Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

O dziedzictwie kulturowym w Szklanym Domu 2

Po Kamionce i Biedrzychowicach przyszedł czas na Ciekoty. To właśnie tu, na Żeromszczyźnie odbyła się kolejna konferencja poświęcona dziedzictwu kulturowemu. W przedsięwzięciu zorganizowanym przez Fundację Wspomagania Wsi, Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu oraz Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach uczestniczyło blisko sto osób z województwa świętokrzyskiego i północnego Podkarpacia.

Zapraszamy do zapoznania się z relacjami ze spotkania, wykładami oraz z rozmowami z uczestnikami konferencji.

 
Wartość kultury chłopskiej. Wykład prof. Stanisława Żaka.

 
Ochrona i badanie dawnych rzemiosł ludowych w praktyce muzeum skansenowskiego. Wykład Leszka Gawlika z Muzeum Wsi Kieleckiej

 
Kilka uwag o przestrzeni i krajobrazie. Wystąpienie Krystiana Połomskiego z Fundacji Wspomagania Wsi. 


Zabytek w krajobrazie na przykładzie zabytków woj. świętokrzyskiego. Wystąpienie Andrzeja Siwka z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Krakowie.

 
Strój regionalny, czy strój z regionu? Wystąpienie Alicji Woźniak z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

 
O Muzeum Wsi Dawnej „Domek Tkaczki” opowiedziała jego założycielka – Urszula Jędrzejczyk.


"Nie święci garnki lepią w Łążku Ordynackim. Od patyczka do koszyczka". O dwóch projektach - garncarskim i plecionkarskim opowiedziała Irena Godyń.


"Dziedzictwo architektoniczne wsi województw świętokrzyskiego i podkarpackiego"
 Wystąpienie Mariana Pokropka - profesora Uniwersytetu Warszawskiego, Kierownika Zakładu Etnografii Polski i Słowiańszczyzny, w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej.

***

Najnowsze