Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Gdzie zdobyć fundusze na budowę świetlicy wiejskiej lub innego miejsca spotkań dla KGW?

Pytanie:

Dzień dobry. Jesteśmy młodym Kołem Gospodyń Wiejskich z Mazowsza. Gmina nie jest zainteresowana budową świetlicy wiejskiej ani innego miejsca w którym mogłybyśmy się spotykać tłumacząc to brakiem funduszy. Co podpowiedzieć Wójtowi. Gdzie i z jakiego źródła można pozyskać na taki cel pieniądze?

Odpowiedź:

Dziękuję za list do redakcji Witryny Wiejskiej. Obecnie trudno jest pozyskać fundusze na budowę świetlicy wiejskiej m.in. z dwóch powodów:

- w tym roku kończy się pula środków europejskich na lata 2014-2020, wiele programów już wygasło, a rok 2020 jest dla wielu programów rokiem rozliczeniowym. Sytuacja polityczna jest niepewna i nie wiadomo, jakie środki europejskie przypadną Polsce w kolejnych latach. Musicie Panie śledzić informacje o planowanych środkach unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i z miejscowego Regionalnego Programu Operacyjnego – w tym np. programie wsparcie udzielane było na zasadzie refundacji kosztów, co oznaczało, że to gmina ponosiła koszty inwestycji, a potem ubiegała się o ich częściowy zwrot.

- według mojego rozeznania nie ma obecnie jednego źródła, które wspiera budowę świetlic wiejskich - można natomiast pomyśleć o kilku źródłach, głównie fundacjach, do których może zwrócić się bezpośrednio Wasze Koło, ale o tym za chwilę...

Inna sprawa – budowa nowego obiektu to ogromny koszt nie tylko wybudowania, wyposażenia, ale potem utrzymania. Wasze Koło jest młode, a wiele samorządów lokalnych w Polsce jest w trudnej sytuacji finansowej i nie ma środków na inwestycje (myślę o niechęci Waszego Wójta do rozmów o siedzibie Koła). Może warto pomyśleć o innym rozwiązaniu np. o wynajmie pomieszczenia w istniejącym budynku zarządzanym przez gminę (biblioteka, szkoła, dom kultury) i podpisanie stosownej umowy na czas nieokreślony czy określony między gminą a Waszym KGW? Może jest w najbliższej okolicy taki budynek, w którym znajdzie się pomieszczenie dla Waszej organizacji? Byłoby to znacznie łatwiejsze do udźwignięcia zarówno dla Waszego Koła, jak i dla gminy. Zapytajcie Panie wprost wójta, czy przypadkiem nie dysponuje już jakimś lokalem, który mógłby zostać wyremontowany i dostosowany do potrzeb działalności Waszego Koła?

Jak rozumiem, Wasze Koło zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonym przez ARiMR na podstawie Ustawy z dnia 9 listopada 2018 roku o kołach gospodyń wiejskich. Z pewnością możecie się starać o dotację (nie są to duże dotacje bo do ok.5.000 złotych, zależnie od liczby członków), ale można je uwzględniać w całkowitym budżecie budowy czy wynajmu pomieszczenia na siedzibę KGW.) Podaję link do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie przyznawania pomocy finansowej z budżetu państwa przez Prezesa ARiMR dla Kół Gospodyń Wiejskich – trzeba jednak śledzić stronę ARiMR, bo na razie nie ma informacji o możliwości składania wniosków w roku 2020. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180002229/O/D20182229.pdf

Sprawdźcie jeszcze proszę, jaka Lokalna Grupa Działania – LGD pracuje na Waszym terenie, podaję link do mapy, gdzie powinniście odnaleźć swoją LGD. LGD dysponuje środkami europejskimi na działanie 7.1. Rozwój lokalny kierowany przez społeczność. Trzeba zapytać o lokalną strategię rozwoju Waszego obszaru, czy jest tam informacja o potrzebie budowania świetlic wiejskich/obiektów kultury/edukacji na wsi i na ile Wasza gmina jest aktywnym członkiem tej grupy? I przede wszystkim -  czy są jeszcze jakieś środki unijne do rozdysponowania, o które możecie się ubiegać. Podaję link do listy adresowej LGD w Polsce, trzeba odszukać swoją organizację i skontaktować się jej pracownikami w sprawie możliwości dofinansowania budowy siedziby KGW. http://ksow.pl/baza-lgd-2014-2020.html?no_cache=1

Kolejne źródło, które powinniście Panie wziąć pod uwagę w przyszłości – to Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Na razie jednak nie ma naboru wniosków i trzeba śledzić ogłoszenia o kolejnych naborach.  https://www.niw.gov.pl/nasze-programy/fio-2/fio-2020/

Nie wiem, gdzie dokładnie jest Wasza miejscowość, widzę tylko, że mieścicie się w powiecie mińskim. Warto byłoby nawiązać kontakt z najbliższą  lokalną organizacją grantową (przyznają niewielkie dotacje na inicjatywy lokalne), być może obejmuje swoim zasięgiem Wasz powiat/gminę? np. Stowarzyszenie Inkubator Kreatywności Społecznej ze Stoczka Łukowskiego – choć nie wiem, czy ta organizacja działa też na terenie Waszej gminy. Ale zawsze można dopytać o inne możliwości dofinansowania i nawiązać z pracownikami jakąś formę współpracy.

Sprawdźcie proszę na tej stronie: http://dzialajlokalnie.pl/zasieg-programu/ - która organizacja grantowa jest najbliższa Waszej miejscowości, jeśli któraś organizacja obejmuje Waszą gminę/powiat, spróbujcie się z nią skontaktować i rozpytać o możliwości działania i finansowania.

Przejrzyjcie też mały przewodnik po możliwych funduszach na inicjatywy lokalne.

Na tej liście są różne instytucje dotujące. I ważna uwaga – jeśli będziecie Panie składać wniosek o dofinansowanie do różnych fundacji czy programów dotacyjnych, to należy najpierw zastanowić się, co Panie zamierzacie robić dla kobiet, dla dzieci, dla seniorów – słowem: dla lokalnej społeczności (jakie inicjatywy, programy, wydarzenia itd.). Czyli nie szukajcie źródeł, które dotują budowę obiektów na wsi dla Kół, tylko szukajcie źródeł, które mogą wesprzeć realizację Waszych konkretnych celów działania. Wówczas koszt remontu/wynajmu/wyposażenia pomieszczenia będzie środkiem do realizacji celu głównego, a nie celem samym w sobie, co znacznie ułatwi Wam poszukiwanie darczyńców. Radziłabym taki sposób myślenia. Tak jak pisałam wcześniej, nie widzę w tej chwili możliwości finansowania budowy obiektów na wsi. Skupiłabym się raczej na samej działalności Koła, a dopiero potem na tym, co będzie Wam potrzebne do działania – jakie pomieszczenie, jaki sprzęt, jakie materiały itd. I teraz zależnie od rodzaju działalności, czy grupy odbiorców, tj. jeśli to młodzież – to trzeba szukać fundacji, które wspierają działania na rzecz dzieci i młodzieży, jeśli seniorzy – to organizacje wspierające programy międzypokoleniowej współpracy czy wprost dla seniorów itd…

Wiem, że to trudne i czasochłonne zadanie, ale też wiem, jaka ogromna siła drzemie w kobietach i czego potrafią dokonać! Mam nadzieję, że choć trochę w tych Waszych staraniach dopomogę.

W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę Paniom powodzenia i siły w dotarciu do celu.

Pozdrawiam serdecznie,

Monika Mazurczak-Kaczmaryk
www.witrynawiejska.org.pl

***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx