Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dwóch Polaków ze „Społecznym Noblem” Ashoki

Ashoka, największa i najbardziej prestiżowa światowa sieć innowatorów społecznych przyjęła do swojego grona kolejnych dwóch Polaków. Wyróżnienie, nazywane przez ekspertów „społeczną nagrodą Nobla” otrzymali Ireneusz Białek, prezes MOFFIN Fundacja Menedżerowie Jutra oraz Jacek Purski, prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego. Wcześniej w gronie Ashoka Fellow znaleźli się m.in. twórca Wikipedii, inicjator ruchu Slow Food czy ojciec certyfikatu Fair Trade.


Do sieci Ashoki należy zaledwie 3500 osób na świecie – surowe warunki spełniają jedynie wyjątkowi innowatorzy społeczni działający na rzecz wspólnego dobra. Poszukiwanie i wybór członków Ashoki jest międzynarodowym procesem opartym o pięć kryteriów – kandydat musi wykazać się nowym pomysłem w światowej skali, potencjałem na duży wpływ społeczny, kreatywnością i przedsiębiorczością. Nie może również budzić zastrzeżeń natury etycznej.

Swoich członków Ashoka wspiera na wiele sposobów – od stypendiów finansowych, poprzez pomoc w nawiązaniu kontaktów i sieci relacji z innymi innowatorami.

– Wierzymy, że każdy z naszych Ashoka Fellow może rozwiązać problemy i dokonać korzystnej zmiany na rzecz innych. Ale wiemy jednocześnie jak ciężko robić to samemu. Ashoka tworzy sieci i systemy wsparcia dla osób, które naprawiają rzeczywistość  – tłumaczy Agata Stafiej-Bartosik, dyrektor krajowa Ashoki w Polsce.

Nowi członkowie Ashoki

W ostatnich tygodniach do grona Ashoka Fellow dołączyli Ireneusz Białek i Jacek Pruski.

Ireneusz Białek jest kierownikiem DON UJ i prezesem MOFFIN Fundacja Menedżerowie Jutra, organizacji, która na szeroką skalę tworzy narzędzia i warunki do podejmowania i wdrażania inicjatyw w zakresie odpowiedzialności społecznej biznesu. Szczególne uznanie międzynarodowego grona ekspertów Ashoki zdobyły podejmowane działania na rzecz osób z grup defaworyzowanych na rynku pracy.

Jacek Purski to prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego, który opracował unikalną metodę identyfikacji wczesnych przejawów radykalizacji w społecznościach lokalnych oraz stworzył proces wczesnej interwencji pozwalający ją powstrzymać w początkowych stadiach.

Ashoka jest międzynarodową siecią innowatorów społecznych. Od 30 lat, w ponad 80 krajach, łączymy i wspieramy wybitnych liderów zmian, wzmacniamy ich zespoły i łączymy z osobami i instytucjami, które zwiększają skalę oddziaływania ich nowatorskich pomysłów. Wierzymy, że zmiana systemowa zaczyna się od jednostek posiadających silny kręgosłup moralny, umiejętności przywódcze, zarządcze i wizję rozwiązania wyzwań współczesności. (http://ashoka-cee.org/poland/)

Źródło: Informacja prasowa

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx