Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Bożonarodzeniowe e-życzenia w sieci

 

Autorka: Inga Kołomyjska

Zbliża się czas Świąt Bożego Narodzenia. Większość z nas planując Święta pamięta także by złożyć życzenia świąteczne rodzinie, osobom bliskim, współpracownikom, kontrahentom, tym wszystkim z którymi chcemy podzielić się naszym świątecznym nastrojem i nadchodzącą radością. Najprzyjemniej składa się życzenia osobiście. Jeżeli jednak mamy wielu znajomych na złożenie życzeń każdemu z osobna mogłoby nie wystarczyć czasu.

 

Z pomocą przychodzi nam wówczas kartka bożonarodzeniowa. Pocztówka świąteczna towarzyszy ludziom od połowy XIX wieku. Po raz pierwszy namalowany obrazek z życzeniami został wysłany w roku 1842 przez angielskiego artystę William’a Maw Egley. Jednak za pomysłodawcę kartki świątecznej uznaje się  sir Henrego Cole. Miał on wielu znajomych, a pisanie licznych listów z życzeniami pochłaniało bardzo dużo czasu. Dlatego w 1843 roku wpadł na pomysł stworzenia kartki z życzeniami, która mogłaby zostać wysłana do jego licznych znajomych.  Zamówił więc u artysty malarza – John’a Calcott’a Horsley’a rysunek, któremu towarzyszył tekst życzeń ”Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku”. Rysunek został wykonany i wydrukowany w tysiącu egzemplarzy. Tak narodziła się kartka świąteczna.   

Od tego czasu kartka świąteczna podlegała wielu modom i modyfikacjom. Obrazki początkowo wykonywane przez artystów malarzy i rysowników, stopniowo były zastępowane przez grafikę i zdjęcia. Pojawiały się też na nich coraz to nowe i bardziej wymyślne teksty życzeń świątecznych i noworocznych. Kartki były wysyłane pocztą i okres Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku był czasem wyjątkowej prosperity dla poczty w wielu krajach.

Pojawienie się i rozwój e-kartki

Rozkwit świątecznej korespondencji pocztowej uległ spowolnieniu wraz z rozwojem Internetu. Pojawienie się poczty elektronicznej, możliwość wysłania listu-wiadomości bez wychodzenia z domu lub biura niepostrzeżenie zmieniło nasze dotychczasowe przyzwyczajenia w komunikacji z innymi ludźmi. Z czasem coraz więcej osób zaczęło korzystać z dobrodziejstw komunikacji internetowej. Pojawiły się pierwsze gotowe kartki elektroniczne. Obecnie większość dużych portali umożliwia przygotowanie i wysłanie kartek okolicznościowych, z czego kartki świąteczne stanowią znaczną liczbę.

Kartka internetowa z roku na rok staje się coraz popularniejsza i powoli zastępuje papierową kartkę tradycyjną. Znajdując się np.: 500 km od osoby, której chcielibyśmy przekazać życzenia możemy to uczynić wysyłając kartkę elektroniczną przez Internet. Przygotowanie i wysłanie kartki elektronicznej wymaga w zasadzie tylko dostępu do Internetu i odrobiny chęci. By wysłać kartkę elektroniczną nie musimy brnąć przez śnieg na pocztę, kupować kartek, znaczków pocztowych, stać w kolejce, a później czekać na wiadomość czy kartka na pewno dotarła do adresata. Jest to rozwiązanie proste, dostępne, tańsze i szybsze niż tradycyjna kartka świąteczna. Przypuszczalnie również z tych powodów kartka elektroniczna tak szybko zyskuje na popularności.

W tej chwili dostępnych jest wiele rodzajów kartek elektronicznych. Dostępne są gotowe  szablony, w których w zasadzie kartka jest w pełni przygotowana, a my wpisujemy jedynie  adres e-mail nadawcy i e-mail odbiorców. Większe możliwości personalizacji e-pocztówki dają serwisy kartek elektronicznych, na których mamy możliwość wyboru obrazka, który będzie ilustrował nasze własne życzenia, wyboru tła, „znaczka”, czcionki. Większość serwisów oferuje dostęp i możliwość wysłania mailem elektronicznych kartek świątecznych bezpłatnie. Są jednak też serwisy, które za udostępnienie bardziej wyszukanych kartek elektronicznych pobierają opłaty. Możliwe jest także zamówienie specjalnie przygotowanych kartek  elektronicznych przez wyspecjalizowane firmy informatyczne, z której to opcji korzystają  jednak przede wszystkim instytucje i przedsiębiorstwa komercyjne. W przypadku kartek wysyłanych przez zwykłych użytkowników okazuje się, że gotowe kartki elektroniczne przestały nam wystarczać i coraz popularniejsze stają się kartki autorskie, opracowane przez samych składających życzenia i rozsyłane do bliskich osób mailem.     

e-kartka zrób to sam

Wyprodukowanie kartki elektronicznej na pierwszy rzut oka wydaje się być trudnym i nietypowym procesem w porównaniu do kartki tradycyjnej. O opinię, na ile stworzenie kartki elektronicznej różni sie od kartki papierowej, zapytałam Roberta Manowskiego, artystę, wykładowcę Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. „Produkcyjnie, kartka tradycyjna od kartki internetowej specjalnie się nie różni. Proces tworzenia kartki wygląda tak samo, zmieniły się jedynie narzędzia kreacji.” – tłumaczy Robert Manowski – „Artysta maluje lub robi zdjęcie, bądź montaż przy użyciu odpowiedniego programu komputerowego. Efekt końcowy może zostać wydrukowany jako tradycyjna kartka na papierze albo wysłany jako kartka cyfrowa dołączana do mailingu”.

Obecnie w zasadzie każdy może stworzyć własną kartkę elektroniczną. Kartkę możemy przygotować przy użyciu różnorodnych narzędzi. Osoby które nie dysponują zaawansowanymi technikami, programami graficznymi mogą skorzystać z edytorów tekstów np. programu Word lub jednego z darmowych programów np. Open Office. Użytkownicy najbardziej zaawansowani użyją zapewne programów graficznych do obróbki obrazu- np.: programów z grupy Adobe lub Coreldraw albo bardziej zaawansowanych profesjonalnych technik i narzędzi. Można stosując prosty program edytora tekstu, wkleić w okno dokumentu obrazek lub zdjęcie. W tym samym edytorze tekstu możemy sami narysować prosty rysunek, pokolorować go, wybrać tło i jego fakturę, styl czcionki, połączyć ze zdjęciami, stworzyć własny kolarz i dodać wymyślone przez nas życzenia. Czyż nie jest to proste? Kartka taka na pewno będzie jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. A poczucie dumy i satysfakcji ze stworzenia własnej kartki będzie bezcenne.  

Robert Manowski objaśnia: „Powszechność fotografii daje ogromne możliwości. Nawet jeżeli nie potrafimy czegoś narysować, czy kreować przy pomocy zaawansowanych programów to każdy kto ma jakikolwiek zmysł estetyczny potrafi rozpoznać co jest pięknem według niego, a co brzydotą. Każdy może sobie coś takiego ze świata wybrać, zarejestrować i wprowadzić do swojej kartki i w sposób błyskawiczny rozesłać bez używania znaczków, stania na poczcie.  Jest tu pole ogromnej kreacji. Kreacji, że tak powiem, domowej.”

Kartka elektroniczna – prosta, dostępna, szybka, idealna, wieczna? 

Dziś wiele narzędzi i sprzętów jest łatwo dostępnych. Zaawansowany sprzęt o dużych rozdzielczościach, znajduje sie w rękach amatorów i jest to zjawisko powszechne. Nawet przy pomocy telefonu komórkowego możemy zrobić atrakcyjne zdjęcie, które może do druku by się nie nadawało, ale do e-mailowej kartki elektronicznej się nadaje. Rozdzielczość wymagana do kartki elektronicznej jest dość niska w porównaniu do rozdzielczości i przejrzystości obrazu niezbędnej do wykonania wydruku. Przez to każdy posiadający średniej klasy aparat fotograficzny np.: w telefonie, może utrwalić piękny zimowy krajobraz, dopisać do tego swoją kompozycję, sfotografować siebie, rodzinę lub choinkę w domu. Możemy także sfotografować laurkę, rysunek dziecka, które zrobiło pracę w przedszkolu lub szkole. Dodajemy własne życzenia świąteczne i już mamy gotową własną kartkę.

