Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Przy zagórzańskim stole ugościły przedstawicieli branży turystycznej z regionu

Drugie projektowe warsztaty z gotowania potraw regionalnych przeprowadzone przez Śwarne Babki z Łętowego były nie mniej ekscytujące i smaczne, niż te pierwsze. Tym razem łętowskie gospodynie zaprosiły swoich gości do siebie. W miejscowej remizie OSP wyczarowały zagórzańską łąkę, grządkę i kawałek lasu… Na pięknie zaaranżowanym na tę okoliczność zagórzańskim stole były też produkty z ich spiżarni!

DSC 0001zaj

Na warsztaty, podczas których uczyły gotowania czterech zagórzańskich potraw: zupy z korpieli, sapki, pierogów z suszonymi śliwkami i kołoca z bryndzą, zaprosiły tym razem przedstawicieli obiektów turystycznych z regionu. Uczestnicy spotkania, zachwyceni tradycyjnymi smakami, już przy stole snuli plany wprowadzenia tych potraw w menu swoich obiektów oraz polecania swoim gościom warsztatów z ich gotowania. Rozkoszne smaki pieściły podniebienia gości Śwarnych Babek, a zapachy unoszące się w pomieszczeniu i wrażenia estetyczne zagórzańskiego stołu tylko potęgowały przyjemne doznania.

DSC 0005zaj

Zainteresowanie tymi potrawami przerosło nasze oczekiwania – projektowe warsztaty podsumowują panie z KGW Łętowe. Z pewnymi obawami pisałyśmy wniosek grantowy i zapraszałyśmy na nasze warsztaty. Okazało się, że w naczyniach nie została ani kropla, na stołach nawet okruszek, a zadowolonym gościom bardzo smakowały przygotowane przez nas dania. Warto tutaj również dodać, że nasza „korpielanka” otrzymała 1 miejsce w powiatowym konkursie „Przysmaki Kół Gospodyń Wiejskich” – to dobry prognostyk, ale i rekomendacja dla naszych potraw.

DSC 0015zaj

Kolejne warsztaty z przygotowania czterech tradycyjnych potraw są częścią projektu realizowanego przez KGW Łętowe „Warsztaty kulinarne z przygotowania tradycyjnych potraw zagórzańskich sposobem na rozszerzenie działalności odpłatnej Koła Gospodyń Wiejskich w Łętowem”, na który łętowianki otrzymały grant z Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Sądecki.  W jego ramach gospodynie miały wytypować cztery potrawy regionalne, na które, po przeprowadzeniu odpowiedniej procedury, zostaną złożone wnioski o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych oraz Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego w Małopolsce. Finalnie potrawy te mają stanowić dodatkową kartę zagórzańskiego menu w restauracji Pensjonatu Szczebel w Mszanie Dolnej. Kolejne obiekty planują już wprowadzić taki jadłospis również u siebie. Gospodynie z Łętowego szykują się także do przeprowadzania warsztatów z gotowania tych potraw oraz uzyskania Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny na te warsztaty.

DSC 0019zaj

W ramach projektu powstanie również spot reklamowy o czterech zagórzańskich potrawach (zupie z korpieli, sapce, pierogach z suszonymi śliwkami i kołocu z bryndzą) oraz ulotka informująca o ich pochodzeniu, właściwościach zdrowotnych, okolicznościach, w jakich jadali je drzewiej Zagórzanie oraz możliwości wzięcia udziału w warsztatach z ich gotowania.

DSC 0020zaj

DSC 0021zaj

DSC 0024zaj

DSC 0038zaj

DSC 0046zaj

DSC 0047zaj

DSC 0052zaj

DSC 0053zaj

DSC 0019zaj

DSC 0085zaj

DSC 0094zaj

DSC 0100zaj

DSC 0112zaj

DSC 0114zaj

DSC 0118zaj

DSC 0125zaj

baner sądeckizaj

Projekt „Warsztaty kulinarne z przygotowania tradycyjnych potraw zagórzańskich sposobem na rozszerzenie działalności odpłatnej Koła Gospodyń Wiejskich w Łętowem” realizowany jest w ramach Małopolskiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej - Subregion Sądecki, przy wsparciu  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Magda Polańska

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx