak na Podlasiu. Interesuje się dziedzictwem niematerialnym, a w szczególności tradycyjną muzyką ludową.

Zbigniew Nasiadko, 77-letni śpiewak, laureat licznych przeglądów wokalnych, zaprzeczył jakoby dziedzictwo kulturowe było wartością nieodnawialną. Przekonywał, że muzyka ludowa nie musi ginąć bezpowrotnie, wystarczy zainteresować nią młode pokolenie.

Aniela Halczuk ze Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych w Żeszczynce opowiedziała o dobrych praktykach związanych z prowadzeniem zespołów ludowych.

Dr inż. Halina Landecka (Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków) oraz Zofia Cybulko (zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków) odpowiedziały na szereg pytań dotyczących umiejętności prowadzenia dialogu ze służbami konserwatorskimi o możliwościach ochrony i zachowania dziedzictwa wsi. Dyskusję moderował dr Mirosław Stepaniuk.

Spotkania na temat ochrony dziedzictwa kulturowego wsi to także prezentacje udanych projektów. W Białowieży zorganizowano równolegle trzy sesje projektowe.

Podczas jednej z sesji zaprezentowali się przedstawiciele Stowarzyszenia Rozwoju Miejscowości Studzianka. Łukasz Napoleone Węda (z prawej) mówił o tatarskich korzeniach tej miejscowości.

Drugi dzień konferencji. Siedziba Białowieskiego Parku Narodowego skąpana w porannym słońcu.

O tym jak konserwować, rekonstruować, a w razie konieczności translokować zabytki architektury drewnianej mówił Sylwester Czołomiej z Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu.

Nie samymi wykładami i warsztatami konferencja stoi, podczas przerw kawowych rojno i gwarno. To czas na wymianę myśli i doświadczeń.

Tego dnia uczestnicy konferencji mogli także prześledzić wydarzenia realizowane w Muzeum Wsi Lubelskiej, inspirowane kulturą ludową oraz dowiedzieć się, co do zaoferowania mają Oddziały Terenowe Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Lublinie i Białymstoku.

Nowością w cyklu spotkań poświęconym dziedzictwu kulturowemu była sesja stolikowa. Do indywidualnych rozmów zaprosili uczestników konferencji pracownicy muzeów, służb konserwatorskich, realizatorzy projektów.

 

Jednym z ostatnich punktów białowieskiej konferencji była sesja warsztatowa. Na zdjęciu zajęcia pod kierunkiem Wiesławy Kwiatkowskiej z Fundacji Prospectus, która starała się odpowiedzieć na pytanie: W jaki sposób komunikować się z administracją w trakcie przygotowań do rewitalizacji zabytków?

To były dwa dni intensywnych rozważań nad różnymi koncepcjami ochrony dziedzictwa kulturowego. Zarówno wykładowcy, jak i uczestnicy konferencji dali z siebie bardzo wiele. Pod względem merytorycznym spotkanie w Białowieży stało na bardzo wysokim poziomie.

Wszystkie wykłady oraz sesje warsztatowe z konferencji w Białowieży zostały zarejestrowane i są udostępnione na portalu www.wszechnica.org.pl.

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx