Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Wydrukuj tę stronę

Jesień z programem Teatr Polska 2017

W ramach dziewiątej odsłony programu TEATR POLSKA w 62 miejscowościach w Polsce pokazywane jest 17 spektakli. Program potrwa do 30 listopada 2017 r., w tym okresie zaplanowano łącznie 127 pokazów sztuk teatralnych, działań edukacyjnych i spotkań artystów z publicznością.

Spektakle tegorocznej edycji TEATR POLSKA odzwierciedlają bogactwo form i treści polskiego teatru. Wśród propozycji, które wybrane zostały przez Komisję Artystyczną do zaprezentowania szerokiej publiczności programu, są przedstawienia dla dzieci i młodzieży, spektakl taneczny, dramaty dotykające istotnych społecznie kwestii, adaptacje prozy współczesnej i klasyki literatury.

Najciekawsze propozycje różnorodnych teatrów pokazywane są we wszystkich województwach, w miejscowościach, oddalonych od teatru instytucjonalnego. Wiele z lokalnych domów kultury włączyło się do programu po raz pierwszy np. Dukla (podkarpackie), Gryfów Śląski (dolnośląskie), Kwilcz (wielkopolskie), Brańszczyk (mazowieckie), Bukowina Tatrzańska (małopolskie). W wielu miejscach program odbywa się już po raz kolejny m. in. w Krotoszynie (wielkopolskie), Nowej Soli (lubuskie), Brzegu (opolskie).

TEATR POLSKA jest sposobem na zwiększenie mobilności grup teatralnych, pokazanie swojej twórczości w innym regionie i odwiedzenie publiczności, dla której program stał się synonimem produkcji teatralnych o wysokich walorach artystycznych. Spektaklom towarzyszą działania edukacyjne z obszaru pedagogiki teatru i spotkania z twórcami.

W dziewiątej edycji TEATR POLSKA widzowie zobaczą:

1. „Beze mnie”, reżyseria Tomasz Cymerman, Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

2. „Blisko”, reżyseria Alicja Morawska-Rubczak, Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu

3. „Come Together”, reżyseria Wojtek Ziemilski, STUDIO teatrgaleria w Warszawie

4. „Cudowna Podróż”, reżyseria Aleksiej Leliawskij, Teatr Lalka w Warszawie

5. „Dziady-Noc pierwsza”, reżyseria Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu

6. „Gniazdo”, reżyseria Agnieszka Mielcarek, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

7. „Huljet, huljet”, reżyseria Dagmara Żabska, Teatr Figur Kraków Fundacja Działań Twórczych w Krakowie

8. „Humanka”, reżyseria Agata Puszcz, Teatr Polski w Bielsku-Białej

9. „Najgorszy człowiek na świecie”, reżyseria Anna Smolar, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu

10. „Prosta historia”, reżyseria Radosław Kasiukiewicz, Tomasz Maśląkowski, Fundacja LALE. Teatr we Wrocławiu

11. „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”, reżyseria Remigiusz Brzyk, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

12. „Pustostan”, reżyseria Paweł Paszta, Teatr Współczesny w Szczecinie

13. „Tu Wersalu nie będzie”, reżyseria Rabih Mroué, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

14. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, reżyseria Elżbieta Depta, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach

15. „Zabijanie Gomułki”, reżyseria Jacek Głomb, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

16. „Żabka”, reżyseria Fabrizio Montecchi, Teatr Animacji w Poznaniu

17. „Żniwa”, reżyseria Igor Gorzkowski, Polski Teatr Tańca - Balet Poznański

Ze szczegółowym opisem spektakli można zapoznać się na nowej stronie internetowej programu www.teatrpolska.pl , gdzie dostępne są materiały video, zdjęcia i linki do recenzji. Dzięki kalendarium, można łatwo prześledzić trasę objazdu danego spektaklu i skontaktować się z wybranym domem kultury w sprawie biletów.

Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W jego ramach teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

Inspiracją do powstania TEATRU POLSKA były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miejscowości najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.teatrpolska.pl oraz www.facebook.com/TeatrPolska  

Źródło: Informacja prasowa

Najnowsze