Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Bocianie gniazdo – przycięcie gałęzi przy gnieździe, kto może pomóc?

 

 

PYTANIE:

Witam.
Mam taki problem, na moim podwórku jest gniazdo bocianów od kilku lat, również w tym roku już zawitały do nas lecz gniazdo jest na wysokim drzewie , które obrosło gałęziami i nie wiedzą jak dostać sie na to gniazdo. Od kilku dni krążą nad budynkami i podejrzewam , że szukają nowego lokum. Nie mam osoby, ktora mogłaby to gniazdo ''oczyścić'' z gałęzi, które przeszkadzają. Próbowałąm kontaktować się ze strazą pożarną , lecz oni też nie chcą się tego podjąć i nie wiem, gdzie mogę się jeszcze zgłosić, aby rozwiązano ten problem. Nie chciałabym, aby bociany znalazły jakieś inne miejsce .
Mieszkam w małej wsi na lubelszczyźnie.
Proszę o odpowiedz.

ODPOWIEDŹ:

Witam,
Po pierwsze trzeba powiadomić gminę, bo to gmina zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt ma obowiązek pomocy w takiej sytuacji i może wydelegować odpowiednie służby do przycięcia gałęzi przy gnieździe. Ew. proszę skontaktować się z Towarzystwem Pro Natura, podaję namiary, oni powinni doradzić co robić:

Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura"
ul. Podwale 75; PL 50-449 Wrocław
woj. dolnośląskie
tel./fax (071) 343 09 58
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
proszę napisać e-mail lub dzwonić do pani Magdaleny Berezowskiej-Niedźwiedź, Ew. p. Adama Guziaka

I jeszcze jeden kontakt, już bezpośrednio do osób zajmujących się bocianami w Tow. Pro Natura:
Strona internetowa o bocianach: www.bociany.pl

Kontakt dla szkół: szkoly@b¬ociany.pl
Kontakt dla pozostałych instytucji i osób prywatnych: bociany@b¬ociany.pl
infolinia 0 801 bocian (pon-pt godz.10-17)
Poczta tradycyjna:
PTPP "pro Natura"
ul. Podwale 75
50-449 Wrocław

 

 

2 komentarzy

 • Monika Kaczmaryk

  Nie jestem prawnikiem, ale sądzę, że działalność gminy podlega normom prawnym, a nie dobrej woli. To prawda, że tak szczegółowa sytuacja nie jest opisana w ustawie, ale jest jednak obowiązek ochrony zwierząt narzucany przez ustawę organom administracji publicznej, do których zalicza się gmina. A ponieważ zaistniała potrzeba przycięcia drzewa dzieje się na terenie, za który odpowiada gminy, to do niej należy skierować prośbę. Pozdrawiam,

  Rodział I. Artykuł 1, punkt 3. Organy administracji publicznej podejmują działania na rzecz ochrony
  zwierząt, współdziałając w tym zakresie z odpowiednimi instytucjami i
  organizacjami krajowymi i międzynarodowymi

  Monika Kaczmaryk czwartek, 10, listopad 2016 13:12 Link do komentarza
 • Szczepan

  "Po pierwsze trzeba powiadomić gminę, bo to gmina zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt ma obowiązek pomocy w takiej sytuacji i może wydelegować odpowiednie służby do przycięcia gałęzi przy gnieździe"

  Po przeczytaniu tego cytatu, znając ustawę o ochronie zwierząt zmuszony byłem jednak zagłębić się ponownie w jej artykuły i mimo usilnego wysiłku nie znalazłem takich zapisów, które wskazywałyby na organy gmin co do obowiązku o którym się pisze.
  Jeżeli jest to robione przez gminy to tylko z dobrej woli.

  Szczepan wtorek, 08, lipiec 2014 12:36 Link do komentarza

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx