Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Konsultacje planu miejscowego w gminie Wieprz

Gmina Wieprz jest malowniczo położona w dolinie Wieprzówki w powiecie wadowickim. Samorząd rozpoczął procedurę przygotowania zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obejmującym wszystkie 6 sołectw.

Już na pierwszym spotkaniu w urzędzie pracownicy wskazywali, że do tej pory mieszkańcy zgłaszali wiele wniosków do planu, ale w większości dotyczyły one odrolnienia działek. Potwierdza to nasze doświadczenia z innych gmin biorących udział w projekcie „Nasza Przestrzeń – Nasza sprawa”. Największe zainteresowanie wzbudza zawsze realizacja własnych potrzeb.

Jak zatem zmienić perspektywę spojrzenia na przestrzeń? Jak pomóc mieszkańcom w poznaniu ich własnych potrzeb, a potem jak ich realizację przenieść na zapisy planu miejscowego?

 dsc6168zajawkaq
Plac przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gierałtowicach.

Już na samym początku uzgodniliśmy z panią wójt Małgorzatą Chrapek, że przeprowadzimy spotkania we wszystkich sołectwach gminy. Zdecydowaliśmy się zastosować format sprawdzony w Strzelcach Górnych w gminie Dobrcz, gdzie ściśle współpracujemy z sołectwem.

Pierwszym etapem jest wytypowanie działki, wokół której będziemy ogniskować dyskusję. Wbrew wcześniejszym opiniom w każdym sołectwie znaleźliśmy miejsca będące własnością gminy, które mogą służyć lokalnej społeczności.

Każda gmina w Polsce posiada  spis własnych nieruchomości, tzw.gminny zasób nieruchomości. Możemy z niego dowiedzieć się, które działki są własnością gminy, następnie sprawdzić, co się na nich znajduje oraz kto i w jaki sposób z nich korzysta. Dzięki planowi zagospodarowania przestrzennego działki te mogą być zabezpieczone do późniejszego wykorzystania dla dobra wspólnego. Dyskusja staje się pretekstem do głębszej analizy potrzeb mieszkańców.

dsc06159zajawkaq
W sołectwach spotykaliśmy się również z młodzieżą. Często to właśnie młodzież będzie realizować dzisiejsze plany.

W maju i czerwcu spotkaliśmy się z mieszkańcami sołectw Gierałtowice i Gierałtowiczki, Przybradz oraz Nidek. Spotykaliśmy się z różnymi grupami mieszkańców. Warsztaty rozpoczynały się od rozmowy na temat terenów należących do gminy. Wspólnie wybieraliśmy działkę, którą się zajmiemy a następnie przechodziliśmy do dyskusji o potrzebach mieszkańców.

W czasie spotkania z młodzieżą w Zespole Szkół w Gierałtowicach na pytanie, czy jest coś takiego, co chcieliby, aby znalazło się w ich otoczeniu, młodzież odpowiedziała: budka z kebabem. Po dopytaniu okazało się, że brakuje miejsca spotkań, gdzie można posiedzieć, spędzić trochę czasu i przy okazji coś zjeść. Następnego dnia ten głos potwierdzili dorośli mieszkańcy, mówiąc o tym, że brakuje miejsca, gdzie można pójść np. z dziećmi na lody.

dsc06144zajawkaq
Spotkanie z młodzieżą w Zespole Szkół w Gierałtowicach.

Dyskutowaliśmy również o zagospodarowaniu działki przed Gminnym Ośrodkiem Kultury w Gierałtowicach. W czasie przerwy wyszliśmy przed budynek i spontanicznie zaczęliśmy rozmawiać o tym, w jaki sposób można inaczej urządzić przestrzeń przed GOK-iem, która co warto dodać, obecnie wygląda na ładną i zadbaną.

Pojawiły się głosy, że można zmienić kierunek ustawienia ławek, tak aby ludzie nie siedzieli odwróceni do siebie plecami, ale aby mogli siebie widzieć i ze sobą rozmawiać. Ktoś inny podał pomysł nasadzenia roślin od strony jezdni, aby zwiększyć bezpieczeństwo dzieci bawiących się w okolicy. Spotkanie w Gierałtowicach zakończyło się napisaniem wniosku o zagospodarowanie terenów dawnego dworu, parku dworskiego oraz boiska z przeznaczeniem na tereny zieleni urządzonej, na których będzie możliwa realizacja:

  • boiska do piłki nożnej, siatkówki i koszykówki,
  • placu zabaw,
  • kortu tenisowego.

 dsc6253zajawkaq
Praca nad wnioskami.

Był to wniosek, który uszczegóławia zapisy planu miejscowego. Sporo czasu poświecono również rozmowie na temat kontenerów socjalnych, które znajdują się na tym terenie. Podkreślono, że jakakolwiek zmiana na tym obszarze musi być uzgodniona z ich mieszkańcami.

Interesujący przebieg miało spotkanie z mieszkańcami Przybradza. Wśród uczestników było sporo młodych osób oraz przedstawicieli Rady Sołeckiej. Młodzi mówili, że chcieliby mieć miejsca spotkań, do których nie przychodzą dorośli i mówili, że brakuje im takich miejsc, gdzie mogliby pójść np. na randkę. Dorośli odpowiedzieli, że na miłość przyjdzie jeszcze pora, aczkolwiek po chwili zgodzili się, że to jest ważny postulat.

W czasie spotkania wytypowano dwór oraz park dworski, jako miejsca z potencjałem, które mogłyby służyć różnym grupom mieszkańców. Dwór popada w ruinę i raczej nie ma szans na jego uratowanie. Natomiast wokół dworu jest park, który wymaga rewitalizacji. Problemami tego miejsca są: bezpańskie psy, brak ławek, błoto, brak koszy na śmieci, dwór grozi zawaleniem, brak ścieżek do spacerowania, brak oświetlenia.

 dsc6208zajawkaq
W dyskusjach uczestniczył urbanista, który przygotowuje plan miejscowy dla gminy Wieprz.

Mieszkańcy zgłosili liczne pomysły na zagospodarowanie tego terenu: siłowania na świeżym powietrzu, ławki, ścieżki, oświetlenie, dostęp do bezprzewodowego internetu, park linowy, klub/świetlica, klub nocny. Po dyskusji część tych pomysłów zapisano we wniosku do Urzędu Gminy.

 dsc6186zajawkaqSpotkaliśmy się również z radnymi, aby porozmawiać o korzyściach udziału mieszkańców w decyzjach podejmowanych przez samorząd.

W ostatnim sołectwie, w Nidku rozmawiano o działce tuż za szkołą, która ma być przeznaczona pod pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej. Wśród mieszkańców pojawiały się głosy mówiące o tym, że można byłoby tam urządzać np. pikniki, miejsca noclegowe dla pielgrzymów, festyny i inne wydarzenia na świeżym powietrzu.

Mieszkańcy zgłosili wnioski do planów miejscowych, dzięki czemu tereny te będą zarezerwowane i będą mogły służyć realizacji zgłoszonych pomysłów. Nie jest oczywiście przesądzone, czy w Gierałtowicach powstanie kort tenisowy, w parku dworskim w Przybradzu pojawią się ławki i oświetlenie, a w Nidku boisko lub miejsce na pikniki rodzinne. Jeśli w przyszłości znajdą się pieniądze oraz chęci do dalszych prac, to jest szansa, że we wskazanych przez mieszkańców miejscach powstaną te obiekty.

Filmowa relacja ze spotkania z radnymi:

 

Projekt dofinansowany z dotacji przyznanej w ramach programu Obywatele dla Demokracji, prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG).

***

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Nasza przestrzeń, nasza sprawa – warsztaty w Gminie Dobrcz

Nasza przestrzeń – nasza sprawa” - spotkania z mieszkańcami gmin Dobrcz, Inowłódz i Wieprz

Jak włączyć się w konsultację miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego?

 

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx