Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Fundusze na stronę internetową sołectwa

 

PYTANIE:

Witam!!!
Czy możecie Państwo mi doradzić, jak pozyskać środki na stronę sołectwa?
Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem wsparcia finansowego ze strony gminy lub
sołecta. Sołectwo nie jest zainteresowane wsparciem strony - strona im nawet
przeszkadza, bo informuje ludzi np. o  zebraniach (im mniej ludzi na
zebraniu tym lepiej). Włożyłem w strone trochę pracy i szkoda mi ten trud zmarnować.
Strona ma w założeniu jednoczyć społeczność, informować o wydarzeniach i
przedstawiać ludzi oraz podejmować sprawy interwencyjne.

ODPOWIEDŹ:

Szanowny Panie! 
oglądałam stronę - bardzo mi się podoba i można Panu pogratulować pomysłu i samozaparcia. Niewątpliwie w założeniu jest to inicjatywa o społecznym charakterze i celu, mam jednak pewien komentarz, co do sposobu jej realizacji. Aby uzyskać wsparcie finansowe z gminy - trzeba to najpierw z gminą uzgodnić, czy w ogóle gmina jest zainteresowana taką inicjatywą, i czy ją wesprze, i w jakim zakresie? Choć sołectwo nie ma na razie własnego budżetu i oglądać się będzie na gminę - też dobrze byłoby uzmysłowić sołtysowi i radzie, jakie wymierne korzyści może przynieść wiosce taka strona internetowa. Podejrzewam, że tak się nie stało. Trzeba więc sprawdzić, czy Wasza gmina posiada program współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, a w nim konkurs dotacyjny dla organizacji, jeśli tak, to jakie warunki trzeba spełnić, by ubiegać się o dofinansowanie, i kiedy należy złożyć wniosek. Można wtedy oficjalnie wystąpić do gminy o dofinansowanie i stanąć do konkursu. Trudności jakie Pan ma w pozyskaniu środków, mogą się jednak powtórzyć przy występowaniu o środki na ten cel z innych źródeł. Dlaczego? Dlatego, że taka inicjatywa powinna być realizowana w oparciu o grupę mieszkańców, najlepiej lokalne stowarzyszenie, czy np. Ochotniczą Straż Pożarną, Koło Gospodyń Wiejskich, a nawet Klub Seniora (ale może być to też grupa nieformalna) - zgodnie z zasadą, iż "razem możemy więcej" - ani gmina ani sołectwo nie odprawi tak szybko grupy obywatelskiej (do tego formalnie zarejestrowanej), jak ma to miejsce w przypadku pojedynczego obywatela. W staraniu się o środki z innych źródeł - też ważne jest, kto takie społeczne ze swej natury przedsięwzięcie realizuje - czy jest to pomysł i wykonanie pojedynczej osoby (wtedy bardzo trudno dostać dofinansowanie), czy też inicjatywa większej grupy, w tym wypadku - mieszkańców wsi. Jeśli chce Pan nadać tej stronie rozmach i sprawić, by żyła, była dofinansowana, rozwijała się i była chętnie wykorzystywana przez mieszkańców, najlepiej z nimi (z ich reprezentacją) taką stronę współtworzyć. Wtedy też będzie łatwiej Wam (a nie tylko Panu) pozyskać środki finansowe, chociażby z:
 
Fundacji Grupy TP - z programu Rzeczpospolita Internetowa
Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, z konkursu pn. Działaj Lokalnie
naszej Fundacji Wspomagania Wsi - z konkursów grantowych - Nasza świetlica, Kultura Bliska, Pożyteczne Wakacje/Ferie
a także z Waszego urzędu gminy
czy ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego - Program Współpracy z organizacjami na rok 2008 znajdzie Pan pod adresem:
 
Przy założeniu, że będzie to inicjatywa grupy czy organizacji możecie się starać o środki z bardzo różnych źródeł - zapraszam do naszego Vademecum po funduszach, gdzie jest lista różnych instytucji dotujących wraz z obszarami wsparcia:
http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=1085
 
Jest niewiele instytucji, które wspierają finansowo działalność osób prywatnych- tzn. znamy takie, ale są to organizacje, które wspierają społeczników z wieloletnim stażem pracy i wielkimi osiągnięciami - otrzymują oni np. coś w rodzaju stypendium, które mogą przeznaczyć na realizację jakiegoś swojego pomysłu.
 
Tak więc zachęcam Pana do otwarcia się na współpracę z sąsiadami. To oczywiście jest trudniejsze, ale z pewnością przyniesie zarówno Panu, jak i stronie internetowej - więcej możliwości rozwoju. Warto byłoby poprosić o pomoc jakąś organizację szkoleniowo-doradczą, która pomogłaby Panu w takim podejściu do działalności, w napisaniu projektu, może w założeniu organizacji i w zdobywaniu funduszy. W woj.kujawsko-pomorskim taką rolę pełni np. Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych w Toruniu: http://www.tlok.pl/
 
Mam nadzieję, że nie zniechęce Pana do dalszej pracy. W imieniu redakcji Witryny Wiejskiej życzę Panu sił i powodzenia!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Dołącz do nas

      YTxyXYx