Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XIX Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dlaczego warto przyjechać do Maróza?

Spotkania w Marózie to tradycyjnie miejsce wymiany doświadczeń, możliwość wysłuchania ciekawych wykładów, uczestniczenia w warsztatach i naładowania akumulatorów na następny rok. Akumulatorów, wskutek pandemii, już prawie całkowicie wyczerpanych. Chcemy mówić o tematach globalnych, oraz o tym, jak je przełożyć na lokalne działania.

Dlatego w tym roku, po długiej przerwie, zaczynamy dynamicznie. Cztery debaty na najważniejsze tematy współczesności. Chcemy aby już od początku, Maróz stał się rozdyskutowany. Zaczynamy wspomnianymi debatami, ale w piątkowy poranek proponujemy uczestnictwo w rozmowach z ekspertami w mniejszym gronie. Tak aby każdy mógł zabrać głos w co najmniej dwóch ważnych kwestiach.

Zaczniemy od edukacji, jej znaczeniu w rozwoju społeczeństwa i zmianom jakie się dokonały w ostatnich latach. Nie tylko o ostatnich reformach, ale też o edukacji on-line, jak zmieniła ona nasze i naszych dzieci życie.

Jeśli edukacja, to nie sposób również nie pochylić się na stanem społeczeństwa, nad możliwościami, lub ich brakiem, budowania społeczeństwa obywatelskiego. Społeczeństwa, w którym to my decydujemy o jego rozwoju. Porozmawiamy też, czy jeszcze jest sens mówić o sobie OBYWATEL, czy tylko jesteśmy wykonawcami czyjejś woli.

W trzeciej debacie zajmiemy się pytaniem, czym jest współczesna wieś. Czy ciągle jest to wieś rolnicza, czy tylko miasto o rozproszonej zabudowie? Jakie zmiany czekają nas w najbliższych latach? Co nas jeszcze łączy?

Nie można mówić o najważniejszych tematach, jeśli pominiemy problem zmian klimatycznych. Dla jednych korzystnych, dla drugich niosących zagrożenie. Czy nasze działania w skali lokalnej mają jakiekolwiek znaczenie dla powstrzymania ocieplenia? A może pozwólmy się nieść bezwładnie naprzód pozostawiając problem innym.

Jeśli te tematy są dla Ciebie ważne, zapraszamy do udziału w spotkanie w Marózie: https://crm.fww.pl/zapisy/maroz2021

 ***

AKADEMIA WSPÓLNEGO DZIAŁANIA

Fundacja Wspomagania Wsi zaprasza na 19. Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie, które odbędzie się w trybie stacjonarnym w dniach 23 – 25 września 2021 r.

Pandemia pokazała, jak ważna jest wiedza i jej ciągłe uzupełnianie – uczenie się przez całe życie. Warto też zdobywać umiejętności pozwalające zastosować wiedzę w praktyce. Od tego jak dobrze jesteśmy przygotowani do radzenia sobie w kryzysach  zależą nie tylko indywidualne losy, ale i losy naszej społeczności, naszego kraju, czy Unii Europejskiej. To wszystko wspólnoty, których częścią jesteśmy.

W ciągu ostatniego roku dobitnie uświadomiliśmy sobie znaczenie wspólnego działania. Ale wspólnie działać w świecie i w społecznościach  podzielonych na walczące ze sobą grupy nie jest łatwo. Chcemy pokazać, że warto się uczyć i  dzięki  edukacji, szczególnie tej nieformalnej niwelować  wzajemną wrogość i zasypywać okopy.

Edukacja to zadanie, które towarzyszy nam przez całe życie. To w jej niedostatkach tkwią przyczyny wielu problemów społecznych. Ale też tylko dzięki niej lepiej rozumiemy coraz bardziej różnorodny świat, zyskujemy kompetencje pozwalające sobie w nim radzić i wspólnie stawić czoło wyzwaniom;  zarówno takim, jak zmiana pracy czy wpływanie na ważne dla nas decyzje władz różnych szczebli,  jak i wielkie kryzysy – ocieplenie klimatu  czy pandemia. Uczymy się samodzielnego i krytycznego myślenia, by nie padać ofiarami uproszczonych opowieści o skomplikowanym i nieustannie zmieniającym się świecie oraz po to, by zrozumieć na co, poprzez swoje wspólne działanie, możemy wpływać. Uczymy się szanować i akceptować  innych, nikogo nie poniżać, uczymy się jak dbać o środowisko i warunki do życia dla naszych dzieci, wnuków, dla przyszłych pokoleń.

Potrzebna jest nam edukacja do wspólnego działania i kultura ciągłego uczenia się.

Zapraszamy osoby otwarte na innych, zainteresowane rozwojem swoich miejscowości, które widzą wspólnotę celów organizatorów spotkania i swoich lokalnych organizacji i są zainteresowane współpracą z innymi, osoby zainteresowane zdobywaniem wiedzy i nowych umiejętności, które pomogą im skuteczniej działać na rzecz dobra wspólnego.

Zaproszenie  kierujemy do osób związanych formalnie (jako członkinie i członkowie bądź wolontariuszki i wolontariusze) z organizacjami działającymi w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich.

Chcielibyśmy przedyskutować z uczestnikami możliwości działania na rzecz poszerzania i pogłębiania potrzebnej w życiu i działaniu wiedzy, zastanowić się wspólnie, co już umiemy, jakie mamy możliwości, a czego nam brakuje. Pokazać, że zdobywanie nowych umiejętności  jest nie tylko pożyteczne, ale też, że ciągłe pogłębianie rozumienia świata wokół, pozwala nam na lepsze życie i mądrzejsze działanie.

Będziemy też rozmawiać o tym, jak to co dzieje się w przestrzeni Internetu oddziaływuje na każdą sferę naszego funkcjonowania i o tym jakie umiejętności trzeba rozwijać, by nie być ofiarą cyfrowego świata, lecz jego mieszkańcem.

Zapraszamy do rozmowy o tym, jak zmienia się świat, i o tym jakie zmiany widzimy w swoim otoczeniu. Chcemy zastanowić się nad współczesną Polską i zadać sobie pytanie,  jaki wpływ, my działający na wsi, możemy mieć na bieg spraw w kraju.

Jak zgłosić się na spotkanie w Marózie?

Wszystkich chętnych prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (link poniżej). Przed wysłaniem zgłoszenia prosimy o zapoznanie się z regulaminem Spotkania i z  informacjami dotyczącym przetwarzania danych osobowych przez Fundację Wspomagania Wsi wraz z opisami warsztatów

Ankietę należy wypełnić i wysłać do 5 sierpnia 2021 r. do godziny 23.59. Każdy uczestnik wypełnia ankietę indywidualnie. Kompletnie i starannie wypełniona ankieta rekrutacyjna jest warunkiem zakwalifikowania do udziału w Spotkaniu, dlatego przed wysłaniem prosimy sprawdzić poprawność danych, szczególnie adresu e-mail. Po wypełnieniu ankiety na podany w niej adres e-mail wysłane zostanie potwierdzenie zgłoszenia. Najczęstszą przyczyną braku maila zwrotnego jest jego przekierowanie do folderu SPAM lub błędnie wpisany adres. Zalecamy sprawdzenie skrzynki spamowej, jeśli nie otrzymaliście potwierdzenia, prosimy o przesłanie informacji o jego braku do Fundacji (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Przesłany mail będzie zawierał link do pliku pdf, będącym potwierdzeniem zgłoszenia.

Potwierdzenie otrzymane mailem należy wydrukować i po podpisaniu przez wskazane osoby i przystawieniu pieczątki organizacji wysłać do Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA pocztą (adres: ul. Rzemieślnicza 3, 13-100 Nidzica) lub skan podpisanego potwierdzenia mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 12 sierpnia 2021 r.

Organizatorzy Spotkania mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie uczestników oraz ograniczenia sanitarne nakładane przez odpowiednie organy kierują zaproszenie na spotkanie przede wszystkim do osób, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko COVID19 nie później niż 9 września 2021. Osoby zgłaszające chęć udziału w Spotkaniu poproszone zostaną o podpisanie oświadczenia o zaszczepieniu, przesłanie jego skanu nie później niż 20 września 2021 na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Organizatorzy Spotkania zapewniają nocleg i wyżywienie.

Formularz zgłoszeniowy

O Spotkaniach w Marózie

Zapraszamy do lektury relacji z zeszłorocznego Spotkania w Marózie i do oglądania zdjęć.

Już od 2001 roku Fundacja Wspomagania Wsi wspólnie z Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA organizuje Ogólnopolskie Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Spotkania odbywają się Marózie (koło Olsztynka, w woj. warmińsko-mazurskim). Celem corocznych Spotkań jest wspieranie rozwoju wsi poprzez zaangażowanie jej mieszkańców w sprawy społeczne i publiczne.

Każdego roku w Spotkaniu uczestniczy od 350 do 500 osób reprezentujących kilkaset organizacji pozarządowych działających na wsiach i w małych miejscowościach, władze samorządowe, rady sołeckie, szkoły i organizacje o zasięgu ogólnopolskim. „Maróz” jest dla nich okazją do poszerzenia umiejętności zarządzania organizacją, poznania sprawdzonych i dobrych projektów rozwoju lokalnego, uzyskania informacji o możliwościach finansowania nowych inicjatyw oraz nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń. Każde Spotkanie odbywa się pod hasłem przewodnim, wokół którego organizowane są warsztaty i dyskusje.

W 2021 roku odbędzie się XX Spotkanie Organizacji działających na Obszarach Wiejskich w Marózie. Więcej informacji o tematyce Spotkania oraz rekrutacji dostępne będzie wkrótce.

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych uczestników Spotkania w Marózie

Organizatorami spotkań są Fundacja Wspomagania Wsi i Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Spotkanie współfinansowane jest przez Fundację Wspomagania Wsi i Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.

Więcej informacji na stronie Fundacji Wspomagania Wsi

***

Ostatnio zmieniany wtorek, 27 lipiec 2021 08:33
Więcej w tej kategorii: « Twoje odpady, nasz problem

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx