Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Prowadzenie działalności agroturystycznej w budynku mieszkalnym na terenach wiejskich przez właściciela, który nie jest rolnikiem

PYTANIE

Dzień dobry

znalazłem na Państwa stronie ciekawy artykuł dotyczący prowadzenia działalności agroturystycznej. Mam w związku z nim pytanie uzupełniające. Będę wdzięczny za pomoc.

Posiadam budynek mieszkalny na terenach wiejskich. Sam mieszkam w tej gminie ale nie jestem rolnikiem. Obiekt stoi na gruntach budowlanych z planem zagospodarowania gdzie grunt jest przeznaczony pod budownictwo jednorodzinne.

Czy ja mogę prowadzić działalność agroturystyczną w takim obiekcie i czy w takim przypadku budynek wymaga zmiany funkcji czy tylko zgłoszenia do wójta ?

ODPOWIEDŹ

Witam serdecznie.

Może Pan prowadzić działalność agroturystyczną i nie musi Pan zmieniać funkcji budynku, skoro ma to być budynek mieszkalny dla rodziny. 

Natomiast, proszę pamiętać, że agroturystyka jest działalnością prowadzoną w oparciu o funkcjonujące gospodarstwo rolne, więc raczej pomyślałabym o jakimś ogródku (kwiaty, zioła, warzywa), ewentualnie hodowli (np. kury), a pokoje dla gości powinny być w przestrzeni zamieszkiwanej przez właściciela agroturystyki.

Oczywiście, jak rozpocznie Pan wynajmowanie pokoi dla gości, to rzecz tę należy zgłosić w gminie.

***

Najnowsze