Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jak dobrze urządzić świetlicę wiejską, klub i inne miejsca dla dzieci i młodzieży?

Wygląd świetlicy wiejskiej i wystrój wnętrza

Świetlica wiejska, jak sama nazwa wskazuje, powinna zachować swój wiejski styl i charakter. Ale powinna być miejscem przytulnym, czystym i wygodnym.

Jeśli organizujemy przestrzeń dla dzieci i młodzieży - pozwólmy im zdecydować, jak ma wyglądać ich kącik. Zadbajmy o to, by miały wygodne miejsca do rozmawiania, do czytania, pisania i by było w nich przytulnie.

Staraniem Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży ukazał się bardzo praktyczny poradnik pt. "Moje miejsce" autorstwa Marty Białek, Joanny J. Bąk, Hanny Majkowskiej, Małgorzaty Majkowskiej i Towarzystwa Projektowego

Znajdują się w nim wskazówki, jak urządzić klub, świetlicę i podobne miejsca dla dzieci i młodzieży.

Parę wskazówek z tego poradnika:

  • unikaj małych pomieszczeń, bo dłuższe w nich przebywanie prowadzi do zmniejszenia ilości kontaktów w grupie, natężenia tendencji do niszczenia rzeczy i do zachowań agresywnych;

  • włącz dzieci i młodzież w tworzenie wystroju wnętrza takiego pomieszczenia;dzieci i młodzież dobrze się czują w miejscach, które mają "duszę";

  • klub powinien mieć wydzielone miejsce do samodzielnego czytania, rozmów i gier planszowych;

  • warto jedną przestrzeń podzielić na kilka czytelnie wyodrębnionych części, z których każda będzie przeznaczona na aktywność o innym charakterze. W pomieszczeniu zaprojektowanym dla wszystkich, czyli dla nikogo, trudno jest zaproponować zajęcia dla różnych grup.

W poradniku znajdziesz następujące rozdziały:
/funkcja wnętrza a jego wygląd/wpływ wnętrza na zachowanie i emocje/przestrzeń/kolory i materiały/sufit/ściany/dzielimy przestrzeń/podłogi, okna i drzwi/ oświetlenie/umeblowanie/remont krok po kroku/koszty/.

 ***

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx