Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Będą zmiany w zasadach sprawozdawczości organizacji społecznych? Ruszyły konsultacje projektu ustawy w tej sprawie

Do konsultacji społecznych przekazano projektu ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych. Uwagi do projektu można zgłaszać do 30 lipca. Co może się zmienić w zasadach sprawozdawczości organizacji społecznych?

sprawozdawczosc

Projekt ustawy złożony 1 lipca 2021 r. przez Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, wiceministra Piotra Glińskiego ma do przebycia jeszcze długą drogę zanim zostanie skierowany do Sejmu. Od momentu przekazania go do konsultacji, zainteresowani mają 30 dni na przesłanie uwag do dokumentu (o szczegółach piszemy niżej). Termin ten mija 30 lipca 2021 r. Warto jednak już teraz zainteresować się proponowanymi zmianami, które mogą znacząco wpłynąć na prawo dotyczące sprawozdawczości organizacji społęcznych.

Proponowane zmiany w zasadach składania sprawozdań finansowych i merytorycznych przez organizacje społeczne

Obecnie obowiązek sprawozdawczy organizacji społecznych zależy od ich formy prawnej. Fundacje, niezależnie od rocznej kwoty przychodów, składają sprawozdanie w takiej samej formie. Z kolei stowarzyszenia, o ile nie posiadają statusu OPP, w ogóle nie mają takiego obowiązku.

W projekcie ustawy zaproponowano inny podział. Zdefiniowano pięć grup sprawozdawczych, dla których określono inne obowiązki sprawozdawcze. Przypisanie do każdej nich ma być uzależnione przede wszystkim od kwoty rocznego przychodu z działalności za rok poprzedzający konkretnej organizacji społecznej.

Organizacje zwolnione z obowiązków sprawozdawczych

Do pierwszej grupy zaliczono wszystkie te podmioty, których roczny przychód pochodzi ze składek członkowskich i nie przekracza 10 000 zł. Mowa tutaj głównie o stowarzyszeniach, które nie posiadają innych źródeł przychodów. Jak zauważa Rafał Kowalski z ngo.pl: „Warto jednak zaznaczyć, że projekt nie zwalnia takich podmiotów z obowiązków księgowych oraz z konieczności rozliczania się z urzędem skarbowym (składania deklaracji CIT-8).”

Organizacje pozarządowe, których przychód z działalności nie przekroczy lub przekroczy milion złotych

Do drugiej grupy należeć będą wszystkie fundacje czy stowarzyszenia, których roczny przychód nie przekracza miliona złotych. Niezależnie od formy prawnej organizacji, podmioty te będą zobowiązane do złożenia informacji o źródłach przychodów, kosztach i rodzajach prowadzonej działalności, jeśli ich przychód przekroczy próg 10 000 zł, a jego źródłem będą np. m.in. dotacje z konkursów grantowych, darowizny czy zbiórki publiczne.

Gdy jednak roczny przychód organizacji tych przekroczy milion złotych, wtedy będą one musiały złożyć sprawozdanie finansowe wraz z informacją o źródłach przychodów, kosztach i rodzajach prowadzonej działalności. Podmioty te przynależą do grupy trzeciej.

Organizacje pożytku publicznego, których przychód z działalności nie przekroczy lub przekroczy milion złotych

Czwartą i piątą grupę stanowią organizacje pożytku publicznego. OPP, których przychód nie przekroczy miliona złotych, będą zobowiązane do składania sprawozdania finansowego wraz z informacją o źródłach przychodów, kosztach i rodzajach prowadzonej działalności oraz sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności.

Przychód większy niż milion złotych będzie dla OPP oznaczał obowiązek składania sprawozdania finansowego wraz z informacją o źródłach przychodów, kosztach i rodzajach prowadzonej działalności oraz uproszczonego sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności.

W jaki sposób zgłosić uwagi do projektu ustawy?

Uwagi do projektu można zgłaszać w terminie 30 dni od dnia przekazania dokumentu do konsultacji, tj. od 1 lipca 2021 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w tym również w wersji edytowalnej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Weź udział w webinarze

Fundacja trzeci.org, Polska Fundacja im. Roberta Schumana, Zespół do spraw Sprawozdawczości w Organizacjach Pozarządowych RDPP oraz Zespół OFOP „Proste prawo dla NGO” zapraszają przedstawicieli organizacji pozarządowych do udziału w bezpłatnych webinariach poświęconych rządowemu projektowi ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych.

Więcej informacji (daty, godziny i zapisy) o webinarach znajdziesz tutaj.

Projekt ustawy. Pliki do pobrania

Projekt ustawy

Uzasadnienie

Załącznik nr 1 do uzasadnienia

Załącznik nr 2 do uzasadnienia

OSR

 

Opracowanie i grafika: Jędrek Godlewski

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx