Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Ogólnopolskie obchody 30-lecia wyborów samorządowych

27 maja, w rocznicę wyborów samorządowych roku 1990, które symbolicznie rozpoczęły najnowszą historię polskiej samorządności, obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku przypada 30. rocznica tego ważnego wydarzenia. Chcieliśmy uczcić ją w sposób szczególny. Ale nie zakładaliśmy, że będzie to oznaczało obchody w czasach pandemii!

30-lecie samorządności - Strona została wykonana w technologii one page

Globalny problem sprawił, że z wielu planowanych aktywności – debat, pikników, koncertu – musieliśmy zrezygnować, wiele przenieść do sieci, a jeszcze kolejne przeprowadzać w warunkach nadzwyczajnych – w maseczkach, rękawiczkach, dwumetrowych odstępach.

Niezależnie od tych nietypowych okoliczności naprawdę mamy co świętować! Wybory 27 maja 1990 były pierwszymi w pełni wolnymi wyborami w powojennej historii Polski – nie ograniczały ich żadne dodatkowe warunki, jak w przypadku kluczowych wyborów 4 czerwca 1989 roku, miały też miejsce jeszcze przed pierwszymi powszechnymi wyborami prezydenckimi. Były więc nie tylko ważnym wydarzeniem w historii polskich samorządów, ale też kluczowym z perspektywy demokratycznej transformacji po roku 1989 i upadku komunizmu.

30 lat samorządności to trzy dekady ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców z polskich regionów, miast, miasteczek i wsi, to wielka lekcja samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu.

Już ponad połowę tego okresu samorządy działają przy wsparciu w postaci funduszy unijnych. Dobre wykorzystanie środków europejskich na poziomie samorządów przekłada się na poprawę standardu życia mieszkańców. W przypadku Warszawy to np. ogromne wsparcie w rozbudowę sieci warszawskiego metra.

Dziś stajemy jednak przed zupełnie innymi wyzwaniami. Ale w sprostaniu im na pewno mogą pomóc nam doświadczenia ostatnich trzech dekad. Globalna pandemia jest ogromnym wstrząsem na poziomie społecznym i gospodarczym. To wielki test sprawności instytucji państwowych, samorządowych, ale też ważny sprawdzian ludzkiej solidarności.

30-lecie polskiej samorządności to zatem okazja, aby podsumować co się nam wspólnie przez ten czas udało, a także – a może wręcz: przede wszystkim – moment wielkiej próby. Próby, którą przechodzimy naprawdę niesamowicie. Akcje wspierania służby zdrowia, potrzebujących czy lokalnych przedsiębiorców – te oddolne i te organizowane przez samorządy – pokazują jasno, że nawet w czasach „social distancingu” potrafimy być razem, potrafimy być wspólnotą, potrafimy być solidarni.

I choć nie spotkamy się na piknikach czy koncertach, to zapraszamy do świętowania 30-lecia odbudowy polskiej samorządności. Na warszawskiej „patelni” już widnieje okolicznościowy mural. Na 27 maja zaplanowana jest debata z udziałem czołowych polskich samorządowców, którą będziecie mogli śledzić w mediach społecznościowych. Również w Dniu Samorządu Terytorialnego Pałac Kultury i Nauki zostanie podświetlony w barwach narodowych – na biało-czerwono.

Uczcimy tę rocznicę głównie zdalnie, za pośrednictwem Internetu, ale jednak wspólnie. Ta wspólnota, ta solidarność to nasz największy kapitał. Na tym fundamencie zbudowaliśmy 30 lat naszych wspólnych sukcesów, na nim budujmy naszą przyszłość.

WIĘCEJ INFORMACJI NA TEN TEMAT

Źródło: http://www.um.warszawa.pl/30-lecie/#

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx