Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

O dziedzictwie kulturowym w Szklanym Domu

Kolejna konferencja poświęcona dziedzictwu kulturowemu wsi przeszła do historii. Tym razem w swe gościnne progi zaprosili nas mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Dwudniowe spotkanie odbyło się na tzw. Żeromszczyźnie, w miejscu, gdzie autor „Przedwiośnia” spędził kilkanaście lat życia. Nie mogło zatem zabraknąć licznych odwołań do jego twórczości, czemu niewątpliwie sprzyjał także klimat Szklanego Domu.

Nowoczesna aula, podświetlona na niebiesko sprawiła wrażenie przezroczystej. To tu za chwilę rozpocznie się konferencja na temat dziedzictwa kulturowego województwa świętokrzyskiego i północnego Podkarpacia.

Spotkanie zainaugurowali Halina Siemaszko z Ośrodka Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu, Justyna Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi oraz Ryszard Pazera, wójt gminy Masłów.

Na widowni zasiedli przedstawiciele lokalnych władz, członkowie organizacji pozarządowych, osoby zawiadujące placówkami kulturalnymi w regionie, muzealnicy, etnografowie, właściciele gospodarstw agroturystycznych... – wyliczać można by bez końca.

Miła niespodzianka na początek konferencji. Na scenie występują członkowie szkolnego zespołu ludowego. W swym przedstawieniu nawiązują do życia i twórczości Stefana Żeromskiego.

Jako pierwszy z wykładem wystąpił prof. Stanisław Żak – znawca literatury, który w Ciekotach mówił o wartości kultury wiejskiej. Wielokrotnie powoływał się przy tym na słowa Wiesława Myśliwskiego.

Szklany Dom w pełnej krasie – aż trudno uwierzyć, że jeszcze trzy lata temu w tym miejscu stał jedynie obelisk z informacją o dworze Stefana Żeromskiego.

Dokładnie na przeciwko umiejscowiono drewniany dwór, stylizowany na ten, w którym faktycznie mieszkał wielki pisarz.

Wnętrze dworu jeszcze surowe, ale powoli zapełnia się eksponatami związanymi z Żeromskim. Do czasów obecnych nie zachowały się elementy wyposażenia dawnego dworu. Gospodarze starają się zatem sięgać po meble stylizowane na te z epoki. Obiekt jest czynny na codzień.

Po każdym panelu wykładowym toczyły się gorące dyskusje. Prelegenci chętnie odpowiadali na zadawane prze uczestników konferencji pytania.

Pierwszy dzień konferencji w Ciekotach zakończyły prezentacje kilku projektów zrealizowanych w regionie. Irena Godyń przekonywała, że nie święci garnki lepią w Lążku Ordynackim. W ekspresowym tempie przeprowadziła także wykład na temat wyplatania koszyków niekoniecznie z wikliny.

Wieczorową porą wszyscy udali się na wykwintną kolację. Konsumpcję umilił występ nieco okrojonej, ale jakże sprawnej kapeli Ciekoty.

Drugi dzień spotkania w Ciekotach rozpoczął prof. Marian Pokropek, który w telegraficznym skrócie zaprezentował przykłady dziedzictwa architektonicznego wsi województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Warsztaty zatytułowane „Zawracanie kijem Wisły. Nowe życie starych tradycji - poznaj, zrozum, zachowaj” poprowadziły Irena Godyń i Halina Sadecka. Można tutaj było zapoznać się z całym procesem przygotowywania lnianej przędzy od zasiewów po utkanie świętokrzyskiego pasiaka. Na zdjęciu uczestniczki warsztatów podczas młócenia dojrzałego lnu.

Międlenie słomy lnianej to jeden z kluczowych procesów w przygotowaniu przędzy. Konieczne do tego celu jest nieskomplikowane, acz zapomniane urządzenie.

A tak powstaje produkt finalny – przędza, z której po wybarwieniu wytwarza się świętokrzyskie pasiaki.

Kolejny zespół podjął temat organizacji przestrzeni wsi przy wykorzystaniu naturalnych materiałów. Warsztaty te poprowadzili Ewa Skowerska-Kosmalska i Mariusz Kosmalski (Kapkazy Szkoła Wrażliwości).

Mariusz Kosmalski przedstawia jeden z bardziej spektakularnych projektów w przestrzeni wiejskiej. Dzięki zaangażowaniu Szkoły Wrażliwości betonowe cembrowiny polnego źródła zastąpione zostały monstrualnymi, glinianymi naczyniami.  

Zajęcia warsztatowe zakończyła prezentacja efektów wspólnych działań twórczych. Humory dopisywały wszystkim.

Jedna z grup (pod okiem Karoliny Likhtarovich) miała okazję zapoznać się z questingiem, jako nowym sposobem poznawania dziedzictwa wsi.

Szklany Dom pokazuje swe przezroczyste oblicze. Widok z antresoli na hol główny. Niewątpliwie uroku dodają temu miejscu książki zawieszone w próżni.

Wszystkie wykłady i prezentacje ze spotkania w Ciekotach zostały zarejestrowane przez portal www.wszechnica.pl. Zapraszamy do zapoznania się z bogatym materiałem filmowym. 

Tekst i fot. Przemysław Chrzanowski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx