Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ABC ochrony muzeów skansenowskich

Zarówno uzyskane wyniki ankiety, jak i rezultaty przeprowadzonych w podobnym czasie wizytacji,bezsprzecznie dowodzą, że w ostatnim dwudziestoleciu doszło do wielu pozytywnych zmian w zakresie sprawowania ochrony w muzeach skansenowskich. W infrastrukturę muzeów na wolnym powietrzu zainwestowano znaczne środki, wybudowano wiele nowych obiektów, przywrócono niektórym zabytkowym dworkom i chałupom funkcje ekspozycyjne. Podjęto się wielu inwestycji w dziedzinie zabezpieczeń elektronicznych, budowlanych i mechanicznych. W części muzeów poprawiono stan oświetlenia i ogrodzenia, w większości z należytą starannością i terminowością przeprowadzano badania stanu instalacji elektrycznej, odgromowej itp. Pozytywne zmiany zaszły w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

Pomimo przeprowadzenia znacznych inwestycji i zmian organizacyjnych, nadal w zakresie bezpieczeństwa skansenów jest wiele do zrobienia. Uporządkowania wymaga dokumentacja organizacyjno-ochronna i pomocnicza oraz ewidencja zabytków. W celu zapewnienia kompleksowej ochrony przeciwpożarowej konieczne jest kontynuowanie rozbudowy i modernizacji systemów wykrywających, gaszących i innych urządzeń wymaganych w ochronie przeciwpożarowej, stałe
szkolenie personelu dozoru zagród, chałup, ekspozycji czasowych, imprez plenerowych oraz nadzorowanie i kontrolowanie ich pracy. W zabezpieczeniach budowlano-mechanicznych należy dążyć do ukierunkowania prac w stronę zabezpieczenia indywidualnego eksponatów oraz ograniczenia bezpośredniego dostępu do izb i innych pomieszczeń z eksponatami w sposób jak najmniej uciążliwy dla zwiedzających. Ponadto ochronę indywidualną miejsc i zbiorów powinny
wspomagać zabezpieczenia elektroniczne, np. CCTV. Nadal istnieje potrzeba intensyfi kowania prac związanych z kompleksowym ogrodzeniem obszarów i właściwym (funkcjonalnym) oświetleniem obiektów oraz utrzymywania infrastruktury techniczno-zabezpieczeniowej w należytym stanie poprzez okresowe, terminowe przeglądy i naprawy.

ABC ochrony muzeów skansenowskich PDF

Czytaj online

 

Źródło: http://nimoz.pl

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx