Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Trudne czasy przynoszą wyjątkowe projekty – projekt z Gdyni zwycięża w kategorii „Ekonomia”

Wiedeń, 3 grudnia 2020 r. - Nagrody "Innowacje w polityce" są wyrazem uznania dla najbardziej kreatywnych i odważnych projektów politycznych w Europie. W tym roku, w obliczu kryzysu koronawirusowego, politycy z całej Europy udowodnili, że nawet pandemia nie jest w stanie ograniczyć ich ducha innowacyjności. Zgłoszono 389 wybitnych projektów z rekordowej liczby 22 krajów, a jury złożone z 1 058 obywateli europejskich wybrało 90 finalistów i dziewięciu zwycięzców. Wśród laureatów konkursu w kategorii „Ekonomia” znalazł się projekt „Gdynia wspiera przedsiębiorców w czasie COVID-19”. W tym roku z Polski wpłynęło 120 zgłoszeń, dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Do finału trafiło 19 projektów, co jest rekordową liczbą na skalę europejską. Konkurs odbywa się od czterech lat. W tym roku Polska zdobywa nagrodę po raz trzeci.

ININPOLzaja5

Nagrody "Innowacje w polityce", wręczane w tym roku po raz czwarty, rzucają światło na najbardziej innowacyjnych polityków z całej Europy. W tym niezwykle trudnym roku szczególnie ważna jest wymiana najlepszych praktyk ponad granicami i podziałami partyjnymi. "Od naszego ostatniego finału rozdania nagród w grudniu 2019 r. świat polityki zmienił się drastycznie. Od miesięcy politycy na wszystkich szczeblach zarządzania i z całego spektrum politycznego działają w trybie przetrwania", mówi Edward Strasser, współzałożyciel i dyrektor generalny Instytutu Innowacji w Polityce. "Dlatego tym bardziej jesteśmy pod wrażeniem wybitnych osiągnięć tegorocznych finalistów i laureatów Nagrody. Ich praca będzie dla nas bardzo cenna jeszcze długo po pokonaniu wirusa".

Kryzys otwiera drzwi dla innowacji w polityce

Zwalczanie pandemii Covid-19 jest ogromnym wyzwaniem dla wszystkich polityków. Niezależnie od tego, czy chodzi o ratowanie życia, ochronę miejsc pracy i gospodarki, czy też o utrzymanie systemu edukacji w domu: nadszedł wiek innowacyjnych polityków. Trwają również istotne zmiany w odniesieniu do ciągłych wyzwań związanych z ochroną klimatu i zagrożeniami dla demokracji.

"Polityka zmienia się jak nigdy dotąd. Niezwykle ważne jest, byśmy skorzystali z tej okazji, by uczynić nasze demokracje bardziej odpornymi, bardziej wrażliwymi i bardziej aktywnie zaangażowanymi w potrzeby naszych obywateli. To właśnie tutaj Nagrody za Innowację w Polityce mają znaczący wkład" - Dubravka Šuica, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. demokracji i demografii, oraz laudatorka w kategorii "Demokracja".

Dziewięć kategorii - dziewięciu zwycięzców

Jury składające się z 1 058 mieszkańców wybrało zwycięzców spośród łącznie 389 projektów. "O znaczeniu "innowacji" w polityce nie mogą decydować eksperci, lecz sami obywatele". Dbałość o nasze podstawowe wartości europejskie - prawa człowieka, demokrację, równowagę społeczną i dobrobyt - nie powinna być związana z afiliacjami partyjnymi. Od polityki niejednokrotnie zależy nasze życie i jego jakość. Dlatego pochwalamy tych, którzy otwierają nowe drogi w polityce", mówi Patricia Kahane, współzałożycielka Instytutu Innowacji w Polityce. Po raz pierwszy w historii konkurs odbył się w pełni w formie cyfrowej. Tysiące widzów z całej Europy śledziło prezentacje projektów i ich inicjatorów w dziewięciu kategoriach na YouTube.

Innovation in Politics Awards 2020 award winners ENzaja5
Zwycięzcy Ngrody Innowacje w Polityce 2020 (od lewej do prawej / od góry do dołu): Chris Hildrey, Architect and Director at Hildrey Studio (United Kingdom), Ulli Sima, Executive City Councillor for Innovation, Urban Planning and Mobility in Vienna (Austria), Sean Fielding, Oldham City Councillor (United Kingdom), Matúš Vallo, Mayor of Bratislava (Slovakia), Radomír Brtáň, Mayor of Košeca (Slovakia), Katarzyna Gruszecka-Spychała, Deputy Mayor of Gdynia for Economy (Poland), Tim Weijers, Alderman and Deputy Mayor of Kerkrade (Netherlands), Yulia Grechka, Head of the Board of CSO Anti-corruption Headquarters (Ukraine), Gilles Pérole, Deputy Mayor of Mouans Sartoux (France). Foto: (c) The Innovation in Politics Institute

Tegoroczni zwycięzcy pochodzą z Austrii, Francji, Holandii, Polski i Ukrainy, mamy także po dwóch zwycięzców ze Słowacji i z Wielkiej Brytanii. Nowa kategoria, Coping with Covid-19, powstała w odpowiedzi na pandemię koronawirusa. Odzwierciedlając dzisiejsze najbardziej palące kwestie, jury szczególnie wysoko oceniło projekty w kategoriach "Ekologia” i „Walka z Covid-19".

Polski laureat - w kategorii „Ekonomia” zwyciężył zgłoszony przez miasto Gdynię projekt „Gdynia wspiera przedsiębiorców w czasie COVID-19”.

Właściciele firm zostali mocno dotknięci ograniczeniami nałożonymi w odpowiedzi na pandemię. Administracja Miasta Gdyni zatrudniła lokalne firmy doradcze i prawnicze, aby zaoferować profesjonalne doradztwo dla wszystkich przedsiębiorców w mieście. W szybkim i łatwym procesie otrzymały one pomoc w sprawach prawnych i podatkowych, doradztwo w zakresie wsparcia finansowego oraz strategii marketingowych i biznesowych. Te bezpłatne konsultacje miały bezpośredni wpływ na zmniejszenie bezrobocia i ubóstwa w mieście.

19 finalistów z Polski

W tym roku w finale konkursu znalazła się rekordowa liczba projektów z Polski.

 1. Krakowskie Ogrody Społecze, Kraków, kategoria: Społeczność lokalna

 2. Senior tuli maluszka, Poznań, kategoria: Społeczność lokalna

 3. Ochotnicy warszawscy, Warszawa, kategoria: Społeczność lokalna

 4. Gdyński falochron, Gdynia, kategoria: Koronakres

 5. UrbanLAB Gdynia, Gdynia, kategoria: Demokracja

 6. Łódzki Panel Obywatelski "Zieleń w mieście", Łódź, kategoria: Demokracja

 7. Konto mieszkańca, Gdynia, kategoria: Cyfryzacja

 8. Mieszkaniec online, Opole, kategoria: Cyfryzacja

 9. KATOobywatel, Katowice, kategoria: Ekologia

 10. Pierwsza sieć zielonej energii w Polsce, Ostrów Wielkopolski, kategoria: Ekologia

 11. Zatrzymujemy całą wodą opadową, Podkowa Leśna, kategoria: Ekologia

 12. Gdynia wspiera przedsiębiorców w czasie COVID-19, Gdynia, kategoria: Ekonomia

 13. Parterstwo na rzecz otwartej demokracji między prezydentem, szkołą a organizacją pozarządową, Ostrołęka, kategoria: Edukacja

 14. Żłobek samorządowy w Rzekuniu, Rzekuń, kategoria: Edukacja

 15. Stworzenie pierwszej w Polsce eksperckiej lokalnej grupy międzysektorowej ds. prewencji i przeciwdziałania radykalizacji, Dąbrowa Górnicza, kategoria: Prawa człowieka

 16. Gdańskie Centrum Równego Traktowania, Gdańsk, kategoria: Prawa człowieka

 17. LAB 60+, Bytom, kategoria: Jakość życia

 18. Ogrody Krakowian, Kraków, kategoria: Jakość życia

 19. Latarnicy i gospodarze, Łódź, kategoria: Jakość życia

----------------------

O nagrodach "Innowacje w polityce”

Nagrody "Innovation in Politics Awards" są wyrazem uznania dla odważnych i kreatywnych projektów politycznych w Europie. Celem konkursu jest stworzenie rosnącej sieci najlepszych umysłów w polityce w celu dzielenia się wiedzą i promowania wymiany najlepszych praktyk na wszystkich szczeblach politycznych, ponad granicami i podziałami partyjnymi. W ciągu ostatnich czterech lat łącznie 4 000 obywateli europejskich wybrało 289 finalistów i 33 zwycięskie projekty spośród ponad 1 500 zgłoszeń. W ciągu ostatnich trzech lat wszyscy finaliści mieli możliwość podzielenia się pomysłami i doświadczeniami podczas imprez networkowych w Wiedniu i Berlinie, a także zostali uhonorowani podczas uroczystej gali. Do tej pory wzięło w niej udział 1600 gości ze sfery politycznej i z całej Europy.

O Instytucie Innowacji w Polityce

Nagrody Innovation in Politics Awards przyznawane są przez Innovation in Politics Institute, ogólnoeuropejską organizację posiadającą biura i przedstawicieli w 15 krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Litwa, Irlandia, Włochy, Polska, Słowacja, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania. Instytut tworzy programy, których celem jest zwiększenie sukcesu polityki demokratycznej. Czyni to poprzez wykorzystanie najlepszych międzynarodowych praktyk z całego spektrum politycznego i wykorzystanie w polityce specjalistycznej wiedzy najzdolniejszych umysłów. Jego misją jest tworzenie demokratycznej wartości dodanej poprzez identyfikowanie i rozwijanie polityki jutra już dziś. W tym celu instytut utworzył sieć renomowanych partnerów w Europie: Act. Teraz w Wiedniu, All Channels Communications w Sofii, Arena Idé w Sztokholmie, Das Progressive Zentrum i Polisphere w Berlinie, Dublin City University, Dreamocracy w Brukseli, EuropaNova w Paryżu, European Forum Alpbach, Farner w Zurychu, Mailand Communications w Helsinkach, Noesis w Mediolanie, Out of the Box w Atenach, Royal Society of Arts w Londynie, Seesame w Bratysławie. W Polsce pracuje z nami Centrum Stosunków Międzynarodowych i ośrodek THINKTANK, C.point oraz Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, Stowarzyszenie 61, Szkoła Liderów, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacja Wspomagania Wsi, Kongres Kobiet i Aśoka.

Źródło: Informacja prasowa

Najnowsze