Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Zagórzański webinar od kuchni

W piątkowe popołudnie, 26 czerwca b.r., w Łętowem, zrealizowano webinar kulinarny dotyczący tradycyjnej kuchni zagórzańskiej. Wspaniałe potrawy przygotowały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Śwarne Babki”, które zdradziły tajniki dawnej sztuki gotowania.

IMG 9725

IMG 9701

IMG 9705

IMG 9706

IMG 9711

IMG 9712

IMG 9716

IMG 9720

IMG 9723

IMG 9726

IMG 9731

IMG 9734

IMG 9740

IMG 9749

W czasie webinaru można było poznać receptury i etapy gotowania: kwaśnicy, placków ziemniaczanych z blachy i klusek kudłatych okraszonych skwarkami. Aby odtworzyć tradycyjny smak potraw przyrządzano je na tradycyjnym piecu kuchennym w gościnnych progach domu Pani Marii z Koła Gospodyń. W realizacji programu wzięły również udział etnograf Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i konserwator zabytków Natalia Klęsk z Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce - Zdroju, które wypytywały o szczegóły, degustowały, podziwiały umiejętności i pasję gospodyń.

Tych, którzy nie zdążyli na żywo obejrzeć gotowania po zagórzańsku zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z tego wydarzenia.

Webinar pt. „Gotuj z Zagórzanami. Poznaj górala przez webinara” został zrealizowany w ramach projektu „Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski” realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Poddziałanie 6.1.3 Rozwój instytucji kultury oraz udostępnianie dziedzictwa kulturowego.

red., fot. Małgorzata Wójtowicz - Wierzbicka

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx