Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

O dziedzictwie kulturowym w Farskiej Stodole

Ponad sto osób uczestniczyło w dwudniowej konferencji pod hasłem „Dziedzictwo kulturowe wsi woj. opolskiego i śląskiego - wiedza, dobre praktyki, wyzwania". Przedsięwzięcie zorganizowała Fundacja Wspomagania Wsi przy współpracy Wojewody Opolskiego. Celem spotkania w biedrzychowickiej Farskiej Stodole była refleksja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności lokalnych woj. śląskiego i opolskiego, a także nad możliwościami jego spożytkowania dla rozwoju tychże społeczności.

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami ze spotkania, wykładami oraz z rozmowami z uczestnikami konferencji.

Relacja z konferencji „Dziedzictwo kulturowe wsi woj. opolskiego i śląskiego - wiedza, dobre praktyki, wyzwania"
Fotorelacja z konferencji w Biedrzychowicach

Ludzie od dziedzictwa

 ***

  
Spotkanie pt. „Dziedzictwo kulturowe wsi woj. opolskiego i śląskiego - wiedza, dobre praktyki, wyzwania" miało miejsce w dniach 7-8 czerwca 2013 r., w Farskiej Stodole w Biedrzychowicach. Pomysłodawczynią Farskiej Stodoły jest Róża Zgorzelska, liderka Biedrzychowic

 
Dziedzictwo kulturowe jako element tożsamości Śląska. Wykład prof. Doroty Simonies. 


Dziedzictwo kulturowe wsi opolskiej. Wykład Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - Iwony Solisz. 


Krajobraz i wiejska przestrzeń jako elementy dziedzictwa kulturowego. Wykład dr hab. inż. arch. Ireny Niedźwieckiej-Filipiak  


Do czego przydaje się dziedzictwo? Prezentacja publikacji „Rzecz o dziedzictwie na wsi". Wystąpienie Justyny Duriasz-Bułhak, przedstawicielki Fundacji Wspomagania Wsi.


Dziedzictwo materialne wsi górnośląskiej. Stan zasobu i potrzeby ochrony. Wykład Barbary Klajmon z Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Gorzowie.


Krajobraz i wiejska przestrzeń jako elementy dziedzictwa kulturowego. Wykład dr inż. Zbigniewa Kuriaty.

 
Gra terenowa "Poznaj zabytki Zagwiździa". Pani Maria Kania z Urzędu Gminy Murów, w imieniu młodzieży gimnazjalnej z gminy Zagwiździe, przedstawiła stworzoną przez nich grę terenową. 

 
Pani Róża Willim ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Rozmierz opowiedziała o stworzonej wspólnie przez mieszkańców wsi Izbie Tradycji.


Jemielnica - europejska wieś ze śląską duszą. Ewelina Piosek i Gabriela Drzymała ze Stowarzyszenia Odnowy Wsi Jemielnica.

 
Teatr Naumiony. Aleksandra Malczyk (ARTeria Centrum Kultury i Promocji w Ornontowicach) opowiedziała o działającym w Ornontowicach Teatrze Naumionym.

 
Pani Elżbieta Oficjalska opowiedziała o prowadzonych przez muzeum projektach, o tworzonych izbach regionalnych i o ochronie rodzimej roślinności.

***

Najnowsze