” Obecnie narzędzia projektowe są na tyle dostępne i powszechne, że w zasadzie każdy może opracować taką kartkę. Może być jej twórcą i producentem. Nie tylko stworzy kartkę, ale i szybko może ją puścić w obieg. Nie potrzebuje całego procesu produkcji: przygotowalni, naświetlarni, drukarni. Czy ją sobie wydrukuje i będzie miał jeden egzemplarz lub dwa, czy też puści ją w obieg internetowy, staje się jej twórcą a przy tym także dba o swoje interesy i dystrybucję.” – wyjaśnia Robert Manowski z Wyższej Szkoły Artystycznej- „To bardzo ciekawe zjawisko i niewątpliwie mailing znacznie ułatwia dystrybucję kartki, co jest wielką zaletą Internetu. Jedyny minus jaki tutaj widzę to, że dawna kartka papierowa ulegała różnym procesom zniszczenia, często dostawała patyny. Taki widoczny ząb czasu powodował, że bierzemy do ręki  takie kartki, z początku zeszłego wieku, z sentymentem. Kartki na których są ślady zapisów, pogięte rogi, wszystko to dawało niepowtarzalny urok kartce papierowej. Przy kartce elektronicznej tego już nie mamy. Ona zawsze będzie idealna. I nigdy się nie zestarzeje. Chyba, że jej treść przestanie być aktualna, ale samo jej zużycie nie nastąpi. Ideał w tej sztuce będzie trwał zawsze.”

Oczywiście, jeżeli ktoś będzie potrzebował dotyku papieru, materii, postawienia kartki na biurku, może kartkę wydrukować. Wówczas będzie mógł podziwiać ją zawsze gdy będzie miał na to ochotę, a nie tylko wtedy gdy włączymy komputer.
 

Kartka papierowa czy elektroniczna?

Kartka internetowa jest niewątpliwie rozwiązaniem bardziej dostępnym, tańszym i szybszym niż tradycyjna kartka świąteczna i prawdopodobnie również z tych powodów kartka elektroniczna tak dobrze jest przyjmowana. Powoli zastępuje ona kartkę tradycyjną, papierową i staje się coraz bardziej popularna, zyskując znaczącą rolę jako narzędzie komunikacji.  

„Ostatnio obserwujemy rosnącą popularność kartek internetowych stosowanych przez różne instytucje, a także firmy zajmujące się komunikacją i budowaniem wizerunku, gdzie szybkość, reagowanie i skuteczność dotarcia przekazu jest bardzo istotna.” – zauważa Robert Manowski – „ W tych obszarach działalności kartka internetowa ma szansę wyprzeć kartkę tradycyjną, papierową. Rozwój kartki świątecznej najprawdopodobniej pójdzie dwoma torami. Cyfrowa kartka daje powszechność i szybkość działania, a także ogromną szansę dla twórców- amatorów. Każdy może taką kartkę stworzyć. Drugim torem będzie obieg kartek papierowych, które na bazie tęsknoty za materią namacalną, która leży jednak jeszcze w potrzebach ludzkich, będzie istniał. Może w formie papiero- plastyki i będzie zarezerwowany dla bardzo wyjątkowych okazji, czy wyjątkowych ludzi. Pewnie będzie można taką kartkę kupić lub może ludzie będą chcieli specjalnie takie kartki zrobić by wysłać je tym kilku, najważniejszym osobom. Może spotkanie z ważną dla nas osobą być też szansą wręczenia takiej specjalnej, papierowej kartki osobiście. Kartka papierowa przetrwa, ale będzie miała ona raczej charakter niszowej, wysublimowanej formy.”

Sposobów dzielenia się świątecznym nastrojem jest wiele. Niewątpliwie do jednych z szybszych, tańszych i prostych narzędzi komunikacji należy kartka elektroniczna.

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż, dlatego zachęcamy do stworzenia własnej, autorskiej elektronicznej kartki świątecznej. Możliwości są nieograniczone. Może w tym roku zaskoczysz swoich bliskich wyjątkową, unikalną oprawą przesłanych życzeń. Czego serdecznie, przy okazji zbliżających się Świąt, życzę.

 

 

Więcej w tej kategorii: « Boże gody Dożynek czar »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx